Bayram Temizliği için Dip Köşe Temizlik Önerileri


Her evde rutin temizlik yapılıyor olsa da bayram temizliği her ev hanımı için daha özel bir temizliktir. Bayram öncesinde her ev kadını bayram temizliğine nereden başlanır mutlaka düşünür ve kendisine bir temizlik planı yapar.

Bayram öncesinde dip köşe ev temizliği yapmak için ev hanımları daha bir özen ve titizlik gösterirler. Özel olan bayram günlerinin öncesinde en özel geleneklerden birisi de kuşkusuz bayram temizliği geleneğidir.

Evlerin en kalabalık olduğu bayramlarda temiz evde misafirleri karşılamak adına bayram temizliği nasıl yapılır bilmek de ev hanımları için son derece önemli oluyor.  Bizler bayram öncesinde dip köşe temizlik nasıl yapılır konusunda siz ev hanımlarına püf noktalara yönelik bilgiler vereceğiz.

Dip köşe temizlik nasıl yapılır?

Bayram temizliği öncesinde dağınıklığı bertaraf edin!

Bayram Temizliği için Dip Köşe Temizlik Önerileri

Bayram temizliği için öncelikle plan çok önemlidir. Planlı bir temizlik programı yapıldığında ise ev hanımları için dağınıklığı ortadan kaldırmak ilk sırada yer alır. Ev hanımları için yorucu bir olan bayram temizliği öncesinde dağınıklığı toplamak işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır.

Bu aşamada ilk olarak yerinde olmayan eşyalar yerine kaldırılır, kirli çamaşırlar varsa yıkanır ve kuruduğunda ütülenip yerlerine yerleştirilir, bulaşıklar varsa makineye yerleştirilmelidir. Eğer eviniz çok dağınıksa ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız her şeyi toplayarak bir püf noktası uygulayıp en son hepsini yerlerine yerleştirebilirsiniz. Böylece işiniz daha kolay olacaktır.

Bayram temizliği öncesinde cam temizliğinin püf noktası

Bayram Temizliği için Dip Köşe Temizlik Önerileri

Şüphesiz ki camlar en çok kirlene ve ev hanımlarının en sevmediği temizlik işlerinden birisidir. Bayram öncesi dip köşe temizliğin büyük bir parçasını oluşturan cam temizliğinde püf noktaları bilmek ev hanımlarının işini kolaylaştırmaktadır.

Cam temizliğinde lekeler ve kirler için beyaz sirke kullanımı hayat kurtaran üründür. Cam silme suyunun içerisine beyaz sirke kattığınızda camdaki lekeler inat etmeden ve leke bırakmadan çıkacaktır. Böylelikle camlarınızda ne yağmur ne çamur lekelerinden eser kalmayacak.

İlginizi Çekebilir: Kurumuş pimapen bantları nasıl temizlenir detaylar için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Temiz ve ütülü perdeler için püf noktalar

Bayram Temizliği için Dip Köşe Temizlik Önerileri

Bir ev ne kadar temiz olursa olsun tül ve perdeler de temiz ise o zaman o evin temizliği tamamlanmış olur. Temiz perdeler; temiz ev, temiz odalar ve hatta temiz hava anlamına gelir.

Bayram temizliği öncesinde tül ve perdelerinizi limon tuzu ve karbonat ile uygun programda yıkayabilirsiniz. Tül ve perdelerinizin temiz olmasının yanı sıra makineden ütülü gibi çıkmasının püf noktası ıslak asmaktır. Tül ve perdelerinizi makineden çıkar çıkmaz ıslak şekilde asarsanız ütülenmiş gibi dümdüz görünecektir.

Halı ve koltuk temizliği yapılmazsa olmaz

Bayram Temizliği için Dip Köşe Temizlik Önerileri

Koltuk ve halılar evlerinizde en çok kullanılan eşyaların başında gelir. Sürekli tozlanan ve kirlenen halı ile koltukları da bayram temizliği yaparken elden geçirmek de fayda var.

Temizliği zor olan koltuklarınızda özellikle inatçı lekeler varsa Arap sabunu ve beyaz sirke birebir gelecektir. Silme suyuna biraz Arap sabunu biraz beyaz sirke eklediğinizde koltuk ve halılarınızdaki lekeler inadı bırakıp temizlenecektir.

İlginizi Çekebilir: Sararan halı nasıl temizlenir merak edenler bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirler.

Bayram temizliği tuvalet ve banyo temizliği ile noktalanır

Bayram Temizliği için Dip Köşe Temizlik Önerileri

Tuvalet ve banyo hijyenik ve sağlık açısından temizliği her dönem önemli olan alanlardır. Bu nedenle de her temizlik zamanında temizliğine önem gösterilmesi gereken alanlardır.

Banyo ve tuvalet temizliğinde ilk olarak zemin temizliğini yapmalısınız. Ardından lavabo ve tuvalet temizliğini yapabilirsiniz. Kireç temizliğinde eğer inatçı kireçler varsa limon kullanabilirsiniz. Tuvalet ve banyo temizliğinde en işlevsel püf noktası limondur. Limon, musluk ve benzeri gibi yerlerde inatçı lekeleri çıkaran önemli bir malzemedir.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x