İngilizcede Sayılar Çocuklara Nasıl Öğretilmelidir?


İngilizce sayılar, İngilizce öğrenilen ilk andan itibaren kullanılan sözcüklerdir. Özellikle çocukların 2 ila 7 yaş gibi dönemleri dil öğrenmek adına en verimli çağları olup; bu zaman aralıklarında onlara İngilizce sayılar konusunu öğretmek son derece faydalı olacaktır.

Çünkü hayatlarının bundan sonraki dönemlerinde İngilizce konuşmaları gereken alan artacak ve artık o dönemdeki kadar hızlı İngilizce öğrenme olanağına da ne yazık ki sahip olamayacaklardır. Bu sebeple çocuklara İngilizce öğretmek, özellikle temel konulardan biri olan İngilizce sayıları öğretmek son derece önemlidir.. 

İngilizce sayılar, dünyanın birçok noktasında evrensel bir yazı şekline bağlı olarak oluşturulduğundan; bireylerin sayıları İngilizce olarak bilmesi işlerini hayatlarını çeşitli dönemlerinde kolaylaştıracaktır. Bu nedenle çocuklara İngilizce öğretmenin en temel aşamalarından biri de İngilizce sayılardır.

Tüm yabancı dillerde olduğu, İngilizcede de yer alan dilbilgisi konuları belli bir mantık çerçevesine ve seviyeye göre ilerlemektedir. İngilizcede sayılar konusu, çocuklara öğretilebilecek düzeyde olup; onların sıfırdan İngilizce öğrenmesine de yardımcı olabilecektir. Çünkü yeni bir dil öğrenirken yapılması gereken belki de ilk şey;  o dile ait olan en temel konuşma ve yazma kurallarını öğrenmektir. Temel düzeydeki konuları öğrenerek işe başlayanların öğrendiği bilgiler daha rahat kalıcı hale gelmektedir. Temel düzeydeki İngilizce konuları arasında çocuklar için en ideal konulardan biri de İngilizce sayılardır.

İngilizce sayılar konusu, tıpkı Türkçe sayılardaki gibi belli bir mantığa göre ilerlemektedir.  İngilizce sayıları öğrenmek için yapılması gereken ilk şey 1’den 10’a kadar sayıları öğrenmek; ardından gelen sayıların ise nasıl bir mantıkla ilerlediğini keşfetmektir. Bunu yapan kişi gerek çocuk, gerekse yetişkin olsun İngilizce sayıları çok daha hızlı kavramaktadır.

 İlk olarak 1’den 10’a kadar İngilizce sayılar ve ardından 10’dan 20’ye kadar İngilizce sayılar konularını öğrenen kişiler; devam eden diğer sayıları çok daha rahat öğrenebilmektedir. Ancak bunun için düzenli tekrar yapılması ve çocukların ilgisini İngilizce sayılar konusunda taze tutmak gerekmektedir.

Çocuklara İngilizce sayıları öğretmek için onların dikkatini mümkün olduğunca konuda tutmak ve onların İngilizce dilini öğrenirken keyif almalarını sağlamak gerekmektedir. İngilizce sayıların çocuklara öğretilmesi için sayıları şarkılar şeklinde söylemek ve onlara eşlik etmek, faydalı bir İngilizce öğrenme yöntemi olabilir.

Aynı zamanda çeşitli çocuk kitaplarından ve videolardan da faydalanılarak onlara sadece İngilizce sayılar değil diğer İngilizce konuları da öğretme imkanı mevcuttur. Üstelik bu yöntemleri kullanarak çocuklarına İngilizce öğretmek, velilerin sıklıkla tercih ettiği uygulamalardandır.

İngilizcede Sayılar Çocuklara Nasıl Öğretilmelidir?

İleriden Geriye, Geriden İleriye Sayma

Çocuklara İngilizce sayılar öğretirken yaygın olarak kullanılacak bir diğer önemli ve etkili yöntem de ileriden geriye ve geriden ileriye sayma yöntemleridir. İlk etapta çocuklara 1’den 10’a gibi az sayıyı geriden ileriye sayar öğretmek çok daha hızlı olmaktadır. Bu aşamada şarkıyla İngilizce sayıları öğretmek gibi çeşitli eğlenceli metotlar kullanılabilmektedir.

Çocuklara İngilizce sayıları geriden ileriye olarak öğrettikten sonraki aşama ise ileriden geriye İngilizce sayıları sayabilmeleridir. Çocuklar sayıları bu şekilde öğrenirken aileleri de onlara destek olmalı ve bu süreci kolaylaştırmalıdır. İleriden geriye, geriden ileriye saymak çocukların İngilizce sayıları daha iyi öğrenmesini kolaylaştırmakta ve onların düşünce yapılarının gelişmesine de olumlu katkılar sağlamaktadır.

