İçinizi Isıtacak Çift Kişilik Battaniye Modelleri

Evinizi Dikkat Çekici Hale Getirecek 18 Öneri

Kitap Kurtlarına Dekoratif Kitaplık

Küçük Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Malzemeleri Dönüştürme Zamanı: Alüminyum Yan Sehpa

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Tasarım Fikirleri 11 Mayıs 2015
3.572

Dekorasyonun artık hayal dünyamızı zorladığını ve hemen her şeyden bir dekoratif ürün ortaya çıkarılabileceği bir dönemden geçiyoruz. Hal böyle olunca sizler için kullanışlı ve dekoratif bir özelliğe sahip alüminyum yan sehpa yapımı hakkında bilgiler sunacağız.

Yan sehpanın yapımı oldukça basit ve masrafsız diyebiliriz. Hem çok az zamanınızı alacak hem de son derece dikkat çekici bir ürün tasarımı sizleri bekliyor. Hemen alüminyum yan sehpa yapım detaylarına bir göz atalım.

Alüminyum Yan Sehpa Yapımı

Evet, doğru duydunuz. Alüminyumdan sizlere yan sehpanın nasıl yapıldığını anlatacağız. Yapım aşamasından önce gerekli malzemeler hakkında bilgi verelim. Yan sehpa yapımında kullanacağımız malzemeler: alüminyum levha, astar(sprey tercih edebilirsiniz), sprey boya, jüt ip, yuvarlak daire şeklinde ahşap parça ve cila.

Yan Sehpa Nasıl Yapılır?

Yapı malzemeleri satan dükkânlardan bulabileceğiniz alüminyum levhadan kolaylıkla yan sehpa yapabilirsiniz. Üstelik hem çok şık hem de çok kullanışlı bir ürün.

yan-sehpa

1.Adım: Alüminyum levhanızın primer sprey astar ile boyanması işlemi. Astar ile duruma göre 1 veya 2 kat astar atabilirsiniz. Astar kuruyuncaya kadar bekleyin.

yan-sehpa-yapimi

2.Adım: Astarın kuruduğundan emin olduktan sonra istediğiniz ton ve renkte boya kullanabilirsiniz. Mesela, gümüş renk kullanabileceğiniz gibi evinizin dekorasyon renklerine uygun renkler de kullanabilirsiniz, zevkinize kalmış. Renge karar verdikten sonra astar ile boyadığınız alüminyum levhayı boyayın. Daha sonra ikinci katı uygulayarak boyanın kurumasını bekleyin. Boyanın üzerine vernik atmanıza gerek yok.

yan-sehpa-nasil-yapilir

3. Adım: Boyanız kuruyunca alüminyum levhayı silindir şekli alacak şekle getirin. Alüminyum yan sehpa yapım aşamasında üçüncü adımı da tamamladık.

sehpa-yap

4. Adım: Silindir şekline getirdiğiniz levhanın başlangıç ve bitiş bölümlerini iple birleştirin, yani sıkıca bağlayın. Bunu yapmak size zor gelebilir o yüzden bir arkadaşınızdan destek alın.

yan-sehpa-yap

5. Adım: Birleştirdiğiniz silindirin artan ip kısımlarını güzelce kesin, görünmesin.

alimunyum-yan-sehpa-yapimi

6. Adım: İpin rengi farklı görünmesin diye ipe de boya sürün.

7. Adım: Marangozdan yardım alın ve silindir levhanın üzerine yerleştirilecek yuvarlak ahşap plakayı kestirin. Burada dikkat edeceğiniz nokta levhanın boyutlarına göre kestirmeniz olacaktır. Kestireceğiniz ahşap plakayı farklı bir renge boyayabileceğiniz gibi doğal rengiyle de kullanabilirsiniz. Alüminyun yan sehpa bitmek üzere, heyecan dorukta.

alüminyumdan-yan-sehpa

Son Adım: Kestirilen ahşap plakayı alüminyum levhaya sabitlemek için. Levhayı ve plakayı ters çevirin, sehpanın alt kısmını üzerine yerleştirip kurşun kalemle çizin.

Çizilen kısma güzelce marangozda çizik attırın ve oluşan kısmın içerisine silikon sıkarak levhayı bu alana oturtun. Artık sehpanız kullanıma hazır.

Bu yazımızda sizler için alüminyum yan sehpa yapımı hakkında bilgiler verdik. Diğer bir  makalemiz olan paletten sehpa yapımı için tıklayabilirsiniz.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Ahşap Makaradan Sehpa ve Kitaplık Yapımı - Ev Dekorasyon Fikirleri on 17 Nisan 2017

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Yağmur 12 Mayıs 2015

Harika bir fikir çok beğendim, en kısa zamanda uygulayacağım…

Müberra 1 Nisan 2016

Yaptığınız yan sehpa modeline bayıldım. Malzemeleri temin edebilsem ben de yapmak isterim…

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

2017 Ev Dekorasyon Trendleri

2017 Ev Dekorasyon Trendleri

19 Ocak 2017
1.765
Bunlar da var!
Nazar Boncuğu Ev Dekorasyonu

Nazar Boncuğu Ev Dekorasyonu

10 Eylül 2015
3.652
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
535
Dekoratif Kutu Nasıl Yapılır?

Dekoratif Kutu Nasıl Yapılır?

5 Eylül 2016
1.549
Cam Kavanozdan Lamba Yapımı

Cam Kavanozdan Lamba Yapımı

14 Ocak 2016
3.924
Maket Uçak Nasıl Yapılır?

Maket Uçak Nasıl Yapılır?

25 Ağustos 2016
2.875
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
860