Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kağıt Rölyef Tablo Nasıl Yapılır?

Evde Olmazsa Olmaz 17 Ayakkabı Düzenleme Fikri

Küçük Dolaplar için Dolap içi Organizer Yapımı

Antika Halı Modellerinin Dekorasyon Etkileri

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Ev Tekstili 1 Mayıs 2015

Ev dekorasyonun vazgeçilmez aksesuarları arasında halıyı unutmamak gerekir. Son dönemde ev dekorasyon tasarımlarında kullanılan halılarda yeni bir trendin oluştuğunu görebilmekteyiz. Özellikle eskitilmiş veya antika görünüme sahip halılar evlerin şıklığına başka bir boyut kazandırıyor. İşte sizlerle bu yazımızda “antika halı” modellerini ele alacağız.

ev dekorasyon ve hali
Antika Halı Modelleri

Antika veya antika görünüme sahip eşyalar evlerin dekorasyonuna zevkli, zengin bir hava katmaktadır. Eskiye rağbet gösterilen bir dönemden geçmekteyiz ve antika halı modelleri bu noktada tüketicilerin gözdesi olmuş durumda.

Uzun yıllar kullanımı olan ve iyi saklanmış halıların hemen hemen tümü antika halılar olarak adlandırılmaktadır. Antika halıların arasında kullanılan işçilik ve halının kullanıldığı zamanlar gibi değişkenler antika halıların fiyatlarında farklılık oluşturmaktadır. Bütçe noktasında sıkıntı yaşamayan aileler kilim ve yolluklardan oda boyu halılara kadar antika halıları 250TL’den 250 Bin TL’ye kadar piyasada bulabilirler. Maddi durumunuz çok iyi değilse ve dekorasyonda çok paralar harcamak istemezseniz eskitilmiş yani antika görünüm kazandırılmış halılardan da tercih edebilirsiniz.

antika halilar

Herkese antika halı seçmelerini önermiyoruz, zira bebekli aileler ve evlerinde evcil hayvan besleyenler için antika halı seçimi doğru değildir. Çünkü bu tarz halıların görüntülerini korumak ve kullanışlılıklarını artırabilmek için özenli kullanmak şarttır. Diğer türlü birçok para harcadığınız antika halınız, zamanla kullanılamaz hale gelebilir ve bu durum canınızı sıkabilir.

Piyasada birçok antika halı modelleri bulmak mümkün ancak yüz yıl üzerinde tarihe sahip halıları bulmak hem çok güç hem de çok masraflıdır. Bu tarz halıları herkes satmaz dolayısıyla internetten araştırma yapılması gerekiyor. Bu ürünleri, etnik ürün satıcılarında ve antika çarşılarında bulmanız mümkündür. Daha yakın bir geçmişe ait bir halı arıyorsanız içiniz daha kolay olacaktır. 50 yıldan daha düşük bir döneme ait halıların bulunması kolay olduğu kadar çeşitlilik de fazla olacaktır. Ayrıca daha eski halılara göre fiyatlarının uygun olması da bir artı.

eskitilmis hali modelleri

Antika Halılarda Kriterler Neler?

Antika halıların değerlerini ölçmek ve fiyat tahmininde bulunmak kolay değildir. Bu noktada ana kriterler; halının kaç yaşında olduğu, kök boya kullanılıp kullanılmadığı, kullanışlılık durumu ve kolay ya da zor bulunuşudur.

Genel olarak gösterişli desen ve renklere sahip olan “antika halı modelleri” ev dekorasyonunda bambaşka bir yere sahip olduğunu söylemiştik, bunun sebepleri içerisinde albenisinin yüksek olması yatmaktadır.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Zebra Perde Modelleri

Zebra Perde Modelleri

30 Haziran 2015
Bunlar da var!
Ahşap Ev Dekorasyonu Stili

Ahşap Ev Dekorasyonu Stili

20 Ağustos 2015
Modern Abajur Modelleri

Modern Abajur Modelleri

27 Haziran 2015
Hangi Renk Dekorasyon?

Hangi Renk Dekorasyon?

9 Haziran 2015