Brüt Beton Nedir? | Brüt Beton Kullanım Alanları

0
69
Brüt beton nedir
Brüt beton nedir, kullanım alanları

Bir yapı malzemesi olan brüt beton, mimarlık ve mühendislik alanında inşaat endüstrisi sisteminin önde gelen yapı malzemelerinden biridir. Destek sisteminin bir malzemesi olduğu gerçeğinin yanı sıra beton, kaplama, agrega, ısı yalıtımı veya dekoratif yüzeylerin üretiminde ve ayrıca prefabrik ve prefabrik yapı malzemeleri ve elemanlarının üretiminde kullanılır.

Tipik olarak, binalardaki beton yüzeyler geleneksel çimento-kireç esaslı beton görünümlü sıva türleri veya diğer kaplama malzemeleri ile kullanılır ve karbonizasyon ve korozyon gibi nedenlerle kaplanmamış kaba beton olarak beton yüzeylerden kaçınılır. Bu nedenle, kaba beton üretiminde bu tür etkiler dikkate alındığında, normal betonun aksine, bazı önlemler alınmalıdır. Normal betondan beklenen performans, mukavemet ve dayanıklılığa ek olarak brüt beton üretiminde estetik problemler de önemlidir. Her zaman uygulama öncesi brüt beton kaplama detayı öğrenilmelidir.

Brüt Beton Kullanım Alanları

Brüt beton kullanım alanları
Brüt beton kullanım alanları

Beton, bina çevresindeki duvar elemanlarını, istinat duvarlarını veya birçok farklı yer ve tipte sınırlamak için binaların iç ve dış yüzeylerine uygulanabilir. Betonun doğal rengi olan griye ek olarak kaba beton kullanımı çeşitli şekillerde kullanılabilir ve mimari projelerde uygun çözümler sunar.

Kaba betonu mimari ve estetik amaçlı kullandığımız en yaygın yerlerden biri kafe ve restoranlardır. Aslında, iç tasarımda her tür bina için özel uygulamalarla karşı karşıyayız. Buna ek olarak, alışveriş merkezlerinde, özellikle zemin katlarda bulunan otoparklarda sıklıkla kullanılır. Detaylı olarak brüt beton kaplama fiyatları da incelenebilir.

Özellikle inşaat sektöründe 3D yazıcıların piyasaya sürülmesiyle, çevremizde daha fazla beton göreceğiz. 3D yazıcılar belirgin bir dokuya sahip olsa da çoğu zaman herhangi bir kaplamaya ihtiyaç duymadan bir çimento bileşiğinin eklenmesi, uygulamaya kaba bir beton görünümü verir.

Başka bir yeni teknolojik ürün, beton imalat teknolojisi, farklı bir yapıya sahip olmasına rağmen, kaba beton görünümü elde edilmesine rağmen. Bu malzeme şu anda ağırlıklı olarak stabilite ve koruma için kullanılmasına rağmen, özellikle açık havada görsel amaçlar için kullanılmaya başlanmıştır.

Taşıyıcı sistemlerin taşıma kapasitesini arttırmak için yapılan takviye çalışmalarında, yüzeyler genellikle kaba beton olarak bırakılır ve halihazırda büyütülmüş olan rulman sistemi elemanlarının genişlemesini önlemek için iç mimaride uygun yapılar yapılır.

Brüt Beton Uygulaması ve Fiyatları

Brüt beton uygulaması fiyatları
Brüt beton uygulaması fiyatları

Organik doğal ürünler olan ve çimento esaslı doğası gereği çok dayanıklı beton beton paneller ve kaba betondan yapılmış diğer yapı malzemeleri, projenin ihtiyaçlarına göre (boyut olarak ayarlanabilir) yapılabilir veya monte edilebilir üretilmektedir. Böylece, brüt beton cephe için mümkün olan en kısa sürede tamamlanmayı sağlayan, zaman ve maliyet avantajları sunan yapısal elemanlar sunan her türlü inşaat projesi brüt beton uygulaması ile renklendirilebilir.

Beton panellerden daha pürüzsüz yüzeyler sağlayan kaba beton paneller, estetik konuların ön plana çıktığı projelerde, iç mekân ve sanat projelerinde önemli nesneler sağlayan malzemelerdir.

Özel renklerde yapılabilen ve seçilebilen beton görünümlü kaplama paneller, projenin ihtiyaçlarına ve kullanıldığı yere göre boyanabilir veya ayarlanabilir. Bu durumlarda, kurulum süresi biraz artmasına rağmen, projenin ihtiyaçlarını en iyi karşılayabilecek ve alternatif yapı malzemelerine kıyasla en kısa zamanda uygulanabilecek malzemeler olduğunu söyleyebiliriz.

Betonda kullanıldığında kırılma dikkate alınmalı ve plastik beton 10-15 cm’yi geçmiyorsa dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, açıkta kalan bir beton yüzeyi sağlamak için beton akmalıdır. Bunun için suyu yanlış arttırın. Bu durumda, beton özellikleri düşünülmeli ve bir plastikleştirici kullanılmalıdır.

Beton döküldüğünde bu önemlidir. 20 dakika çok zorunlu bir durumsa, 30 dakikayı geçmemelidir. Bu nedenle, döküm yerine yakın olmak önemli bir faktördür. Çıplak beton yüzeyinin düzgünlüğü de çok önemli olduğundan, bu dikkate alınmalı ve bu problemler göz önünde bulundurularak uygulamada beton dökme işlemi uygulanmalıdır. Ardından brüt beton fiyatları hakkında da bir analiz yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here