cicekli-balkonlar

İlkbaharla birlikte güzel hava ve bol gıda alma vakti geldi de geçiyor bile. Bu sene güzel havaları çok özledik. Günler her geçen gün uzarken insanın balkonda vakit geçirme hevesi de artıyor. Hepimizin içinde bir renk özlemi, bir hareket, bir kıpırtı ve heyecan… Evet, balkonda şenlik zamanı başlıyor.

saksi-degistirme

Her işin başı temizlik olduğuna göre eve yapılan bahar temizliğine benzer bir temizlik balkonlarda da yapılmalı. Balkonlarda bir önceki seneden kalma saksılar, çürümüş çiçek ve toz-kir pek kuşkusuz vardır. Bu saksıları temizlemekle işe başlasak çok iyi olur. Saksıları temizlerken şu adımlara dikkat edin:

balkonda-senlik-zamani

Saksıları temizleyin!

Bitki kaplarındaki ve saksılardaki bitkileri sökün. Saksı içinde kurumuş ve bir önceki bitkinin besin değerini tükettiği toprağı boşaltın. Artan toprağı bahçenizde kullanabilirsiniz.

Boşalttığınız saksıları sabunlu su ile fırçalayarak temizleyin. Önceki bitkiden kalan bakteri ve böcek yumurtaları kalmış olabilir, bu nedenle güzelce temizlediğiniz emin olun.

saksida-cicek

Çuval ve poşetlerde satılan saksı toprağı için kullanılan topraklardan alın. Bu topraklarda bitkiniz için gerekli besin değerleri mevcuttur.

Üretim torfunu tek başına kullanmayın. Nedeni besin değerinin olmaması ve suyu hemen geçirmesidir. Ayrıca çabuk kuruması da sıkıntılı bir durumdur.

Çiçekleri doğru konumlandırın!

Tebrikler temizliği bitirdiniz, saksılarınız ilk aldığınız gün gibi temiz. Saksınızda kullanmak için güzel bir toprak da satın aldınız. Şimdi sıra dikim işlerinde. Saksı diplerine drenajı sağlamak için kırık saksı parçaları, mıcır gibi parçaları yerleştirebilirsiniz. Bitkilerinizi seçerken bulunduğunuz konumu yaşadığınız bölgenin iklim koşullarına göre şekillendirin. Çünkü bitkilerin yetişme ortamları için güneş, gölge, rüzgâr gibi iklimsel olaylar dikkate alınmalıdır. Bitkilerin sağlıklı gelişimi için uygun ortam koşulları sağlanmalıdır.

cicek-bakimi

Hangi çiçek türlerini yetiştirebilirim?

Güneşli ve az gölgeli alanlarda güneş seven bitkileri tercih etmelisiniz. Çiçeklenmeyi sürdürebilen hercai menekşe, çuha gibi sezon bitkilerinin yanına nergis, sümbül, dağ lalesi, kağıt çiçeği de dikmenizi öneririz. Nisan ayı ile birlikte lale, süsen, zambak ve frezya gibi çiçekli bitkiler kullanabilirsiniz. Eğer yaz ayına özgü bir şey yapmak isterseniz de sardunya ve papatya türlerini de es geçmeyin. Siz de “ Gülsüz yapamam! ” diyenlerdenseniz işte size birçok alternatif: minik güller kullanabileceğiniz gibi, boyu kısa yediveren türleri de yetiştirmeniz mümkündür.

Mayıs ayında leylak ile Çin gülleri ile aynısefa çiçeği solan ilkbahar çiçeklerinizin yerini alabilir. Bu kadar çiçek yeter azıcık da yeşillik olsun isterseniz biberiye, kekik, lavanta güneş alan balkonlarınız için ideal tercihler arasındadır.

Gölge olan balkonlarda kullanabileceğiniz bitkilere gelecek olursak, seçeneğin daha az olduğunu söyleyebiliriz. Sümbül, lale ve nergis uygun bitkiler olabilir. Siklamen, erkenci ortanca, onbir ay çiçeği de gölge olan balkonlar için ideal çiçekler arasındadır. Papatya ve gül de bol çiçek vermemesinin yanında gün ışığından yararlanarak balkonunuzu renklendirebilir. (Renkli balkonlar için tıklayın!)Büyük saksınız varsa ve değerlendirmek isterseniz saksıda hanımeli de yetiştirebilirsiniz. Yine yeşillik talebiniz olursa, adaçayı, kekik, şimşir, sukkulentler, fujer tercih edebileceğiniz diğer bitkiler arasında.

saksida-cicek-bakimi-nasil-olmali

Bitkilere doğru bakım nasıl yapılır?

Küçük bitkilerin küçük saksıları vardır bu doğrudur yalnız topraktaki besin değeri çok çabuk kaybolur ve toprak yorulur. Peki, ya ne yapmamız gerekir? Bitkilerin çiçeklenmesi için besin desteği gerekir. Toprağı hazırlama aşamasında bitki cinsine göre verilecek gübre ile hem bitki istediğini alır hem de siz zamandan tasarruf sağlamış olursunuz.

Haftada bir yenilemeniz gereken kimyasal sıvı gübreler yerine kullanabileceğiniz yavaş eriyişli organik gübre vermek toprağın niteliğini bozmaz. Bahsettiğimiz ürünleri internetten ya da büyük sera mağazalarından bulabilirsiniz.

balkon-ve-cicek

Toprağın üst tabakasının tortullaşmasını engellemek için küçük çapa darbeleriyle toprağı deşeleyebilirsiniz. Birçoğumuz harika bitkiler satan büyük marketlerdeki çiçek açmış saksılardaki bitkilere bayılırız. İşte bu bitkiler bu gösterişliliği bol çiçek açtıran gübrelere borçludur. Bu bitkiler toprakta değil, besin değeri olmayan torf(torf nedir diyenler için!) içinde gelişmişlerdir. Gereğinden fazla verilecek besin de bitkiyi yormaktadır ve yavaş yavaş çiçek vermemeye başlar. Telaşa asla kapılmayın ve bitkinizin toprağını değiştirin. Bitkinizin kendisini toparlaması için ona zaman tanıyın ve ilk belirtilerini vermeye başlayınca yavaş eriyişli gübrelerden vermeye başlayın. Bitkinizdeki solan çiçekleri kesmeyi unutmayın ve kuruyan yaprakları ayıklayın. Yeni bitkiniz çiçek açmaya hazır.

Bu yazımızda sizler için balkonda şenlik yaşayabileceğiniz fikirler vermeye çalıştık. Bitkilerinizin bakımının nasıl yapılacağından tutun da balkonda yetiştirebileceğiniz çiçek türlerine kadar farklı bilgiler vermeye çalıştık. Balkon ve bahçenizde bol çiçekli, güzel günler dilerim. 🙂

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here