Ciciçocuk Rehberi: Oyunların Bebek Gelişimi Üzerine Etkisi

Oyun bebeklikten kendini çocuk hissetmeye devam ettiği yaşa kadar her kişinin sevdiği, eğlendiği ve yeni şeyler öğrendiği bir alandır. Bebekler etrafında olanlara tepki vermeye başladığında oyun oynamaya başlayabilirler. Günümüzde birçok oyun ve oyuncak olsa da eskiden oynanan oyunlar, eldeki imkanlar ile türetilmiş olmalarından dolayı oynamaktan daha fazla haz almayı sağlayan oyunlardır. Çocuklar tarafından artık bilinmeyen geleneksel çocuk oyunları, Ciciçocuk ile birlikte yeniden hayat buluyor.

Oyunların Bebek Gelişimi Üzerine Etkisi Nasıldır?

Ciciçocuk Rehberi: Oyunların Bebek Gelişimi Üzerine Etkisi
Oyunların bebek gelişimi üzerine etkisi nasıldır?

Oyunun bebek gelişimi açısından önemi büyüktür. Bebek çevresini oyun ile keşfeder. Anne babalar bebeğinin beslenmesine ne kadar önem veriyor ise ruhsal gelişimine de aynı özeni göstermelidirler. Bebeğin zekâ gelişiminde oyunun etkisi çok fazladır. Konuşamadığı için kendini oyun ile ifade eden bebek için oyun, kendini keşfetme aracıdır. Olumsuz duyguları ile baş etmeyi oyun oynayarak öğrenirler. Büyüdükçe gün içinde yaşadıklarını, oyun içinde kurgular ve yaşadıklarının üstesinden gelirler.

Bebeklik çağından itibaren yaşına uygun oyunlar oynayan çocuklar, kendilerini rahat ve mutlu hissederler. Oyun içinde çocuk deneme yanılma yolu ile doğruyu bulmayı, bir şeyler başarabilmeyi ve başladığı işi bitirmeyi öğrenebilir. Yaşıtları ile oyun oynayan çocuk kurallara uymayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı ve işbirliği içinde olmayı keşfeder. Oyun oynarken hareket halinde olan çocuğun fiziksel gelişimi de sağlanır. Bebekler oyun oynarken el, ayak ve bedeninin işlevini de kazanır.

Eskiden Oynanan Oyunlar Nasıldı?

Ciciçocuk Rehberi: Oyunların Bebek Gelişimi Üzerine Etkisi
Eskiden oynanan oyunlar nasıldı?

Çağımızın uyaranları çok olsa da eskiden oynanan oyunların kişisel gelişim açısından daha destekleyici olduğu bir gerçektir. Geleneksel oyunlar çocukların hayal gücü ile şekillenen ve gücünü halk kültüründen alan oyunlardır. Ailecek oynanabilen oyunlar çocukların, yetişkinleri ile iletişim kurmalarını da destekler. Günümüzde insanların birbirinden uzaklaşması ve güvenin azalması çocukları sosyal yaşamdan uzaklaştırarak evde bilgisayar başında oynamaya sürükleyen etkenlerden biridir.

Eskiden oynanan oyunlar ebe olma kavramı olan ve ebenin tekerlemeler ile seçildiği oyun içinde görevi bir başkasına devrettiği oyunlardı. Sanal ortamda değil gerçek hayatta takımlara ayrılıp kıyasıya yapılan mahalle maçları erkek çocuklarının vazgeçilmeziydi. Yarışmalar yapan çocuklar görev dağılımı yapar, strateji geliştirir, yardımlaşmayı öğrenir ve zamana karşı yarışırlardı. Zihinsel ve fiziksel olarak heyecan dolu oyunlar çocuklar için eğlendirici birer kazanımdı.

Çoğu unutulmaya yüz tutan geleneksel oyunlar, Ciciçocuk ile yeniden hayat bulmakta. Birbirinden eğlenceli ve bir o kadar da eğitici eskiden oynanan oyunlar ile çocuklar, anne ve babalarıyla güzel vakit geçirme imkanı da elde etmekte.

Yorum yapın