Balkon Çiçekleri Nasıl Yetiştirilir? (Videolu)


Millet olarak balkonda vakit geçirmeyi severiz. Özellikle büyük şehirlerde ve apartman dairelerinde dışarısı ile irtibatın sağlandığı, tabiatın gözlemlendiği, balkon çiçekleri ile nefes alabileceğiniz alanlardır balkonlar. Sarkan balkon çiçekleri balkonların olmazsa olmazları arasındadır. Dayanıklı balkon çiçekleri ile balkonda çiçek yetiştirme fikirlerini bu içerikte bulabileceksiniz.


Balkonda çiçek nasıl yetiştirilir?

Balkonlardaki güzel görüntü de onları daha cazip hale getirir. İnsanların tabiattan bir parçayı balkonlarında barındırmaları ve o güzelliği hissetmeleri kadar doğal bir şey yoktur. Balkon çiçeği yetiştirirken birtakım kurallara dikkat etmek gerekir.

Öncelikle balkonunuzun konumunu doğru bilmek gerekir. Balkonunuz güneye bakıyorsa gün ışığını çok alıyor demektir. Bu da gün ışığını seven petunya, sardunya, kır papatyası ve sarkık mine çiçeklerinden yetiştireceğiniz anlamına gelecektir.


Doğu ve batıya bakan balkona sahipseniz bu, kısmen gölge isteyen sarmaşık, begonya, eğreltiotu, küpe çiçeği yetiştirebilirsiniz anlamına gelmektedir.

Balkon bitkilerini yetiştirebilmenin yolu, bu bitkilerin iyi tanınmasından geçmektedir.


Sarkan balkon çiçekleri

Balkon Çiçekleri Nasıl Yetiştirilir? (Videolu)

Sarkan çiçekler evlerin dış dekorasyonunda kullanılan bitki türlerindendir. Gerçekten de renkleri ve evlere kattıkları ile güzel bir tercihtirler.

Sarkan balkon çiçekleri için de tercih yaparken yukarıda belirttiğimiz balkon konumuna dikkat etmelisiniz. Sakız sardunyası ve Petunya güneşli balkonlarda tercih edilen sarkan cinse sahip çiçeklerdendir.


Balkon duvarlarına uygun askılıklar ya da yapı marketlerden alacağınız özel aparatlar ile siz de sarkan balkon çiçeklerinin verdiği havayı yakalayabilirsiniz.

Balkon çiçekleri bakımı

Balkon Çiçekleri Nasıl Yetiştirilir? (Videolu)

Balkonda çiçek yetiştirmek için öncelikle balkonunuzun metrekaresine ve konumuna uygun çiçek tercihinde bulunmanız gerekir. Bu tercihi yaptıktan sonra gerekli ekipmana sahip olmalısınız.


Çiçekleri seralardan ya da çiçek ve tohum satışı yapan internet sitelerinden edindikten sonra ekim tarihine uygun bir şekilde ekim, dikim işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Yetiştireceğini bitkiye uygun olarak gübre, sulama, güneş ışığı gibi ihtiyaçları zamanında gidermelisiniz.


Akasya, menekşe, bodur gül, açelya, hanımeli, kasımpatı, gelin çiçeği, sümbül, şebboy, Japon gülü, bambu, yasemin, sardunya, hanım çantası, kın çiçeği, amber, açelya, kaktüs. Yetiştireceğiniz çiçeklerden bazılarıdır.

Aşağıdaki videoya bakarak balkon için çiçek saksıya nasıl dikilir öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Balkon ve bahçe bitkileri alışveriş siteleri araştırmamı bu yazıda inceleyebilirsiniz.

Balkon süsleri için çiçeklerden yararlanın!

Balkon Çiçekleri Nasıl Yetiştirilir? (Videolu)

Balkon dekorasyonu için önemli ayrıntılardan biri de çiçeklerdir. Balkonda yetiştireceğiniz çiçekler ile balkonunuzun dekorasyonu farklı bir havaya bürünecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta çiçekleri koyacağınız saksıların boyutları, renkleri ve şekilleri balkonunuzun şekline ve rengine uygun olarak seçilmesidir.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x