perde siparişi


Çocuk Odası Dekorasyonu İlham Alabileceğiniz Fikirler

Çocuk odası dekorasyonu fikirleri artık çocuğunuzun ya da çocuklarınızın büyümeye başladığı için daha özelleştirilmiş ve temel dekorasyon kurallarına uygun dizayn edilmiş odaları kapsamaktadır. Bu odaları tasarlarken kendi şartlarınıza uygun davranmanız hem oda dekorasyonun özelleştirilmesi açısından hem de odanın kullanışlılığı açısından oldukça önemlidir.Çocuk odası dekorasyonu fikirleri açısından önemli basamaklardan birini tasarlayacağınız odanın alanı oluşturmaktadır. Alana uygun mobilya seçiminde bulunmak oda dekorasyonunun duruşunu pozitif etkileyecektir. Sıkışık mobilya ve dekorasyonlara sahip odaların hem dekoratif açıdan hem de insan psikolojisini yorması sebebiyle çok tercih edilmediğini belirtmek isterim. Bu sebeple çocuk odasına mobilya tercihinde bulunmadan önce mutlaka odanın metrekaresine uygun ölçüde mobilya takımı ve aksesuarları düşünmelisiniz.

Çocuk odası fikirleri
Çocuk odası fikirleri

Montessori anlayışına göre çocuk odası dekorasyonu için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Çocuk sayısına göre yatak tasarlayacağınıza göre modern ranzalar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu ranzaların hem az yer kaplaması hem de dekoratif duruşları iki çocuklu aileler için oldukça güzel bir tercihtir. Çocuk odası genişse dilerseniz oda içerisinde özel alanların oluşturulması da mümkün olacaktır. İki ayrı yatak ve aranın bölündüğü tasarımlar da iki çocuklu ailelerin hem mahremiyet hassasiyeti hem de çocukların kendilerine ait alanların olması açısından iyi bir tercih olmaktadır.

MUTLAKA OKUYUN:  Alçıpan Televizyon Üniteleri 2021 için +21 Model
Kardeş odası fikirleri
Kardeş odası fikirleri

Çocuk odası dekorasyonu fikirleri için kullanılan mobilyaların üniteleri de oldukça farklı uygulamalar yapabileceğiniz özelliklere sahiptir. Raylı kapaklara sahip dolaplar, küçük eşyaların saklanabilmesi için tasarlanmış komodinler, çalışma masası ve kitaplık, çocuk odasında bulunması gereken mobilya çeşitleri arasındadır.Kardeş odaları için uygulanabilir fikirlere ulaşabileceğiniz bir içerik:

Çocuk odasında odak noktası belirleme uygulaması özellikle sade dekorasyona sahip oda tasarımlarında kolaylıkla gerçekleştirilirken karmaşık ve çok renkli çocuk odası dekorasyonlarında bu uygulama oldukça zor gerçekleştirilmektedir.

Dekoratif Çocuk Odaları

Çocuk odası dekorasyon fikirleri arasında mobilya tercihinde tematik bir mobilya ile odanın tasarlanması odadaki diğer aksesuarların seçiminde de size kolaylık sağlayacaktır. Bir spor dalı, çizgi film kahramanı ya da korsan gemisi gibi farklı tematik mobilya tasarımları için zeminde ve duvarda kullanacağınız aksesuarların belirlenmesi de kolaylıkla yapılabilmektedir.

MUTLAKA OKUYUN:  Hardal Sarısı Koltuğa Uygun Halı için +14 Tavsiye
Çocuk odası korsan gemi konsepti
Çocuk odası korsan gemi konsepti

Halı seçimi, mobilyaları tamamlayan önemli çocuk odası aksesuarları arasındadır. Farklı modellerdeki halılar arasından çocuk odasına uygun tasarıma sahip halıları seçebilirsiniz. Bu halılar farklı figürlere sahip olabileceği gibi çeşitli geometrik şekilleri içeren niteliklere de sahip olabilir. Odanın şekline ve kapatacağı alana göre oval, dikdörtgen ya da kare halı seçiminde bulunabilirsiniz. Çocuk odası halılarının seçiminde kaliteden taviz vermemek gerekir. Anti bakteriyel özellikli halıların seçilmesi çocuklarınızın sağlığı için oldukça önemlidir.

Çocuk odası dekorasyonunda halı seçimi
Çocuk odası dekorasyonunda halı seçimi

Özellikle dar bir çocuk odasına sahipseniz duvarların azami şekilde değerlendirilmesi gerektiğini de bilmelisiniz. Duvar aksesuarları çocuk odasının vazgeçilmez parçaları arasında yer almaktadır. Genellikle çocuklarınızın yaşına uygun tercihlerle süslediği duvarlar için de belirli dekorasyon kurallarına riayet etmek gerekir. Duvarların değerlendirilmesinde aşırıya kaçılarak yapılan hatalar neticesinde karmaşık duvar dekorasyonları ortaya çıkmaktadır. Bunun yerine simetrik ve düzenli uygulamalar ile odanın havası boğulmaz ve istenilen dekoratif netice de elde edilmiş olur. Ayrıca çocuğunuzun çeşitli çalışmaları, başarıları ve hobilerini içeren bir pano ya da duvar uygulamasında bulunmak odanın kişiselleştirilmesi ve çocuğunuzun motivasyonu açısından da gereklidir.MUTLAKA OKUYUN:  Koltuk Rengi Uyumu Nasıl Olmalı? | Koltuk Renk Uyumları
Çocuk odası duvar dekorasyonu
Çocuk odası duvar dekorasyonu

Çocuk odasında duvar dekorasyonu için harf raf modellerini kullanabilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyon fikirleri içinde aydınlatmanın ayrı bir yeri olduğunu ifade etmeliyim. Aydınlatma için odanın ölçülerine uygun bir sistem kullanmalısınız. Bu sistemde sarkıt avize, spot ışık, çalışma lambası gibi çeşitli alternatiflerin olması çocuğunuzun göz sağlığı için oldukça önemlidir. Kullandığınız sistemde ışığın şiddetini ve rengini ayarlayabileceğiniz özelliklerin olması sayesinde oda içi etkinliklere uygun bir ışık seçme şansınız olacaktır.

Çocuk odası dekorasyonunu gerçekleştirirken dekoratif ürünlerin yanında kullanışlı ürünlere de yer verilmesi gereklidir. Bir ürün hem şık hem de kullanışlı olabilir. Bu ürünler için iyi bir araştırma ile ihtiyaçlarınızın giderilmesi mümkün hale gelecektir.Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x