Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?


Çamaşır makinesi kireci de nedir? Diye soranlardansanız henüz makineniz kireçlenmemiş demektir. Çoğu insanın çamaşır makinesini giysilerimizi temizlemek için kullanması sebebiyle makinenin kirlenmeyeceğini düşünse de makineler de maalesef su ve deterjan atıkları sebebiyle hem kirlenir hem de kireç tutabilir.

Kirlenen parçaların temizlenmemesi halinde makinenizin ömrü azalacaktır. Makineniz eskisi gibi temizleme işlemi yapmıyorsa, çok fazla elektrik harcamaya başlamışsa bozulma sinyalleri vermeye başlamış demektir. Yapılması gereken en güzel yol makinenizin kireçten ve kirden temizlenmesi olmalıdır.

Çamaşır makinesinin kireci nasıl giderilir?

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?
Çamaşır makinesi kireci temizleme

Çamaşır makinenizin en fazla kireçlenen kısmı rezistans denilen ve suyun ısıtılmasında kullanılan parçasıdır. Bu parça yoğun kireçlendiğinde bazen makinenin şase yapmasına neden olur. Bu parçanın ve diğer parçaların kireçlenmesindeki en önemli sebep şehir şebeke sularının aşırı kireçli olmasıdır.

Şehirlerdeki kireçli suların bölgelere göre değiştiği bilinmektedir. Normalde on beş yıl olan rezistans ömrü kireç ve kir sebebiyle kısalmaktadır. Sadece bu parça için değil aynı zamanda makinenin genel çalışma düzenini de etkileyen kireçlenme ve kirlenme sorunu nedeniyle çamaşır makineniz hiç beklenmedik bir anda sizi yarı yolda bırakabilir.

Bunun için izleyeceğiniz yöntemlerden biri marketlerde satılan kireç önleyicileri zaman zaman kullanmak olmalıdır. Ancak bunların maliyetlerini hesap ederek davranmakta fayda var. Hesaplamalarda astarı yüzünden pahalıya gelecek bir kullanım da doğru değildir.

Çamaşır makinesi kireci için bir diğer yöntem makinenize gidecek olan suyun kireçten arındırılmasıdır. Bunun için filtreleme sistemi kurmak gerekiyor. Bu sistem ile sadece kireç değil aynı zamanda toprak, kil vb. maddelerden de kurtulmuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir: Yeri gelmişken çamaşır makinesi seçimi için daha önce kaleme aldığım önerileri okumanızı öneririm.

Çamaşır makinesi kireci temizleme

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?
Çamaşır makinesi kireci

Çamaşır makinesindeki kireci için sağlıklı bir yol da var. Bir bardak limon tuzu ile bir litre sirkeyi çamaşır makinenizin tamburuna dökün. Makinenizin su sıcaklığını 90 dereceye getirin. Makinenizi uzun programda çalıştırın. Bunları gerçekleştirmeden önce makinenizdeki kireç ve pisliklerin nasıl gittiğini test etmek için de çamaşır makinesi gider hortumunu klozete bırakabilirsiniz.

Kireç ve deterjan artıklarının nasıl çıktığını göreceksiniz. Bu doğal yöntemle makinenizi hem sağlıklı bir şekilde temizlemiş olacaksınız hem de ciddi bir masraf yapmaktan kurtulmuş olacaksınız.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x