perde siparişi

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken 10 Alet

Bulaşık makinesi hayatımızı kolaylaştıran önemli icatlardan biridir. Hem sağlık açısından hem de tasarruf için bulaşık makinesi kullanmak daha uygundur.

Bulaşık makinesini kullanırken maalesef çoğu ev hanımı mutfak gereçlerinin kullanım talimatnamesine bakmadan hareket edebiliyor.

Ne varsa makineye doldurmak doğru bir alışkanlık değil. Bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken ürünlerin de var olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Evdeki bulaşık makinesini çalıştırmadan doğal bulaşık deterjanı nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımı okuyun.

Peki, nedir bu ürünler ve bu ürünler nasıl temizlenmelidir.

Bulaşık makinesinde neler yıkanmaz?

Ahşap mutfak eşyaları bulaşık makinesinde yıkanmamalı

Ahşap kesme tahtası bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken ürünler arasındadır. Ahşap menşei olan mutfak gereçlerini de makinede yıkamak doğru olmaz.

Bunlar makinede yıkandığında üzerinin matlaşıp parlaklığının gittiğini göreceksiniz. O yüzden en güzeli bu araçları elde yıkamak olmalıdır.

Antika yemek takımları bulaşık makinesinde yıkanmaması

Antika yemek takımlarını bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler statüsünde değerlendirmeye zannediyorum kimsenin itirazı olmaz.

Buna benzer hassas ürünler karşısında makinenin sıcak su ve deterjan içeriği ürünlere zarar verebilir. Özellikle antikaların üzerindeki altın kaplama ve el boyalarının silinmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Bakır mutfak gereçleri de sert yüzeylerinin matlaşmasına neden olacağı için bulaşık makinesinde yıkanmaz.

Dökme demir tavaları bulaşık makinesine atmak yerine elde ılık suyla yıkayın ya da tuz ile ovup durulayın.

Kristallerin de bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekir zira çok narin parçalar olduğu için kırılma ve çizilme riskleri her zaman vardır. Üreticiler tarafından önerilmedikçe elde yıkamakta fayda var.

Rende bulaşık makinesinde yıkanmamalı

Rende, çoğu ev hanımının bulaşık makinesine atıp çıkardıktan sonra direk kullandığı mutfak aletlerindendir.

Hâlbuki rende makinede tam olarak temizlenmez. Aralarında kalan peynir vb. artıklar daha sonradan bakteri üretmeye yatkındır.

Bulaşık makinenizde şef bıçakları denilen büyük ve uzun bıçakları yıkayacak özel bir bölüm yoksa en güzeli bu bıçakları elde yıkamaktır. Çünkü bıçaklar makinenizdeki dönen ve su bırakan pervaneye zarar verebilir.

Dibi tutmuş tava bulaşık makinesinde yıkanmamalı

Dibi tutmuş bir tavayı da bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler listesine alabiliriz. Bu tavaların tam olarak makinede temizlenmediğini ev hanımları da bilir.

Termos kupaların da elde yıkanması daha uygun olacaktır.

Sarımsak sıkıcı da tıpkı rende gibi tam olarak temizlenmeme riskine karşı elde yıkanması uygun aletlerdendir.

Bulaşık makinesi alacaklara bulaşık makinesi seçimi yazımı okumasını öneriyorum.

Bulaşık makinesinde yıkanabilen ürünler nelerdir?

Bunların dışında tecrübe ile siz de bazı mutfak aletlerinin elde yıkanmasının doğru olacağını göreceksiniz. Geriye kalan, üreticilerin ve kullanma talimatının uygun dediği her ürün bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Yorum yapın