Ağaç Dallarından Saksı Yapımı

2
787

Bugün evinizin, balkonunuzun ya da bahçenizin doğallığına doğallık katacak ağaç dallarından saksı yapımı konusuyla karşınızdayım. Balkon süslemesi bitmiyor. Her gün yeni bir şeyler yapasım geliyor balkon ve çiçeklerim için. Doğallık ve sadelik hastası biri olarak ağaç dallarından saksılara bayıldım. Hemen sizlerle paylaşmak istedim.

Ağaç dallarından saksı için gerekli malzemeler:

Hazırlayacağımız saksı için çok fazla malzemeye gerek yok neler lazım bir göz atalım:

1) Doğadan topladığınız ağaç dalları(eşit boyutlarda olacak, farklı olursa kesersiniz sorun yok.)

2) Ağaç dallarını aynı boyuta getirmek için testere.

3) Çuval ve çuval ipi.

4) Silikon tabancası.

Ağaç dallarından saksı nasıl yapılır?

Ağaç dallarından saksı yapımı oldukça basit birkaç adımdan oluşuyor gözünüz korkmasın. Doğanın bizlere sunduğu ağaç dallarını bir araya getirmek ve eski kullanmadığımız saksının çevresine yapıştırmaktan ibaret. Ancak güzel bir dekoratif saksı yapmak istediğimiz için biraz detaylara inmekte yarar var. Sizler için hazırladığım görsellerden yararlanarak ağaç dallarından saksılar hazırlayabilirsiniz.

Adım adım ağaç dallarından saksı yapıyoruz:

agactan-saksi-yapimi
agactan-saksi-yapimi

Doğa gezisi yaparken ağaçlardan düşün küçük dalları toplayın. Daha sonra testere yardımıyla toplamış olduğunuz ağaç dallarını saksı yüksekliğine göre ayarlayarak eşit boyutlarda kesin ve birleşime hazırlayın.

el-yapimi-saksilar
el-yapimi-saksilar

Daha sonra yan yana getirdiğiniz ağaç dallarını çuval içip ile birbirine bağlayarak düz bir hale getirin. Çuval ipini ağaç dallarına birleştirirken silikondan yararlanabilirsiniz.

agac-dallarindan-saksi-nasil-yapilir
agac-dallarindan-saksi-nasil-yapilir
agac-dalindan-saksi
agac-dalindan-saksi

Bir sonraki adım kullanmadığınız saksının çevresini çuvalla döşemek. Çuvalı saksının dış yüzeyinde açık bir alan kalmayacak şekilde kaplayın. Saksıyı bu şekilde kaplamamızın nedeni ağaç dallarının arasından saksı rengi yerine çuval rengi bir zeminin görünmesidir.

 

Birkaç adım önce hazırladığımız düz ağaç düzeneyini saksının dış çevresini saracak şekilde kaplıyoruz. kaplarken yine silikondan ve çuval ipinden yararlanabilirsiniz. Çuval ipini fiyonk yaparak dekoratatif hale getirebilirsiniz.

agac-dallarindan-saksilar
agac-dallarindan-saksilar

 

İşte tamamen doğal malzemeden tasarlamış olduğunuz ağaç dallarından saksı modeliniz hazır. Ellerinize sağlık. Dekoratif saksınızı pencere kenarında kullanabileceğiniz gibi mutfak masanızın üzerinde de kullanabilirsiniz. Ya da balkonunuzun en güzel yerine koyarak baktıkça Dekordiyon.com ile beni hatırlayabilirsiniz… 🙂 Bir başka kendin yap projesinde görüşmek üzere, keyifli dekorasyonlar dilerim… 🙂

agac-dallarindan-saksi-yapimi
agac-dallarindan-saksi-yapimi

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here