Bebek Beşiği Alırken Nelere Dikkat Edilir?

2
745

#Yazı İçeriği

Bugün sizlere çok önemli bir konu olarak tespit ettiğim ve ebeveynler tarafından mutlaka bilinmesi gereken bebek beşiği alırken dikkat edilmesi gerekenleri yazmak istedim.

Bebek beşiği nasıl seçilir

Bebek beşiği seçimi hem bebeğin hem de anne babanın rahat etmesi için önemli bir seçimdir. Bebeğin ilk yıllarını geçireceği için hem sağlıklı hem de rahat ve güvenli olması temel öncelik olmalıdır.

blank
Bebek beşiği alırken

Özellikle sağlıklı olması gereken beşiklerin boyalı ahşap malzemeden olmaması önemlidir. Doğal ahşap malzeme olması hatta cilanın bile olmaması daha iyi olacaktır. Kullanılan kumaşların tabii olması gerekir.

Plastik kullanılmaması tercih sebebidir. Bebeklerin yatakları da ortopedik özelliklere sahip olmalıdır. Büyük kardeşinin eski yatağını kullanmak doğru bir uygulama değildir.

Bebek beşiği konusunda diğer önemli bir husus da güvenliktir. Özellikle parmaklıkların yanlış üretimi kazaları da beraberinde getirmektedir. Bazı beşiklerin parmaklık uzunlukları kısadır.

Bu bebeklerin burayı aşıp düşmesine neden olabilir. En az 50 cm olması gereken parmaklıklar açılır kapanır şeklinde olabilir. Ancak bu mekanizmanın da iyi gizlenmesi ve doğru çalışması gerekir.

blank
Bebek beşiği alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğin eli ya da başka bir uzvu açıp kapatma sırasında sıkışmamalıdır. Parmaklık aralarının çok büyük olması da bebeklerin kafalarının ve bacaklarının buralara sıkışmasına neden olabilir.

4-6 cm aralıklarla oluşturulmuş parmaklıklar yeterlidir. Beşikte keskin hatlar olmamalıdır. Bu hatlar bebeğe zarar verebilir.

Bebek beşiği alırken park beşik mi mobilya beşik mi sorusunun cevabını da kendinizce bulmanız gerekiyor. Bu noktada yazmış olduğum park beşik mi mobilya beşik mi yazımı okumanızı öneririm.

Bebek beşiği alırken: Büyüyen bebek beşiği

Çocuğunuzun üç yaşından sonra da aynı beşiği kullanmasını istiyorsanız dönüşen ya da büyüyen beşikleri tercih etmelisiniz. Bu beşiklerin yanındaki komodinler sayesinde beşik yeniden dizayn edilip büyümesi ve yatak haline getirilmesi sağlanabilir.

blank
Büyüyen bebek beşiği

Ekonomik bir uygulama gibi görünse de bazı uzmanlar bebeklerin üç yaşından sonra parmaklıklı yataklarda yatmalarının doğru olmadığını söylüyorlar.

Ayrıca üç yılın sonunda dönüşüm yapmaya kalktığınızda hem yatağın modeli eskimiş olacak hem de yıpranmış parçalarla yeni yatak zor oluşturulacaktır.

Bebek beşiği alırken: Anne yanı bebek beşiği

Anne yanı bebek beşiği, pratik kullanımı ve tekerlekleri sayesinde istenilen mekâna gitmesi gibi özellikleri sebebiyle sıkça tercih edilen beşik çeşididir.

blank
Anne yanı bebek beşikleri

Bu bebek beşiği yaklaşık üç yıl rahatlıkla kullanılabilir. Bu sayede bebeğin güvende hissetmesi için zaman zaman yatak odasında annenin yanında yatması sağlanabilir.

Bu beşiklerin bazılarında titreme ve sallama özellikleri de vardır. İsteğe göre bunlar da tercih edilebilir.

Anne yanı beşikler ile ilgili daha önce kaleme aldığım yazımı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here