Çatı Katı Dekorasyonu için Pratik Fikirler

Çatı katı eğimli bir tavan formuna sahiptir. Bu nedenle de çatı katının alanı çok dardır. Bu alanı verimli ve dekoratif şekilde kullanabilmeniz için çatı katı dekorasyonu için pratik fikirler oldukça önemlidir. Dekorasyon ve mimari alanına baktığınızda dar alanlar olmasına rağmen birçok başarılı çatı katı dekorasyonu örnekleri görmeniz mümkündür.

Çatı katınız varsa ve eğimli tavanı nedeniyle bu alanı hem işlevsel hem de etkili şekilde kullanmak istiyorsanız yazımızda sizlere çatı katı dekorasyonu önerileri vereceğiniz. Bu çatı katı fikirleri sayesinde aslında dar ve kullanışsız olan çatı katını, son derece işlevsel ve nezih bir mekan haline getirebilirsiniz. Çatı katı dekorasyonu görselleri ile tüm ayrıntıları görsel olarak da görebilirsiniz.

Çatı Katını İşlevsel Bir Giyinme Odası Yapabilirsiniz

Çatı Katı Dekorasyonu için Pratik Fikirler
Çatı katına giyinme odası tasarımı

Çatı katı dekorasyonu çoğu zaman eğimli tavanı nedeni ile dekorasyonu zor olduğu düşünülen alandır. Ancak düşündüğünüz kadar zor değildir. Birkaç püf noktası ve doğru seçimlerle çatınızı birçok farklı alanlarda ve amaçlarla aktif olarak kullanabilirsiniz.

Çatı katınızı kullanabileceğiniz amaçlardan birisi giyinme odasıdır. Çatı katındaki minik pencerenin önüne sandık tipi kanepeler koyarak dar alanı kullanıma açabilirsiniz. Duvarlar, çatı nedeni ile kullanılamayabilir. Bu duvarlara özel ölçü olarak bölmeli dolaplar monte ettirebilir ve böylelikle çatı katınızı işlevsel olarak kullanabilirsiniz.

Rüstik Dekorasyon ile Çatı Katı Muhteşem Olabilir

Çatı Katı Dekorasyonu için Pratik Fikirler
Çatı katı rüstik dekorasyon önerileri

Çatı katı dekorasyonu rüstik bir dekorasyon çalışması için oldukça elverişlidir. Her ne kadar alanı dar bir mekan olarak görülse de ahşap mobilyaların vermiş olduğu ahenk çatı katınızı can alıcı bir rüstik havaya bürümektedir. Çatı katınıza ahşap renkte ve modellerde mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Rüstik bir dekorasyon çalışması yaparak çatı katınızı farklı işlevlerde kullanabilirsiniz. Bu bağlamda çatı katınız muhteşem bir oturma odasına, yatak odasına hatta çalışma odasına dönüşebilir. Eğer bir yatak odası yapmak istiyorsanız ahşap bir mobilya tercihi ile yatağınızı camın tam karşısına koyduğunuzda ve kahve tonlarında bir perde kullandığınızda dekorasyonu bütünlemiş olabilirsiniz.

Dar Çatı Katında Geniş Pencereler Hayat Kurtarır

Çatı Katı Dekorasyonu için Pratik Fikirler
Çatı katı geniş pencere fikri

Dar çatı katı dekorasyon için çatı katını farklı amaçlarda doğru tercihlerle kolay şekilde dekore edebilir ve keyifli yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Dekorasyon sırasında mutlaka aydınlatma ve havalandırma konusunda da hassas olmalısınız. Özellikle çatı katı dekorasyonu konusunda büyük ve geniş pencereler oldukça önemlidir.

Çatı katında büyük pencereler tercih ettiğinizde size büyük avantaj sağlayacaktır. Öyle ki; çatı katı havalandırma konusunda büyük pencereler büyük kolaylık sağlar. Ayrıca aydınlatma konusunda da avantaj sağlayan büyük pencereler sayesinde çatı katınız daha aydınlık ve ferah olacaktır.

Aydınlığı en üst düzeyde sağlayabilmek için büyük pencerelerin yanı sıra dekorasyonda tercih edeceğiniz renkler de oldukça önemlidir. Eğer çatı katı dekorasyonunuzda aydınlığı maksimum seviyeye çıkartmak istiyorsanız dekorasyonda açık tonlu renkler kullanmalısınız. Açık tonlu renkler gün ışığını maksimum seviyede yansıtarak ortama aydınlık sağlamaktadır.

Aynaların Azizliğini Çatı Katı Dekorasyonunda Kullanabilirsiniz

Çatı Katı Dekorasyonu için Pratik Fikirler
Çatı katı ayna kullanımı

Aynalar, dekorasyon alanında derinliği ile bilinir. Çatı katı eğimli tavan nedeniyle dar bir alana sahiptir. Ancak bir çatı dekorasyonu yapıyorsanız aynaları kullanarak çatı katınızın dar alanını daha geniş ve ferah bir hale getirebilirsiniz.

Kat müsaitse ve düz duvarlar var ise mümkün olduğunca duvarları aynalar ile kaplayabilirsiniz. Büyük aynalar çatı katınızı geniş gösterirken aynı zamanda çatı katınızın daha aydınlık olmasını da sağlar. Dolayısıyla da çatı katı dekorasyonu için aynalar isabetli bir dekorasyon fikri olacaktır. Böylelikle aslında küçük ve kasvetli olan çatı katınızı olduğunun tam aksine geniş ve ferah bir ortam haline getirebilirsiniz.

