Aşık Olacağınız 10 Salon Dekorasyon Fikri

1
1207

Salon dekorasyon fikri ile bazen kimsenin aklına gelmeyen dekorasyon örnekleri çıkarabilirsiniz. Bunun için mekânın özelliklerine uygun seçimler yapmak her zaman daha doğru olacaktır.

Gördüğünüz salon dekorasyonlarına farklı eklemeler ve çıkarmalar yaparak siz de kendi salon dekorasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

10 harika salon dekorasyon fikri

blank
Salon dekorasyon fikri

1. Duvarları değerlendirin

Salon dekorasyon fikri açısından önemli bir yere sahip olan alanlar duvarlardır. Duvarlarda yapacağınız küçük değişiklikler salonunuzda muazzam değişimleri yakalamanızı sağlayabilir.

Bunun için özellikle kolon ve kirişleri alçı levhalar ile kapatıp nişler elde edebilirsiniz. Bu nişleri doğal taşlar ile döşerseniz daha güzel bir görünüm elde edersiniz.

2. Yeterli aydınlatmayı sağlayın

Doğal taşlarla kaplanmış nişleri daha da güzel bir görünüme kavuşturmanın yolu doğru aydınlatmadan geçer. Bunun için spot aydınlatmaları tercih etmelisiniz.

3. Tekstil ürünlerini kullanın

Tekstil ürünlerindeki uyum salon dekorasyon fikri için daima değerlidir. Mobilyalarınızdaki yastık kılıf rengi ile perdelerin aynı renkte olması salondaki uyum açısından dikkat çekici olacaktır.

Sadece yastık ve perde uyumu değil aynı zamanda bu ürünlerin renkleri de ortamın ferah olmasını sağlayan özelliklerdendir.

Buz mavisi bir biblo ile aynı renkteki perde, salon dekorasyonunun ince ayrıntılarından biridir.

4. Farklı renkleri kullanın

Salon duvarlarınızdan sadece birini diğerlerinden farklı bir renge boyarsanız dekorasyon açısından farklı bir hava katabilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta farklı olacak duvarın rengi çok zıt olmamalı daha yumuşak tonlara sahip olmalıdır.

Dikdörtgen salon dekorasyonu ile salon dekorasyonu nasıl yapılır görebilirsiniz.

blank
Salon dekorasyonu

Salon dekorasyon ürünleri

5. Aydınlatma ünitesi abajurlardan yararlanın

Salon aydınlatmasında kullanacağınız abajurlar ortama şık bir görünüm katacaktır. Hem aydınlatmanızı sağlayacak hem de görüntüsü ile salon dekorasyonuna katkı sağlayacak abajurların konumunu da doğru belirlemek gerekir.

6. Köşe takımı ile daha geniş salon

Küçük salonlar için köşe oturma gruplarını seçerseniz hem ortamın genişlemesini sağlamış hem de kullanışlı bir alan oluşturmuş olursunuz.

7. Tavanı sıra dışı hale getirin

Özellikle küçük alana sahip salonlarda, tavanda kullanılacak üç boyutlu duvar panelleri dekorasyon açısından derinlik katabilecek niteliğe sahiptir.

8. Geometrik desenli halıları kullanın

Salonlarda kullanılan halılar dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Salonun geometrik şekline uygun halı kullanılması dekorasyonu tamamlayıcı niteliktedir. Halı desenlerinin ve renginin mobilyalara ve duvara uygun olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

9. Salonda odak noktasını yakalayın

Salon dekorasyonu için odak noktası belirleyip salondaki eşyaları bu konuma uygun düzenlerseniz salon dekorasyon fikri olarak daha farklı bir mekân tasarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Kare şekilli bir salona sahipseniz kare salon dekorasyonu nasıl yapılır yazımı okumanızı öneririm.

10. Derinlik kazandırmak için ayna kullanın

Şık ve dekoratif bir Osmanlı motifleriyle oluşturulmuş ayna kullanmanız salonunuz için hem derinlik hem de zenginlik katacaktır. Ayrıca ışığın doğru yayılması için ayna kullanmak gerekliliktir.

Salon dekorasyon örnekleri

Aşağıdaki görsellerin üzerine tıklayarak örnek salon dekorasyonlarını görüntüleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here