Ağaç Ne Zaman Dikilir, Ağaç Dikilirken Nelere Dikkat Edilir?


Ağaç ne zaman dikilir peyzaj ya da bahçe düzenlemesi yapanların merak ettiği bir konu. Peki, ağaç dikmek için en iyi zaman ne zaman? Meyve ağacı ne zaman dikilir sorularına en güzel cevapları bulabileceğiniz bir içerik hazırladık! İlk kar yağışından sonra ve toprak donduktan sonraki zaman dilimleri ağaç dikmek için en iyi zaman diyebiliriz. Genç fidanlar soğuk havaya dayanacak kadar güçlü değildir ve kökleri kurutabilir. Bilimsel olarak ağaç dikme zamanı en ideal zaman kasım ayı olarak belirlenmiştir. Ancak, yılın doğru zamanında bir ağaç dikerseniz, sert hava koşullarına dayanacak ve gelişecektir. Bu nedenle, ağacınızı erken dikin ve gelecek yıllar boyunca yeşilliklerinin güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.


Ağaç Ne Zaman Dikilir?

YouTube video


Meyve Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Meyve ağacı ne zaman dikilir sorusu için erken ilkbaharda ağaç dikmek için iyi bir zamandır. Dikim çukurunuzu sığ ve geniş, ağacın kök topundan yaklaşık üç kat daha geniş yapabilirsiniz. Bir ağaç dikerken, bir kap içinde olmadığından emin olun. Çıkarmayı kolaylaştırmak için kabın kenarını kesin ve yuvarlak kökleri çıkarın. Gerekirse, açıkta kalan gövde işaretini budayın.

Ağaç Ne Zaman Dikilir, Ağaç Dikilirken Nelere Dikkat Edilir?
Meyve ağacı ne zaman dikilir?

Sonbaharda ağaç dikmek için başka bir harika zamandır. Soğuk hava, zayıf bir kök sistemi geliştirmelerine neden olacak, bu nedenle bir sonraki baharda o kadar güçlü olmayacaklar. Nedeni ne olursa olsun, erken ilkbahar ekimi, bahar mevsimine erken başlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, zaten varsa, peyzajınıza daha fazla ağaç eklemeniz için iyi bir zaman. Artıklarınız varsa, mevcut peyzajınıza ek ağaçlar da dikebilirsiniz. Ağaç ev nasıl yapılır, merak edenler bağlantıya tıklayarak bilgi alabilir.

Doğru Ağacı Seçmek

Ağaç Ne Zaman Dikilir, Ağaç Dikilirken Nelere Dikkat Edilir?
Doğru ağacı seçmek

Peyzaj projeniz için bir ağaç seçerken, özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Diğer şeylerin yanı sıra, dikenli dalları ve dikenleri olanlardan kaçınmalısınız. Ayrıca, gölge, dekorasyon veya gürültü azaltma gibi ne için kullanmak istediğinizi de göz önünde bulundurun. Aklınızda belirli bir amaç yoksa, bir fidanlık veya bitki uzmanından tavsiye isteyebilirsiniz. Ek olarak, ekimden önce büyüme oranını kontrol etmelisiniz.

Boyut, renk ve şekle ek olarak toprağın durumu da önemlidir. Uygun drenaj, pH seviyeleri ve sıkıştırma, ağaçların büyümesi için önemlidir. Bir diğer önemli faktör ise güneş ışığıdır. Ağaç dikmeyi planladığınız alan hem gündüz hem de akşam yeterli güneş ışığı almalıdır. Bazı ağaç türleri zararlıları çeker ve mülkünüz için tehdit oluşturabilir. Mülkünüz için doğru ağacı seçmek, büyümesini ve sağlığını etkileyebilecek istenmeyen zararlıların sayısını en aza indirecektir.

Ağaç Dikilirken Nelere Dikkat Edilir?

Ağaç Ne Zaman Dikilir, Ağaç Dikilirken Nelere Dikkat Edilir?
Ağaç dikilirken nelere dikkat edilir?

