Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?


Ankastre mutfaklar günümüzde yeni daire sahibi olanlar ya da mutfağını yenilemek isteyenler için vazgeçilmezdir. Dolaplarla bütünleşik yapısı estetik açıdan mutfağınızı derli toplu gösterirken pratikliği ve yer konusundaki tasarrufu da dikkate değerdir. Ankastre ocak temizliği ankastre ürünleri içerisinde en zor temizliğe sahip olan üründür.


Cam ocak temizliği için diğer ankastre ürünlerde olduğu gibi sıradan temizlik malzemeleri ve temizlik işlemi uygulamak doğru değildir.

Paslanmaz Ocak Temizliği Hakkında

Ankastre ocak günümüzde çoğu bayanın tercih ettiği gibi paslanmaz malzemeden üretilmişse dikkat etmeniz gereken bazı temizlik prensipleri vardır. Paslanmaz çelik yüzeyler kolay çizilir. Bu yüzeyleri sert temizlik bezleri ya da süngerleri ile silerseniz telafisi çok zor çiziklerle karşılaşabilirsiniz.


Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?
Kirli ocak temizliği nasıl yapılır

Bu çiziklerin daha sonradan gözünüze batacağı ve bunları gidermek için de yollar arayacağınız muhakkaktır. En iyisi siz işi baştan sıkı tutun ve bu yüzeyleri çizmemek için doğru malzemeleri kullanın. Kullandığınız temizlik malzemeleri özel olarak paslanmaz çelik için üretilmiş malzemeler olmalıdır.

Ocakların Çıkarılabilir Parçaları Nasıl Temizlenir?

Ocak temizliği için parça parça temizlik yöntemini kullanmak daha doğru olacaktır. Öncelikle ocağınızın çıkarılabilir parçalarını (Tencere konulan ızgara kısımları, ocağın gözleri) genişçe bir kaba koyun içerisine sıcak suyu dökün ve 20 dakika bekletin. Sıcak su kirlenmişse değiştirin.


Yeni suya arap sabunu ya da deterjan ilave edin. Yumuşak bir bezle temizleyin. Sıcak suyun etkisi ile kirlerin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?
Ankastre ocak temizliği nasıl yapılır

İlginizi Çekebilir: Birçok kişiye püf noktalar sunan içerik olan mikrodalga fırın nasıl temizlenir yazımı da okuyabilirsiniz.


Ocakların Yüzeyleri İçin Temizlik Vakti

Ocakların yüzeylerindeki yağı temizlemek istiyorsanız bunun için tuz kullanabilirsiniz. Tuz yağı çekeceği için temizlemeniz kolay olacaktır. Tuzu döktükten sonra biraz bekleyin sonra nemli bir bezle silin. Silme işlemi sırasında çok bastırmayın.

Marketlerde satılan özel ankastre temizleyiciler ya da nano teknoloji ile üretilmiş iz bırakmayan ürünleri kullanarak da inox yüzeyleri çizmeden temizlemeniz mümkün.


Ocak temizliği doğal yollardan olmalı diye düşünüyorsanız bu tarif size göre. Ocağın üzerine karbonat serpin ve sıcak suyla ıslatılmış bir havluyu ocağın üzerini kaplayacak şekilde ocağa serin. Yaklaşık bir saat beklemeye bırakın. Bir saatin sonunda nemli bir bezle kalan kirleri alabilirsiniz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x