Sayıları ileriden geriye ya da geriden ileriye biçimde saymayı öğrenen çocukların İngilizce sayılar konusundaki becerileri daha sağlam temele oturmakta ve öğrendikleri bilgiler kalıcı olmaktadır. Aynı zamanda herhangi bir konuyu zıtlıklarıyla birlikte öğrenmeleri çocukların düşünce yapılarını geliştirmekte ve beyinlerini daha efektif bir biçimde kullanmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle İngilizce sayılar konusunu öğrenirken ileriden geriye veya geriden ileriye şeklinde çalışmak son derece faydalıdır.

Eşyaları Saydırtmak

İngilizce öğrenirken yapılması gereken ilk şey, öğrenilen bilgilerin hayatın içinde sıklıkla kullanılmasını sağlamak ve İngilizceyi hayatın her alanında yaşamaktır. İngilizce sayılar saymayı öğrenmiş olan çocuklara etraftaki nesnelerin kaç adet olduğunu sormak ve onlara eşyaları saydırmak İngilizce sayılar konusunu öğrenmek ve unutmamak için yapılması gereken bir diğer uygulamadır. Bu şekilde çocuklar, İngilizce sayıları çok daha iyi öğrenmekte ve kolay kolay unutmamaktadır.

1’den 10’a kadar sayıları okuma

İçeriğin daha önceki kısımlarında da belirtildiği gibi İngilizce sayılar konusu, çocukların İngilizce öğrenirken bilmeleri gereken ilk konuların başında gelmektedir. İngilizce sayılar öğrenirken tercih edilmesi gereken ilk şey ise 1’den 10’a kadar sayıları okumaktır.

Aşağıda 1’den 10’a kadar İngilizce sayılar verilmiştir:

0 – zero (ziro)
1 – one (van)
2 – two (tu)
3 – three (tıri)
4 – four (for)
5 – five (fayf)
6 – six (siks)
7 – seven (sevın)
8 – eight (eyt)
9 – nine (nayn)
10 – ten (ten)

İngilizce sayıları öğrenen çocuklar zaman zaman sıkılmakta ve İngilizce öğrenmek istememektedir. Burada ebeveynlere düşen rol son derece büyüktür. Çocukların İngilizce konusundaki ilgilerini taze tutmak, İngilizceyi bir oyun haline getirmek, onların dil öğrenirken keyif almalarını sağlamak son derece önemlidir. Gerek eşyaları sayarak, gerek videolar seyrederek, gerekse renkler yardımıyla çeşitli oyunlar veya boyamalar yaparak çocukların İngilizce sayılar konusunu sevmeleri sağlanmalıdır.

1’den 10’a kadar sayıları yazma

İlk etapta çocuklara İngilizce sayıların okunuş şekli öğretilecek olsa da; İngilizce sayıların yazım şekillerini de bilmek hayatlarının ilerleyen dönemlerinde onlara yardımcı olacaktır. Çünkü İngilizce sayıların numaralar şeklinde yazımları evrensel olup; Türkçede bir sayıyı yazmak istediklerinde de aynı şekilde kullanılmaktadır.

Ancak İngilizce sayıların okunuşlarının nasıl yazıldığını da çocuklar bilmelidir. Bunun nedeni ileride İngilizce öğrenme aşamalarını bir üst seviyeye taşımak istediklerinde ya da bir rakamı yazıyla ifade etmeleri gerektiğinde bu konudan faydalanmalarının neredeyse şart olmasıdır. Bu sebeple aileler, çocuklarına İngilizce sayıları öğretirken; bunları eğlenceli hallere getirmeli, aynı zamanda bu sayıların okunuş ve yazılışlarını da eş zamanlı olarak çocuklarına öğretmelidir.

İngilizce her ne sebeple öğrenilirse öğrenilsin, İngilizce konuşan ya da konuşmayan tüm bireyler hayatlarının her anında İngilizce sayılarla sıkça karşılaşmaktadır. Okulda ders çalışırken, notlarını okumak istediklerinde, evde aileleriyle veya dışarıda arkadaşlarıyla sohbet ederken, işte toplantı yapılırken, adres verirken, dilekçe yazarken, zaman kavramlarını kullanırken ve alışveriş yapıldığı esnada bir şeyin fiyatını öğrenmek istediklerinde; kısacası hayata dair tüm anlarda İngilizce sayılara maruz kalmaktadırlar.

Bu sebeple çocuklar hayatlarının her döneminde kullanacakları bu önemli konuyu; mümkün olduğunca erken yaşlarda öğrenmelidir. Aileler, çocuklarını mümkün olduğunca erken yaşlarda İngilizceyle tanıştırmalı, onların dil öğrenme konusunda en üstün faydayı görecekleri 2-7 yaş döneminden faydalanmalıdır. Çocuklar, ilk başta her ne kadar İngilizce öğrenirken sıkılmış gibi olsalar da; velileri yabancı dili onlar için bir nevi oyun haline getirmeli ve eğlenirken öğrenme yolunu çocuklarıyla birlikte keşfetmelidir.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x