perde siparişi

Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir?Suyun temas ettiği hemen her yüzeyde bir süre sonra kireç kalıntıları birikecektir. Bu kalıntılar banyoda ve tuvalette rahatsız eden bir görünüm sergilerken mutfakta da sadece gözünüzü rahatsız etmez aynı zamanda çaydanlık ve su ısıtıcı gibi aletlerinizin de doğru çalışmamasına neden olur.Çaydanlık dibinde biriken kireç sebebiyle su geç ısınır ve bu da sizin daha çok enerji harcayıp daha fazla para ödemeniz ile sonuçlanır. Böyle bir sonuçla karşılaşmak istemiyorsanız çaydanlıktaki kireç için düzenli olarak temizlik yapmalısınız.

Yapacağınız bu temizleme işleminin süresi tamamen bulunduğunuz bölgedeki şebeke suyunun kireci ile ilgilidir. Bazı illerin suları çok kireçli olduğu için sık çaydanlık kireci temizliği istenirken bazı illerde de kireç oranı düşük sular sebebiyle temizlik araları daha fazladır.

İlginizi Çekebilir: Çamaşır makinesinde de kireç oluşumu görülür. Bu noktada daha önce kaleme aldığım çamaşır makinesi kireci nasıl temizlenir yazımı okumanızı öneririm.Çaydanlık kireçlenmesi nasıl önlenir

Çaydanlıktaki kireç temizliği için temelde iki farklı yöntem vardır. Bunlardan birincisi kimyasal temizleyiciler diğeri ise doğal temizlik ürünleri.

Günümüzde evimizin birçok alanında kullandığımız kimyasal temizleyicileri gıda ile temas halinde olan mutfak aletlerinde kullanırken iki kere düşünmeliyiz.

Bunların uzun vadede insan sağlığı için ne kadar tehlikeli olacağını unutmamalıyız. Bu sebeple bizim önerimiz ikinci yöntem olan doğal temizlik yöntemidir.Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir

Çaydanlıktaki kireç için en bilinen ve etkili yöntem limon tuzu kullanmaktır. Bunun için çaydanlığınıza kireçli bölgeyi biraz geçecek kadar su koyun. Suyun içine iki yemek kaşığı limon tuzu ilave edin.

Yaklaşık 15 dakika kaynattığınızda kireçlerin döküldüğünü ve çaydanlığınızın eski parlak haline kavuştuğunu göreceksiniz.

Doğal yöntemlerden biri de sirke kullanmaktır. Bir yemek kaşığı tuz ve bir çay bardağı sirke karışımını çaydanlıkta 15 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda süngerle ovduğunuzda kirecin çıktığını göreceksiniz.
Patates kabuklarını soyup suyla 30 dakika kaynattığınızda da çaydanlıktaki kireç sizin için dert olmayacaktır. Aynı işlemi yumurta kabuklarını kaynatarak da yapabilir ve etkili sonuç alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kullanıldıkça ütüler de kireç tutar. Ütü kireci nasıl temizlenir merak edenler yazımı okuyabilir.

Çaydanlık kireç tutmaması için kalıcı çözüm

“Kireçten ve etkilerinden bıktım. Temizle temizle nereye kadar” gibi bir düşünceye sahipseniz. Yapacağınız en mantıklı ve etkili çözüm musluklarınıza filtre taktırmak olacaktır. Tabii filtrenin de bir süre sonra değişimi gerekmektedir. Bunu da hesaba katmak gerekir.

MUTLAKA OKUYUN:  Mobilyadan Bant İzleri Nasıl Çıkar?(6 Farklı Yöntem!)


Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x