Buzdolabı Yanı Boşluğu Değerlendirme

9
4292

#Yazı İçeriği

Buzdolapları için tasarlanan alanları hepimiz biliriz, yalnız buzdolabı yanındaki boşluk çoğumuzun canını sıkar. Sizlere buzdolabı yanı boşluğu değerlendirme yani buzdolabı yanı dolap fikirlerini paylaşmak istedim.

Sizlere ev dekorasyon fikirleri sunarken hem dekoratif hem de kullanışlı olacak fikirleri sunmaya gayret ediyorum. Çoğumuzun kolay kolay aklına gelmeyecek pratik fikirlerden biri olan buzdolabı boşluğunu değerlendirme fikrine bayılacaksınız.

Çünkü hem buzdolabı yanı boşluğunu en iyi şekilde değerlendirecek hem de oldukça kullanışlı günlük hayatta işinize çok yarayacak pratik bir ürün ortaya çıkaracaksınız. Buzdolabı yanı rafı ve buzdolabı yanı kiler dolabı hanımların en çok aradıkları şeylerden. Peki buzdolaplarının yanında bulunan boşlukları nasıl değerlendirebileceksiniz? İşte detaylar!

Buzdolabı yanı boşluğu yan tekerlekli dolap yapımı

Adım adım yapacağımız işlemlerle buzdolabı yanındaki boşluğu değerlendirmenin önemli noktalarını göstereceğim. Bunun için bazı malzemelere ihtiyacımız var. Bunlar;

 • Marangozdan kolaylıkla kestireceğiniz parçalar
 • 2 adet tekerlek
 • Vidalar
 • Metre
 • Tornavida ve bazı araç gereçler.

1. Adım:

buzdolabı yanı boşluğu

Öncelikle buzdolabı yanındaki boşluğun ölçümünü yapıyoruz. Haliyle her evde bu oran buzdolabı ve ayrılan alan değiştiği için ölçerek işlem yapmada fayda var.

2. Adım:

buzdolabı yanı değerlendirme

Marangozdan hazırlamak istediğimiz raflı dolap için uygun ölçülerle tahta parçalarını temin ediyoruz. Burada ölçüler tamamen sizin istediğiniz şekildedir.

Tabandan tavana kadar yani buzdolabı ölçüsünde yapabileceğiniz gibi daha küçük bir tasarım çıkarmak isterseniz de ona göre ölçü almanızda fayda var.

3. Adım:

buzdolabı yanı değerlendirme

Marangozdan temin ettiğimiz parçaları vidalarla birbirine monte ederek raflı dolabımızı hazırlamaya devam ediyoruz.

4. Adım:

buzdolabı yanına dolap

Raf sayısını tamamen ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanızda fayda var. Kimimiz daha az raf isteyebilir ya da koyacağı kavanoz boyutları büyüktür o yüzden daha geniş bir raf alanına ihtiyaç duyabilir.

5. Adım:

buzdolabı yanına kiler dolabı

Marangoza hazırlattığımız kavanoz korumalıklarını da hazırladığımız deliklere takıyoruz. Kavanozların düşmesini bu şekilde engellemiş oluyoruz.

6. Adım:

buzdolabı yanına tekerlekli raf

Yapı marketlerden temin ettiğimiz 2 adet tekerleği de hazırlamış olduğumuz raf dolabının en altına orantılı bir şekilde monte ediyoruz.

Buzdolabı boşluğu değerlendirmek için adım adım ilerlediğimiz raflı dolabımız artık hazır. Kavanozları dizebilir, pratikliğinden artık yararlanabilirsiniz.

buzdolabı yanına kiler dolabı

Buradan baktığımızda sanki yan çevrilmiş bir çekmeceği andırıyor öyle değil mi?

Bir de kavanozların dizildiği görseli incelemenizi istiyorum.

buzdolabı yanı boşluğu değerlendirme

Böylelikle buzdolabının yanında oluşan boşlu değerlendirilmiş oldu. Sizler de bize evi tasarruflu kullanacak fikir ve önerileri yorum alanından ulaştırabilirsiniz. Evi tasarruflu ve pratik bir şekilde kullanacağımız daha farklı ev dekorasyon fikirlerinde görüşmek üzere…

9 YORUMLAR

  • Evet oldukça pratik bir tasarım diye düşünüyorum ben de. Duvara monte edersek tekerlek aktif olmaz ve ürün pratik olmaz. Ancak burada dikkat edilecek nokta buzdolabı arasının ölçüsünü tam ve doğru şekilde almak. Yani boşluk kalmayacak şekilde ayarlanmalı. Yerleştireceğiniz kavanozlar korumalıklara değecektir. Sorun yaşamazsınız. Ziyaretiniz için teşekkürler Osman Bey… 🙂

 1. buzdolabı ve duvar boslugu arası 10 cm olarak ölçtum .aralık cok mu dar.raf kovonaz sıgacak kadar yer kalmayacak gibi düsündüm. sizce denemeye deger mi ?bu arada cok beyendim tasarımınızı.

  • Öncelikle sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler Naciye hanım. 10 cm az değil. Yapılabilir, ancak koyacağınız kavanozlar sanırım biraz sıkışabilir. Bunun da bence çözümü dar kavanoz kullanmak olabilir. Bence mutfakta yeterince depolama alanınız yoksa denemeye değer. Eğer tasarlarsanız benimle fotoğrafları paylaşırsanız çok sevinirim. Kolaylıklar dilerim. Saygılarımla… 🙂

 2. Ben daha büyükçe, dolap boyunda ve tekerleklerin düz bir şekilde gidip gelebilmesi ve sağa sola sallanmaması için üst tarafı raylı olacak şekilde yapacağım, bitince resimleri paylaşırım. 🙂

 3. bir günümü aldı ama deydi doğrusu, evde meğer ne kadar kavanoz ıvır zıvır varmış 🙂 hepsini bir yere toplamış oldum, ve bir bakışta ne nerede, eksik var mı biten ne görebiliriz artık.

  umarım beğenirsiniz 🙂
  fikir için teşekkürler.

 4. Konuyu 4 yıl sonra gördüm ve biraz araştırma yaptım. Düşünce ve tasarıma diyecek bir şeyim yok ancak, güvenlik konusunda riskli gördüğümü belirtmek zorundayım. Buzdolaplarının rezistansı arkasında olmasına karşın yan duvarlarından da ısı yayarak soğutma işlevini sürdürürler. Üretici dokümanlarına göre duvar ile dolap yanı arasında asgari 5 cm. boşluk olması öneriliyor. Yaptığınız bu rafın bu payı kapatmamasına dikkat etmelisiniz. Selamlar.

 5. Bu yapmış olduğunuz şeyle buzdolabı hava sirkülasyonunu engellediğinizi ve buzdolabının çalışma ömrünü kısalttığınızı biliyormuydunuz. Hava sirkülasyanu az olan cşhqz elektronik devreleri ve kompresörü daha fazla ısınacak ve daha kısa sürede arıza çıkaracaktır.

  Sizce kenar boşluklarının amacı nedir?

  Sanırım cevap; Can sıkmak😁

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here