perde siparişi

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken +5 ŞeyBulaşık makinesi hayatımızı kolaylaştıran önemli icatlardan biridir. Hem sağlık açısından hem de tasarruf için bulaşık makinesi kullanmak daha uygundur.Bulaşık makinesini kullanırken maalesef çoğu ev hanımı mutfak gereçlerinin kullanım talimatnamesine bakmadan hareket edebiliyor.

Ne varsa makineye doldurmak doğru bir alışkanlık değil. Bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken ürünlerin de var olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Evdeki bulaşık makinesini çalıştırmadan doğal bulaşık deterjanı nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımı okuyun.Peki, nedir bu ürünler ve bu ürünler nasıl temizlenmelidir.

Bulaşık makinesinde neler yıkanmaz?

1.Kesme Tahtası(Ahşap)

Ahşap mutfak eşyaları bulaşık makinesinde yıkanmamalı

Ahşap kesme tahtası bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken ürünler arasındadır. Ahşap menşei olan mutfak gereçlerini de makinede yıkamak doğru olmaz.

Bunlar makinede yıkandığında üzerinin matlaşıp parlaklığının gittiğini göreceksiniz. O yüzden en güzeli bu araçları elde yıkamak olmalıdır.2.Antika Yemek Takımı

Antika yemek takımları bulaşık makinesinde yıkanmaması

Antika yemek takımlarını bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler statüsünde değerlendirmeye zannediyorum kimsenin itirazı olmaz.

Buna benzer hassas ürünler karşısında makinenin sıcak su ve deterjan içeriği ürünlere zarar verebilir. Özellikle antikaların üzerindeki altın kaplama ve el boyalarının silinmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Bakır mutfak gereçleri de sert yüzeylerinin matlaşmasına neden olacağı için bulaşık makinesinde yıkanmaz.
Dökme demir tavaları bulaşık makinesine atmak yerine elde ılık suyla yıkayın ya da tuz ile ovup durulayın.

Kristallerin de bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekir zira çok narin parçalar olduğu için kırılma ve çizilme riskleri her zaman vardır. Üreticiler tarafından önerilmedikçe elde yıkamakta fayda var.

3.Rende

Rende bulaşık makinesinde yıkanmamalı

Rende, çoğu ev hanımının bulaşık makinesine atıp çıkardıktan sonra direk kullandığı mutfak aletlerindendir.

Hâlbuki rende makinede tam olarak temizlenmez. Aralarında kalan peynir vb. artıklar daha sonradan bakteri üretmeye yatkındır.

Bulaşık makinenizde şef bıçakları denilen büyük ve uzun bıçakları yıkayacak özel bir bölüm yoksa en güzeli bu bıçakları elde yıkamaktır. Çünkü bıçaklar makinenizdeki dönen ve su bırakan pervaneye zarar verebilir.

4.Dibi Tutmuş Tava

Dibi tutmuş tava bulaşık makinesinde yıkanmamalı

Dibi tutmuş bir tavayı da bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler listesine alabiliriz. Bu tavaların tam olarak makinede temizlenmediğini ev hanımları da bilir.

Termos kupaların da elde yıkanması daha uygun olacaktır.

Sarımsak sıkıcı da tıpkı rende gibi tam olarak temizlenmeme riskine karşı elde yıkanması uygun aletlerdendir.

5.Bıçak

Mutfak  bıçağı
Mutfak bıçağı

Mutfakta kullanılan bıçakların bulaşık makinesine atılması bıçakların keskinliğini kaybolmasından dolayı önerilmemektedir. Bu noktada bulaşık makinesine atmak yerine elde yıkanması çok daha doğru bir adım olacaktır. Sizler de zamanla keskinliği giden bıçakların sayısında artış olmaması için bulaşık makinesinde bıçak yıkanmamasına dikkat etmelisiniz.

Bulaşık makinesi ile ilgili önemli noktalar

Bulaşık makinesi seçiminde bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Mesela, plastik tekneli bulaşık makineleri genel olarak ekonomik olanlarındandır.

Daha üst modellerde kullanılan malzeme çelik tekneli olduğu için daha yüksek ısılara çıkmakta ve temizlikte alınan sonuç da daha iyi olmaktadır.Alınacak bulaşık makinesinin iç boyutları da önem arz etmektedir.

Çünkü iç sepet derinliği markalara göre hatta aynı markanın modelleri arasında bile değişebilmektedir. Alt sepete daha çok yer veren modeller, geniş ve büyük tencereleri ve tabakları yıkamak için gereklidir.

Bulaşık makinesine koyulan parçalar
 

Bulaşık makinelerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da makinenin çıkardığı ses miktarıdır. Çünkü sizi rahatsız eden eşyayı sevmeniz ve istediğiniz ölçüde kullanmanız bu şekilde mümkün olmayacaktır.

Ses seviyelerini firmaların modellerinde sunduğu kataloglarda bulmak mümkündür. Kataloğa baktığınızda modellerin ses miktarı db şeklinde geçmektedir.

Aylık faturalarınızı düşünen bilinçli bir tüketiciyseniz alacağınız makinenin tasarruflu olmasına da dikkat etmelisiniz. Zira sık sık çalıştıracağınız bir makine arıyorsanız mutlaka A ve A+ şeklinde ibare geçen modelleri tercih etmelisiniz.

A enerji sınıfındaki makineler elektrik harcama noktasında oldukça cimri davranmaktadır. Bu da sizin aile bütçenize katkıda bulunabileceğiniz anlamına geliyor.

Bulaşık makinesinin iç kısmı
 

Son dönemde incelediğimiz beyaz eşyalardan içerisinde bulaşık makinesi modellerinin arasında renklilerini de görmemiz mümkün olabilmekte.

Zira Arçelik, Bosch, Beko ve Siemens gibi firmalar artık beyaz ve gri makinelerin yanında kırmızı, mor gibi renklere de yer veriyor. Bu durum tüketicilerin ihtiyaçlarını gözeten firmaların kendilerini geliştirmeleri ve ihtiyaçlara cevap vermemeleri anlamına geliyor.

Bulaşık makinelerinde ve diğer beyaz eşya modellerinde dikkati çeken bir nokta da inoks olup olmamalarıdır. İnoks olan bulaşık makinesi el izi bırakmamaktadır.

Bu noktada bayanların temizliğe dikkat ettiğini düşünürsek bu tarz modellere rağbet etmeleri kendileri için bir kolaylık sağlayacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Bantla Duvar Boyama Kolayca Nasıl Yapılır?


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x