Çelik Kapı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

0
313

Bu yazımda çelik kapı hakkında aklınıza gelen tüm soruların cevaplarını bulacaksınız. Çelik kapı güvenliği, seçimi, temizliği, fiyatları yani kısaca apartman kapısı aklınıza gelen tüm sorular hakkında bilgiler sunacağım.

Çelik kapı güvenliği, seçimi ve fiyatları

celik-kapi-fiyatlari

Aslında eviniz için en önemli konu olan güvenliğin ilk temel şartı çelik kapı sistemleridir. Hemen hemen her bütçeye uygun kapı modelleriyle evinizi çok daha güvenli ve sağlam hale getirmek mümkün.

İsterseniz apartman kapısını isterseniz evinizin kapısını çelik ile güvenli hale getirebilirsiniz. Kişisel güvenliğiniz ve ailenizin güvenliği için kapı seçiminde seçici davranmak artık bir gereklilik.

Her ne kadar adı çelik olsa da piyasadaki her kapı, günümüzde yaşanan hırsızlık olayları neticesinde sağlam ve güvenilir olmuyor.

Daha güvenilir bir sistemde iç iskeleti oluşturan çelik yapı genellikle 1,5 ila 2 mm şeklinde oluyor. Bahsettiğimiz değerlerin altındaki çelik maalesef güvenilirliği düşürüyor.

Bu değerlerin üzerine çıkılması da kapıların örtülüp kapanmasını zorlaştırması(ağırlaştırması sebebiyle) ve çelik kapı fiyatları olması gereken miktarın üzerinde olması sebebiyle tercih edilmiyor.

Kapı almadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer konu çelik kapıda kullanılan kilit sistemidir. Piyasada farklı kilit sistemleri bulunuyor.

Çelik kapılarda kullanılan kilit sistemlerinde önemli olan kaç bölgeden kapının kilitlendiği ve kullanılan kapı kilit mil sayısıdır. Örneğin, kapının üst, orta ve alt kısmından yani üç bölgeden kilitlenmesi oldukça güvenilirdir.

Artı bir yerden daha kilit buluması takdirde kapı fiyatları için yüksek değerlerin ortaya çıkmasıyla birlikte güvenliği artıracaktır.

Çelik kapılarda fiyatlar ortalama olarak 750TL’den başlıyor.

Çelik kapıların temizliği

celik-kapi

Apartman kapısı temizliği hanımların en çok merak ettiği konuların başında yer alıyor. Çünkü apartman kapısı estetik göründüğü kadar kolay temizlenebilir olması da çok önemlidir. Ayrıca bakımının da zahmetsiz olması kapı seçimi için oldukça önemlidir.

Çelik kapılar üzerinde ahşap kaplama, amerikan kaplama ve laminant kaplama gibi malzemeler yer alıyor. Bu neden kapı üzerindeki bu kaplamaları kimyasal temizleyiciler ile silmek oldukça yanlış bir uygulamadır.

Hanımların apartman kapısı temizliğinde kullanmasını önerdiğim en kolay yöntem nemli bir bez yardımı ile kapıyı silmek ve sonrasında kuru bez ile kurulamaktır.

Bazı kapılarda bu işlem yetersiz gelebilir, o zaman da ahşap temizleyiciler yardımı ile temizlik yapmanızı öneriyorum.

Bir kaba koyacağınız az miktarda ahşap temizleyici ile bezi nemlendirin ve kapıyı silin. Daha sonrasında kurulayarak temizlik işlemini tamamlayın.

Eğer çelik kapılar konusunu araştırıyorsanız ve örnek modellere bakmak isterseniz www.toruncelikkapi.com sitesini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here