antika-hali-modelleri
Antika halı modelleri

Ev dekorasyonun vazgeçilmez aksesuarları arasında halıyı unutmamak gerekir. Son dönemde ev dekorasyon tasarımlarında kullanılan halılarda yeni bir trendin oluştuğunu görebilmekteyiz. Özellikle eskitilmiş veya antika görünüme sahip halılar evlerin şıklığına başka bir boyut kazandırıyor. İşte sizlerle bu yazımızda antika halı modellerini ele alacağız.

Antika Halı Modelleri

Antika veya antika görünüme sahip eşyalar evlerin dekorasyonuna zevkli, zengin bir hava katmaktadır. Eskiye rağbet gösterilen bir dönemden geçmekteyiz ve antika halı modelleri bu noktada tüketicilerin gözdesi olmuş durumda.

Halı dekorasyon fikirleri

Uzun yıllar kullanımı olan ve iyi saklanmış halıların hemen hemen tümü antika halılar olarak adlandırılmaktadır. Antika halıların arasında kullanılan işçilik ve halının kullanıldığı zamanlar gibi değişkenler antika halıların fiyatlarında farklılık oluşturmaktadır.

Merakınız varsa aşağıda dünyanın en ilginç halıları yazısını okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

[affiliate_news2 id=”7737″]

Bütçe noktasında sıkıntı yaşamayan aileler kilim ve yolluklardan oda boyu halılara kadar antika halıları 250TL’den 250 Bin TL’ye kadar piyasada bulabilirler. Maddi durumunuz çok iyi değilse ve dekorasyonda çok paralar harcamak istemezseniz eskitilmiş yani antika görünüm kazandırılmış halılardan da tercih edebilirsiniz.

Antika halılar

Herkese antika halı seçmelerini önermiyoruz, zira bebekli aileler ve evlerinde evcil hayvan besleyenler için antika halı seçimi doğru değildir. Çünkü bu tarz halıların görüntülerini korumak ve kullanışlılıklarını artırabilmek için özenli kullanmak şarttır. Diğer türlü birçok para harcadığınız antika halınız, zamanla kullanılamaz hale gelebilir ve bu durum canınızı sıkabilir.

Piyasada birçok antika halı modelleri bulmak mümkün ancak yüz yıl üzerinde tarihe sahip halıları bulmak hem çok güç hem de çok masraflıdır. Bu tarz halıları herkes satmaz dolayısıyla internetten araştırma yapılması gerekiyor.

Antika halı modelleri

Bu ürünleri, etnik ürün satıcılarında ve antika çarşılarında bulmanız mümkündür. Daha yakın bir geçmişe ait bir halı arıyorsanız içiniz daha kolay olacaktır. 50 yıldan daha düşük bir döneme ait halıların bulunması kolay olduğu kadar çeşitlilik de fazla olacaktır. Ayrıca daha eski halılara göre fiyatlarının uygun olması da bir artı.

Hanımların en büyük dertlerinden olan halı temizliği ile ilgili evde halı tertemiz nasıl yıkanır yazımı okuyabilirsiniz.

[affiliate_news2 id=”13471″]

Antika Halılarda Kriterler Neler?

Antika halıların değerlerini ölçmek ve fiyat tahmininde bulunmak kolay değildir. Bu noktada ana kriterler; halının kaç yaşında olduğu, kök boya kullanılıp kullanılmadığı, kullanışlılık durumu ve kolay ya da zor bulunuşudur.

Eskitilmiş halı modelleri

Genel olarak gösterişli desen ve renklere sahip olan antika halı modelleri ev dekorasyonunda bambaşka bir yere sahip olduğunu söylemiştik, bunun sebepleri içerisinde albenisinin yüksek olması yatmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here