En İyi Markalar ile Portmanto Modelleri

Dekorasyonda Renk Nedir?

Dekorasyonda Online Boya Uygulaması

Ev Dekorasyonunda En Güzel Kanvas Tabloların Seçimi

Çocuklara Eğlenceli Okuma Köşeleri

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Ev Dekorasyonu 6 Eylül 2015

Geleceğin kitap kurtlarını yetiştirmek isteyen biz anne-babaların ev dekorasyonunda yapması gerekenlerden biri de çocuklara eğlenceli okuma köşeleri hazırlamaktır.

Çünkü onlara kitap okumayı özendirmek ve sevdirmek gerekiyor. Böyle bir ortam hazırladığınızda çocuğunuz kitap okumaktan keyif alır hale gelecek, geleceğin kitap kurdu olacaktır.

cocuklar-eglenceli-okuma-koseleri

cocuklar-eglenceli-okuma-koseleri

Unutulmamalıdır ki çocuklar anne ve babalarını taklit ederler. Öncelikle sizin okuma alışkanlığınız onları etkileyecektir. Ancak çocuklar için sunacağınız eğlenceli kitap okuma köşeleri ile onların kitaplara daha kolay ulaşmalarını böylelikle kitap okuma alışkanlığını yavaş yavaş kazanacaklarını düşünüyorum.

Daha önceden tasarladığınız çocuk odası dekorasyonu için böyle bir köşeye yer vermediyseniz endişelenmeyin küçük dokunuşlarla çocukların odasında eğlenceli okuma köşeleri oluşturabilirsiniz.

Evde eğlenceli okuma köşeleri

kiz-cocuklar-icin-okuma-kosesi

kiz-cocuklar-icin-okuma-kosesi

Kız çocuklarının pembe ve tonlarına çok ilgi gösterdiklerini bilirsiniz. Mint yeşili ile pembe rengini kombinleyerek güzel bir eğlenceli okuma köşesi tasarlayabilirsiniz.

okuma-kosesi-cocuk

okuma-kosesi-cocuk

Eğlenceli okuma köşeleri hazırlamak belki çok fazla renk kullanımını gerektirebilir, bu durum çocuğunuzun dikkatinin çabuk dağılmasına neden olabilir.

Ancak çocuğunuzun cinsiyetine ve karakterine göre sevdiği renkleri ve objeleri kullanmanız eğlenceli okuma köşeleri için olmazsa olmazdır.

okuma-kosesi-dekorasyon

okuma-kosesi-dekorasyon

Eğlenceli okuma köşeleri hazırlamanın aslında çok da masraflı olmadığını belirtmeliyim. Hazırlayacağınız köşe için gereken eşyalar şunlar:

1-2 adet pofuduk minder, kitapları yerleştireceğiniz raflar, okuma lambası, birkaç dekoratif obje ya da oyuncak. İşte bu kadar…

yaratici-kitap-okuma-kosesi

yaratici-kitap-okuma-kosesi

Çocuklarınızı eğlenceli okuma köşeleri ile mutlu etmeniz kaçınılmaz. Çocuk odasında çok daha farklı süsler ve dekoratif eşyalarla harikalar yaratabilirsiniz.

cocuklar-icin-cadir-okuma-kosesi

cocuklar-icin-cadir-okuma-kosesi

Çocuklar nedendir bilinmez kapalı alanları, bir şeyin içine girmeyi, çadırda ya da kulübede yaşamayı, orada vakit geçirmesi sürekli hayal ederler. Çocuğunuz için eğlenceli okuma köşeleri fikirleri içerisinde yer alan çadır okuma köşesini de yapmayı düşünebilirsiniz.

cocuklar-icin-okuma-kosesi-fikirleri

Çocuklar için Okuma Köşesi

Aklıma gelen fikirlerden biri de çocuk odasında yeterli alanınız varsa küçük bir ahşap ev yapabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun ilgisi çekebilir, kitap okuma alışkanlığını kazanması için bir fırsat sunabilirsiniz.

Tasarlayacağınız ahşap evin tepesine aydınlatma ünitesi koyup zemine minder ve yastıklarla desteklediğiniz zaman harika bir ortam hazırlamış olursunuz.

eglenceli-okuma-koseleri

Çocuklar için Okuma Köşesi

“Ağaç yaşken eğilir.” bu sözü tam da burada kullanmak gerekir ki çocukların kitap okuma alışkanlığını küçük yaşta kazandığını daha net görebilmemiz için.

Çocukların geleceğinin teminatı olan kitaplarla buluşturmak, onlara bu ortamları sağlamak gerçekten çok önemli. Çocuklarınız için eğlenceli okuma köşeleri fikirleri için aşağıda sizler için hazırladığım galeriyi gezmenizi öneririm. Musmutlu dekorasyonlar! 🙂

Dünyadaki çocuk odalarını merak edenler için, dünyanın en güzel çocuk odaları yazısını okumasını öneriyorum.

Çocuklar için okuma köşesi örnekleri

Daha farklı eğlenceli okuma köşeleri için tıklayınız.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış.

didem 4 Ocak 2016

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın en eğlenceli hali onlara bu ortamı sağlamaktır. Harika fikirler kendi çocğum için de değerlendireceğim.

orhan akdağ 8 Nisan 2016

Çocuğumun okuma alışkanlığını geliştirmesi için sunduğunuz fikirlerle bir okuma köşesi yaptım. Teşekkürler böyle fikirler sunduğunuz için…

Sevil 18 Mart 2018

Bizim çocuklarada okuma alışkanlığı kazandırmak için bu okuma köşelerinden almak istiyorum nereden bulabiliriz.

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!