Bebeğinizi Rahat Ettirecek Beşik Modelleri – Beşik Nasıl Seçilmeli?


Bebeğinizi Rahat Ettirecek Beşik Modelleri - Beşik Nasıl Seçilmeli?

İlk zamanlarının büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren bebeklerinizin ilk yatağı olan beşiği seçmek onun huzurlu bir uyku çekmesi, güvenliği ve rahatlığı açısından çok önemlidir. Bebek beşiği seçerken değerlendirilecek bir çok kriter, dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Doğru bebek beşiği seçmenize yardımcı olacak püf noktaları ve beşik modellerini sizler için anlattık!

En Çok Tercih Edilen Beşik Modelleri

Bebeğinizi Rahat Ettirecek Beşik Modelleri - Beşik Nasıl Seçilmeli?

Doğru beşik seçmenin önceliklerine geçmeden önce en çok tercih edilen bebek beşik modellerinden bahsedelim.

 • Anne yanı beşik modelleri

Yatağınızın yanına eklenen bir parça gibi olan anne yanı yataklar, çıkarılabilir kenarlıkları ile üç taraftan kapalı tek bir kenarın açık olduğu modellerdir. Anne yanı beşikler ayarlanabilen yükseklik özelliği ile yatağınızla aynı seviyede olur ve her an bebeğinize ulaşabilmeniz açısından kolaylık sağlar. Gün içerisinde dört kenarı kapalı olarak kullanılabilir.

 • Park beşik modelleri

Taşınması daha pratik olan, ilerleyen zamanlarda oyun alanı olarak da kullanılabilen park beşikler, bebek odası için en çok tercih edilen modellerdendir. Farklı kilo kapasiteleri bulunur.

 • Bağımsız beşik modelleri

Değişebilen boyutlarla tasarlanan bağımsız beşikler standart bebek beşiği olarak değerlendirilebilir. Bazı modellerde tekerlekler bulunur, böylece ev içerisinde hareket ettirilmesi kolaydır.

 • Sepet beşik modelleri

Küçük ebatlarda olan sepet beşikler tekerlekli ve sallanabilir özelliklere sahip olmakla birlikte bazı sepet beşikler çıkarılabilen kenarlıkları sayesinde anne yanı beşik olarak da kullanılabilir.

 • Hamak beşik modelleri

Çingene beşik de denilen hamak beşik modelleri, bebeğiniz için uykuyu eğlenceli bir aktiviteye çevirir. Elle sallanabilen veya otomatik sallanan özellikleri bulunan hamak beşikler farklı boyutlar ve kilo kapasitelerine sahiptir.

 • Büyüyen beşik modelleri

Bebeğinizin eşyalarını yerleştirebileceğiniz çekmeceleri bulunan bu beşiklerin içerisinde yer alan çekmeceler ve dolaplar çıkarılarak bebeğiniz büyüdükçe kullanabilme imkanı sunuyor. Çok kapsamlı olan büyüyen beşikler korkulukları çıkarılarak çocuk yatağına çevrilebiliyor ve çocuğunuz 9-10 yaşına gelene kadar kullanılabiliyor.

Beşik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizi Rahat Ettirecek Beşik Modelleri - Beşik Nasıl Seçilmeli?

Farklı özelliklere sahip çeşitli bebek beşiği alternatifleri içerisinden hangisini seçeceğinize karar vermeden önce beşikten beklentilerinizi ve kullanım koşullarını değerlendirmeniz önerilir. Beşik seçerken dikkat etmeniz gerekenler ise şöyledir:

 • Bebeğinizin yaşına göre seçim yapmak

Beşiği yalnızca bebeğinizin ilk aylarında mı kullanacaksınız yoksa uzun süreli bir kullanım mı istiyorsunuz karar vermeniz gerekiyor. Anne yanı beşik ve sepete beşiklerin kullanım süresi ortalama ilk 6 ayı kapsar. Daha sonrasında hareketlenen ve yerinden kalkmaya çalışan bebeğiniz için güvenilir bir kullanım sunmaz. Park beşik ve bağımsız beşikler ise daha uzun süreli bir kullanım sağlamakla birlikte gerekli aparatlar takılıp çıkarılarak derinlik ve genişlik seviyesi ayarlanıp, 4 yaşına kadar kullanılabiliyor. Hamak beşik modellerinde kullanım süresi değişmekle birlikte genellikle ilk üç aydan sonra kullanılmamakta. Büyüyen beşiklerde ise 10 yaşına kadar kullanılabilme imkanı bulunuyor.

 • Güvenliğinden emin olmak

Beşiğin sağlam malzemeler ile yapılmış olması, derinliğinin yeterli olması, kenarlıkların boyutlarının ayarlanabilir olması ve kenarlıklar arasındaki boşlukların bebeğinizin kafasını sıkıştıramayacağı aralıklarda olması, tekerlekli beşik modelleri için sabitlenebilir ayak özelliği gibi önemli güvenlik kriterlerini iyi değerlendirmelisiniz. Bebek beşiği içerisindeki şiltenin, beşiğin kenarlarında boşluk bırakmayacak ölçülerde olması da güvenlik açısından son derece önemlidir.

 • Sağlıklı malzemelerden yapılan beşikleri tercih etmek

Beşiğin hazırlandığı malzemelerin sağlamlığına ek olarak sağlıklı malzemelerden üretilmiş olması da önemlidir. Özellikle diş çıkarma dönemlerinde ellerini attıkları her şeyi ısırmaya çalışan bebeğinizin zararlı maddelerden mümkün olduğunca uzak tutulması gerekir.

 • Kullanım alanına uygun beşik seçmek

Beşiği satın almadan önce kullanacağınız odanın boyutuna ve şekline uygun olmasına dikkat etmeniz de oldukça önemlidir. Anne yanı beşik tercih ediyorsanız yatağınızın yanına sığabilecek bir beşik tercih etmeniz gerekir. Eğer yeri sık değişecek bir beşik kullanmak istiyorsanız beşiğin oda değişimine, evin koridor ve kapılarından geçebilecek olmasına dikkat etmelisiniz.

 • Temizlenebilir bebek beşikleri tercih etmek

Bebeğinizin bezinden sızan ve kusması ile kirlenen beşiğin kumaşının kolayca temizlenebilir olması ve leke tutmaması da bebek beşiği seçerken incelenmesi gereken özellikler içerisinde yer alıyor.

 • Beklentilerinize uygun özellikleri değerlendirmek

Beşik fiyatları beşiğin türüne ve ek özelliklerine göre çeşitlenir. Eğer güvenlik, rahat kullanım ve belirlediğiniz kullanım ömrü haricinde beşikten farklı özelliklere de sahip olmasını bekliyorsanız bütçenizi ona göre şekillendirmeniz gerekiyor. Beşiklerde bulunabilecek ek özelliklerden biri manuel veya otomatik olarak sallanabilme fonksiyonudur. Buna ek olarak fan ve ninni sesi gibi çeşitli müziklerin yer aldığı beşikler ile ses ve sallanma özelliklerinin kumanda ile kontrol edilebildiği beşikler gibi çeşitler de bulunmaktadır.

Bebeğinizin huzurlu ve mutlu bir uyku çekmesine destek sağlayan beşik modellerini seçerken bu bilgileri göz önünde bulundurarak siz de en doğru tercihi yapabilirsiniz. Çeşitli bebek beşik ve yatak modelleri için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x