Ağaç dikilirken nelere dikkat edilir sorusu akla geliyor. Ağaç dikmek için en iyi yöntemi seçerken dikkatli olmak ve ön hazırlığı yapmak gerekiyor. Yoğun otların sürülmesi veya istenmeyen ağaçların temizlenmesi de dahil olmak üzere birçok farklı yöntem mevcuttur. Arazi hazırlığı, toprak tipi, su mevcudiyeti ve arazi sahibinin zaman kısıtlamaları dikkate alınarak dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Örneğin, tropik bölgelerde, minimum toprak bozulmasına neden olduğundan, döküntüleri temizlemenin en etkili yöntemi yanık yığınıdır. Ek olarak, toprak yatağı, toprak havalandırmasını ve organik madde konsantrasyonunu iyileştirerek ekilen ağaçların büyümesini iyileştirir. Küçük yanık yığınları toprak üzerinde daha büyük olanlardan daha az etkilidir ve toprak nemli ve kuru olmadığında yakma yapılmalıdır. Bazı yöntemler, toprağın su kalitesini ve verimliliğini değiştirebilen herbisitler de içerebilir.


İyi bir ağaç sağlığı için gerekli olan sağlıklı kök gelişimi için uygun yer hazırlama süreci çok önemlidir. Kentsel bir çevrede yaşıyorsanız, toprak genellikle bir ormandakinden çok daha az verimlidir çünkü inşaat sırasında sıkıştırılır ve oksijenden yoksundur. Bu koşullarda, bir ağacın kökleri düzgün büyüyemez. Ayrıca, yanlış hazırlanmış bir saha, ekim için gereken zamanı ve kaynakları artırabilir. Bu nedenle ağaç dikmeden önce uygun yer hazırlığı önemlidir.

Yeni Dikilmiş Bir Ağacın Sulanması

Ağaç Ne Zaman Dikilir, Ağaç Dikilirken Nelere Dikkat Edilir?
Yeni dikilen ağacın sulanması

Yeni dikilmiş bir ağacı sularken, gövdesine, ardından tabanına ve kanopiye doğru sulayın. Yeni dikilen bir ağaç ilk başta fazla sulamaya ihtiyaç duymayabilir, ancak sıcak veya kuru havalarda ek sulama gerekebilir. Yeni dikilen ağaçlar için, timsah torbası olarak da bilinen, yavaş salınan bir sulama torbası kullanmayı düşünün. Bunlar birçok bakkal veya bahçe merkezinde mevcuttur.

Yeni dikilen bir ağacı sularken, gövdenin etrafındaki toprağın çevresindeki topraktan farklı olduğunu unutmamak önemlidir. Yeni dikilen bir ağacı çok sık sulamak kök çürümesine neden olabilir. Birkaç günde bir gövdenin etrafındaki toprağı yüzeyin en az birkaç inç altında kontrol ettiğinizden emin olun. Kuru görünmüyorsa, değişiklik yapmanız gerekir. Suyun çok hızlı emildiğini fark ederseniz, sulamayı azaltmanın zamanı gelmiştir.

Ağaçları Kazımak için En Uygun Zaman

Ağaç Ne Zaman Dikilir, Ağaç Dikilirken Nelere Dikkat Edilir?
Ağaçları kazımak için en uygun zaman

Ağaçları kazımak için uygun zaman, büyüklüğüne ve türüne bağlı olarak, gövdenin yarısı ile üçte ikisi arasındadır. Yüksekliğinin yarısından daha azına kazıklanan bir ağaç, kökleri havaya fırlatılmış dev bir kaldıraçla sona erecektir. Ayrıca, doğrudan alt dallarının altına yerleştirilen ağaçlar, özellikle kuvvetli rüzgarlarda kırılma riski altındadır.

Bir ağacı kazımak için en iyi zaman, toprağın nemli ve esnek olduğu ilkbahardır. Ek olarak, sağlam bir destek sağlamak için sekiz şeklinde bir döngüye bağlanmış bir bisiklet iç borusu kullanılabilir. Bu araçlar çoğu donanım mağazasında mevcuttur. İlkbaharda bir ağaç dikmek, ağaca kalıcı zarar vermemek için ideal bir zamandır. Toprağı hazırlamak için bahçe hortumu ile sulayın. Daha fazla detay için Pinterest sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Meyve ağacı fidanı ne zaman dikilir?

Meyve ağacı dikme zamanı ekim ayı ile nisan ayı arasıdır. Ekim-Nisan ayı arasında kalan zamanlar meyve ağaçları için ideal zamanlardır.

Fidan dikmek için en uygun ay hangi aydır?

Bilimsel olarak kanıtlanmış en verimli ay kasım ayıdır. Bununla birlikte saksılı ve tüplü olan fidanları hemen hemen her ay dikebilirsiniz. Dikkat edilecek nokta, kar ve don olaylarının olmamasıdır. İlkbahar başlangıcı ile sonbahar yaprak dökümünde fidan dikmen için doğru zamandır diyebiliriz.

Yorum yapın