Çatı katı sizlere ağaç evleri hatırlatabilir. Aşağıdaki içeriğe bir göz atabilirsiniz…

Tavan Arası Dekorasyonu için Uygulanabilir Çözümler

Çatı Katı Dekorasyonu için Pratik Fikirler
Tavan arası dekorasyonu

Evlerin tavan arası bölümleri, şüphesiz ki tasarımı ve dekorasyonu en zor olan alanların başında geliyor. En üst kat ile çatı arasında kalan tavan arası, yamuk tavanı ve dar alanı nedeni ile dekorasyon açısından oldukça zor bir yerdir. Kirişlerinin açık olması ve köşelerin neredeyse kullanılamıyor olması insanları tavan arası dekorasyonu için pratik çözümleri aramaya yönlendiriyor.

Tavan arası dekorasyonu zor bir iş olsa da elbette imkansız değildir. Evinizin tavan arası boş ve amaçsız bir şekilde duruyor ise doğru çözümler ve seçimler ile tavan arasını da keyifli bir yaşam alanı haline getirebilirsiniz. Sadece doğru tercihler ve eşyalar ile tavan arasını boş duran bir mekan olmaktan kurtarabilirsiniz.

Tavan Arası Nasıl Dekore Edilebilir?

Çatı Katı Dekorasyonu için Pratik Fikirler
Tavan arası nasıl dekore edilebilir

Tavan arası dekorasyonu yapmayı düşünüyorsanız farklı fikirlerden esinlenerek kendi zevkiniz ve ihtiyaçlarınız ile bu fikirleri harmanlayabilirsiniz. Tavan aralarına merdiven kullanılarak ofis, yatak odası ya da çalışma odası işlevi çok sık yükleniyor. Bazı evlerde tavan arası depo olarak da kullanılsa da aslında tavan arası için farklı dekorasyon fikirleri de vardır.

Ulaşılması zor bir alan olduğundan elbette tavan arası dekorasyonu zor iştir. Ancak tavan arası ile sağlam bir merdiven ile bağlantı kurduğunuzda bu alanı kolaylıkla dekore edebilirsiniz. Yatak odası ve çalışma odası gibi keyifli alanlara çevirebilirsiniz. Uygun eşyalar, dekoratif unsurlar ile bu alanlar son derece keyifli olacaktır.

Çoğu evde tavan araları, pencereler ve merdiven vasıtasıyla yatak odası ya da ofis şeklinde kullanılmaktadır. Bazı evlerde de depo şeklinde kullanılan tavan araları vardır. İşte bu yazımızda tavan arasını nasıl yaşanabilir alanlar haline getirebileceğiniz hakkında bilgiler edineceksiniz.

Tavan araları alçak ve ulaşılması zor, düzenlemesi zahmetli olması bakımından dekorasyon işleri de epey meşakkatlidir. Çatı altında kalan ve genellikle ölü alanlar olarak tabir edilen bu alanları yaşanabilir hale getirmek yaratıcılık ve ciddi dekorasyon bilgisi gerektirir.

Tavan aralarını daha kullanışlı alana dönüştürmek için bence tüm olanakları gözden geçirmelisiniz. Dolaplar, oturma grupları, halı, süs eşyalarınız ve kitaplık gibi eşyalarla tavan arasında harikalar yaratmanız mümkün.

Tavan arası Dekorasyonu için Uygun Renk ve Mobilyalar

Çatı Katı Dekorasyonu için Pratik Fikirler
Tavan arası dekorasyonu için uygun renkler

Tavan arası dekorasyonu yaparken öncelikle mutlaka açık ve canlı renkleri tercih etmelisiniz. Zaten dar bir mekan olan tavan arasını açık renkler ile ferah bir mekan haline getirebilirsiniz. Bunun için de işe açık renk ve küçük mobilyalar tercih ederek başlayabilirsiniz.

Tavan arasını dekore ederken aydınlatmalarınızı da mutlaka olabildiğince küçük hatta duvar aplikleri şeklinde yer kaplamayan modellerden tercih etmelisiniz.

Tavan arası için kullanacağınız duvar rengi mutlaka açık ve iç açıcı renkler olmalı. Diğer mobilyalarla da sağlam bir kombinasyon yapılabilirse ferah ve kullanışlı bir yaşam alanı sizleri bekler. Mobilya seçiminde de titiz davranmak gerekir. Örneğin, açık renk kullanılacak mobilyalar odanızın havasını değiştirebilir.

Tavan arasında aydınlatma da oldukça önemli ışıklandırmayı doğru ürünlerle doğru yerlere konumlandırmanız işinizi kolaylaştıracak daha nezih bir ortam yakalayabileceksiniz. Örneğin, dar olan tavan aralarında sarkıt şeklinde olan aydınlatma üniteleri yerine daha az yer kaplayan ünitelere yönelmeniz lehinize olacaktır.

Kullanacağınız halılar da tavan arası dekorasyonuna uyumlu olmalı. Örneğin, saggy halılar doğru seçim olabilir.

Sizler için hazırladığım yaşanabilir tavan arası çözümleri için galerideki görselleri inceleyin. Umarım kendinize en uygun olan dekorasyonu bulabilir, tavan arasını en güzel şekilde değerlendirme şansına erişebilirsiniz.

Yorum yapın