18 Farklı Örnek çalışma Odası Dekorasyonu

Yeni Evlenecek Çiftler için Mobilya Seçimi Dersleri

Bulaşık Makinesi Alırken Dikkatli Olun!

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Tasarım Fikirleri 7 Mart 2017

İnsan hayatının kolaylaştırıldığı teknolojik ürünlerin her geçen gün çıtayı biraz daha yükselttiğini biliyoruz. Akıllı ev sistemleri teknolojik hayatın bize sunduğu nimetlerden biridir. Bu yazımızda bu sistemi enine boyuna incelemeye çalışacağız

Akıllı ev sistemleri nedir

Akıllı ev sistemleri, hırsızlığa karşı aktif caydırıcı olması ve enerji tasarrufu düşüncesiyle evin sensörler ve kameralar vasıtasıyla donatılması ve bunların bir düzenle kontrol edilebilmesi esasına dayanır.

Akıllı ev ne işe yarar

Akıllı ev sistemlerinin en büyük özelliği çeşitli komutların üst üste ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi sebebiyle enerji tasarrufu ve güvenliği üst düzeyde sağlayabilmesidir.

Akıllı ev aletleri için daha öne kaleme aldığım yazımı okuyabilirsiniz.

Akıllı ev özellikleri

Akıllı ev sistemleri de kendi içinde farklılıklar göstermektedir. Kontrol edilebilir evlerde, çeşitli kumandalar yardımıyla evdeki birçok özelliğin kontrol edilebilmesi söz konusudur.

Bu tip evlerde perdeler, ışıklar ve diğer cihazlar uzaktan kumanda ya da telefonla kontrol edilebildiği gibi odaya girince ışıkların yanması ya da perdelerin kapanması gibi özellikler sesli olarak veya el çırpması ile de kontrol edilebilir.

Akıllı ev otomasyonu

Programlanabilir evler kontrol edilebilir evlerden daha gelişmiştir. Bu evlerde tüm sistem ve cihazlar zamana göre programlanabildiği gibi çevredeki sensörler yardımıyla bilgi alıp tepki verebilir.

Bu tür evlerde, aydınlatma sistemi programlanabilir, ayrıca bu tür evler sensörler yardımıyla havanın karardığını anlar ve ışıkları yakar, yağmur yağarken sulama sistemini çalıştırmaz.

Bu evler programlama ile evde yaşayan insanların daha önceden girdiği eylem zincirine tepki verebilen evlerdir.

Akıllı ev fiyatları

Akıllı ev fiyatları sadece oluşturulan sistemin teknolojik özellikleri ile ölçülmemektedir. Evin bulunduğu bölge ve evin diğer özellikleri de evin fiyatını belirleyen niteliklerindendir.

Akıllı evin kontrol edilebilir ve programlanabilir olması da fiyatı etkilemektedir. Evin bulunduğu bölgenin normal ev fiyatlarıyla akıllı ev sistemlerinin fiyatlarını değerlendirip bir fiyat belirlemek daha doğru olacaktır.

Akıllı ev sistemi

Dar alanlar için akıllı mobilya fikirlerine bir göz atın derim.

Akıllı ev otomasyonu kullanan evler

İster akıllı ev otomasyonu kullanan bir ev satın alın isterse mevcut evinizi akıllı ev sistemleri olan bir otomasyon sistemi ile donatın, her iki durumda da ihtiyaçlarınızı karşılayacak niteliklere sahip bir sonuca sahip olmalısınız.

Aksi halde konfor, para, zaman kazanacak yerde bunları kaybetmek de mümkündür.

Geleceğin akıllı evleri

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!
Dekoratif Çerçeveler

Dekoratif Çerçeveler

10 Ağustos 2015