Avize Modelleri Teknik Özellikleri LED Teknolojisi | Dekordiyon
perde siparişi


Avize Modelleri Teknik Özellikleri LED Teknolojisi

Avizeler iç mekânların aydınlatılması için kullanılan, mekânların güzelleştirilmesine yardımcı olan elektrikle çalışan aydınlatma ürünleridir. Avize Farsça kökenli bir kelimedir. Son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Geçmişte çok fazla çeşitte avize modeli bulunmasa da günümüzde avizelerin yüzlerce farklı çeşit ve modelde üretildiği göze çarpmaktadır. Avize modelleri seçerken özellikle odanın, perdelerin ve mobilyaların rengine dikkat edilmesi ve seçimlerin bu şekilde yapılması daha gösterişli bir ev ya da ofis olmasına olanak sağlamaktadır.Klasik avize modeli ve teknolojisi
Klasik avize modeli ve teknolojisi

Avize üretimi elektriğin bulunmasından itibaren bugüne kadar git gide daha dekoratif bir ürün halini almaya başlamıştır. Klasik ampul formunun dışına çıkan lambalar avize ile taçlandırılarak dekorasyonda yerini almıştır. Özelikle günümüzde ev dekorasyonu yaparken sıklıkla tercih edilen avize modelleri şamdanlı ve cam veya metal işlemeli olan modeller olarak göze çarpmaktadır. Bunların yanı sıra dantelli ve örme avize çeşitleri de satın alınabilmekte hatta bazı bayanlar tarafından evde yapılabilmektedir.

Mutfak avizesi nasıl olmalı sorusu için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Dikkat çekici avize modelleri ile mekana şıklık katın

Modern avize modeli ve teknolojisi
Modern avize modeli ve teknolojisi

Ev ve iş yerlerinin yanı sıra kafe ve lokantalarda da kullanılmaya başlayan gösterişli avizeler günümüzde bir ortama girildiğinde en çok dikkat eden unsur haline gelmiştir. Bir restoranın şıklığını ya da bir kafenin dizaynını en çok ortaya çıkaran etki olan avizeler iç mekân tasarımcıları tarafından çok büyük bir estetik görüntü aracı olarak kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle avizelerde kullanılan LED ampuller daha az enerji harcayarak daha fazla aydınlatma yapılmasına olanak sağlamaktadır. Avize modelleri arasından tercih yapılırken avizenin kullanılacağı odanın büyüklüğüne, kullanılacak olan odanın rengine ve istenilen aydınlatma miktarına göre avize tercihi yapılmalıdır.

Avize modelleri ve avizelerin teknik özellikleri

Avizeler teknik özelliklerine göre duy tipi, duy sayısı ve ürettiği maksimum güce göre sınıflandırılabilmektedir. Duy tipi avizede kullanılacak ampulün çeşidini belirtmekte ve genellikle E-14 ve E-27 modeli tercih edilmektedir. Bu duyların tercih edilmesi hem arıza halinde daha kolay tamir edilmesini hem de uygun ampul bulmanın daha kolay olmasını sağlamaktadır. Duy sayısı ise avizeye takılacak ampul sayısı olarak tanımlanabilmektedir.E14 duy ile E27 duy farkı
E14 duy ile E27 duy farkı

Avize alınırken duy sayısı alınacak odanın büyüklüğüne ve istenilen aydınlatma türüne göre belirlenmelidir. Çünkü büyük bir odaya takılan zayıf bir lamba ya da küçük bir odaya takılan güçlü bir lamba hem enerji tüketimini etkilemekte hem de göz ağrısı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Üretebildiği maksimum güç ise avizeye takılacak olan ampullerin odayı ne kadar aydınlatabileceğinin bir tanımıdır. Aydınlatma gücü göz yormaması ve avizenin takıldığı odanın ferah olması için her daim önemlidir.

Avizelerde kullanılan LED teknolojisi

Eskiden yalnızca radyo ve televizyonlarda tek renk halinde kullanılan LED teknolojisi, ışık yayan diyotlar olarak tanımlanabilmektedir. Bu yarı iletken ışık yayan devre elemanı 1920’li yıllarda Rusya’da icat edilen ve 1962 yılında Amerika da pratik olarak kullanılabilen bir devre haline dönüşmüştür. Başlangıçta yalnızca zayıf kırmızı ışık üretebilen LED lambalar günümüzde kızılötesi, morötesi ve çeşitli görünür ışık renklerinde ışıklar üretebilmektedir. Avize ve projektör gibi aydınlatma araçlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

LED teknolojili avize modeli
LED teknolojili avize modeli

Düşük enerji tüketimi, uzun yıllar boyu sağlam kalması, küçük boyutlarda olması ve kolay tamir edilebilmesi sayesinde günümüzde LED teknolojisi sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle düşük enerji tüketimi ve uzun ömürlü olması sayesinde avize modellerin de sıklıkla tercih edilmektedir. Farklı renk seçenekleri ile avizelerinde farklı renklerin bulunmasını isteyen kişilere kolaylık sağlamaktadır. LED lambalar yalnızca aydınlatma ürünleri olan avize ve projektörlerde değil sinyalizasyon, mimari aydınlatma ve televizyon, bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin ekranları üretilirken kullanılmaktadır.

Daha önce kaleme aldığım kristal avize temizliği nasıl yapılır içeriğini okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x