Cam Vazo Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Önemli Ayrıntı

0
785

Çiçekler için en uygun cam vazo hangisi? Dekorasyon ve malzeme seçiminde nerede ve nasıl kullanımlı cam vazo hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Cam vazo
Cam vazo

1. Cam vazo ölçüsü nasıl olmalı?

Bildiğimiz gibi vazoların uzunluğu 5 cm den 100 cm ye kadar değişiyor. Ama bir mekanda hangi uzunlukta bir vazo kullanacağımız da büyük önem taşır.

Örneğin bahçede, girişte salonun bir köşesinde kullanacağınız bir vazo evinizdeki diğer mobilyalara ve aksesuarlara da boyu orantılı bir şekilde olmalıdır.

Bahçede 100 cm uzunluğunda bir vazo da kullanabilirsiniz. Ama bahçenin başka bir taraflarında aksesuar varsa ve sizde vazoyu o aksesuarın yanına koyarsanız boyu 100 cm olmamalıdır.

Cam vazolar ile dekorasyon fikirleri
Cam vazolar ile dekorasyon fikirleri

Ama bahçede aksesuar olmayan bir yere cam vazo koyarsanız da uzunluğu 100 cm de ulaşsa da sorun olmaz. Yemek masasının üzerinde kullanacağınız vazonun boyu 30 cm ’yi geçmemesi gerekiyor.

Çünkü yemek masasının üzerindeki vazo 30 cm ’yi geçerse karşı tarafta oturan kişilerin yüzünü göremezsiniz. Bu nedenle yemek masasının üzerindeki vazonun boyu 30 cm ile sınırlı olmalıdır.

Cam vazo dekorasyonu
Cam vazo dekorasyonu

2. Cam vazolar ile grup kurun!

Eğer vazoyu yerde veya yan sehpanın üzerinde kullanmak istiyorsanız uzun ve tek bir vazo kullanabilirsiniz. Ancak geniş bir alandaki uzun tek bir vazoları bir arada kullanmaya özen göstermelisiniz.

Örneğin konsol üzerinde veya kitaplıklarda kullanacağınız vazoları bir grup haline getirerek kullanabilirsiniz. Vazoları grup halinde kullandığınız zaman en az bir özeliğini aynı olmasına dikkat edin.

Bu dikkat edeceğiniz özelliklerden vazonun malzemesi, rengi, dokusu ya da formu aynı olabilir.

Vazo çeşitleri
Vazo çeşitleri

3. Vazoların sağlamlığına dikkat edin!

Evinizde, iş yerinizde, odanızda ve ya bahçenizde sağlam bir cam vazo istiyorsanız kalınlığı 3 cm olmalıdır. Aynı zaman da vazonun alt kısmı üst kısmına göre daha ağır olmalıdır.

Çünkü alt kısımına koyduğumuz su ve çiçekler alt kısmın ve üst kısmın dengesini tutacak şekilde olmalıdır.

Eğer alt kısmı kalın bir cam vazo bulamadıysanız vazoyu kendiniz evde zemine oturduğu yeri destekleyen bir alçı demir ya da seramik katmanlar yapabilirsiniz.

cam-vazolar
Cam vazolar hakkında bilmeniz gerekenler

4. Vazo formlarının uyumlu olması kuralını es geçmeyin.

Her vazonun şekli her çiçeği güzel gösterir diye bir kural yoktur. Çiçeğin rengi ile vazonun rengi uyumuna, çiçeğin taç kısmının büyüklüğüne, vazoya girebilecek çiçek sayısına, vazonun ağız genişliğine göre seçeceğiniz vazoların şekli değişiyor.

Daha önce kaleme aldığım vazo yerleşimi hakkındaki yazımı okumanızı öneririm.

Sizlere bu yazıda cam vazo hakkında bilmeniz gereken birkaç ayrıntıdan bahsettim. Keyifli dekorasyonlar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here