Yoğurt Kabından Neler Yapılır?

Şaşıp Kalacağınız Düğmelerle Yapılan 17 Düğme Sanatı

İncelemeniz Gereken En İyi Kapı Kolu Markaları

En Çok Satılan Koltuk Şalları

Açık Raf Üniteleri Seçimi ve Kullanımı için Fikirler

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Ev Dekorasyonu 12 Aralık 2015

Son dönemde evlerde hatta iş yerlerinde açık raf üniteleri sıklıkla görülüyor. Hatırlar mısınız bilmiyorum eskiden koca koca vitrinler vardı, açık raf üniteleri vitrinlerin yerini almışa benziyor.

Raf modeleri

Raf modeleri

Eski vitrinlere göre montajının çok daha rahat ve az yer kaplamasıyla vitrinlerden çok daha kullanışlı diyebiliriz. Açık raf ünitelerini doğru bir şekilde kullandığınızda mekanlara hem dinamizm hem de görsel bir hava katabiliyor.

Dekorasyon sitelerinde sık sık karşımıza çıkan bu raflar oldukça fazla çeşitliliğe sahip bir de maliyetinin düşük olmasını düşündüğünüzde büyük ve kaba mobilyaların yerini almasını normal karşılamak gerekir.

Açık raf üniteleri

Açık raf üniteleri

Açık raf üniteleri seçimi nasıl olmalı?

Açık raf üniteleri seçimi için en önemli nokta kullanılacak mekanın genel dekorasyonudur. O oda için kullanılan renkler, mobilyalar ya da parçalar mutlaka belirlenmeli, ona göre de açık raf üniteleri seçilmelidir.

Raf seçiminde mekanın dilini bilmek önemlidir. Örnek verecek olursak ahşap mobilyalar kullanılan bir mekana açık raf ünitesi seçeceksek yine ahşap raflar kullanmak mantıklı olacaktır.

Rafları kalın halatlarla evin tavanına asmanız da güzel bir fikir olabilir ancak üzerine koyacağınız eşyaların ağır parçalardan oluşmaması gerekiyor. Zira düşme riski mevcut.

Açık raf üniteleri

Açık raf üniteleri

Merak edenlere halattan raf yapımı yazımı okumasını öneriyorum.

Unutmadan geçmemek gerekiyor, açık raf ünitelerini hangi duvara monte etmek istediğinize ve duvarın ne kadar alanını kullanacağınıza da karar vermeniz gerekiyor.

Daha önce de söylediğim gibi açık raf üniteleri oldukça fazla çeşitliliğe sahip. Mesela duvara monte türü farklı farklı olabiliyor.

Ayrıca kullanım amacınız gerçekten önemli. Üzerine yerleştireceğiniz eşyaların cinsi de sizi açık raf üniteleri seçiminde etkileyecektir. Mesela, çok sayıda kitap ya da ağır dekoratif eşyalar mı yerleştireceksiniz yoksa hafif dekoratif eşyalar mı?

Bu sorunun yanıtı da açık raf modellerinin bazılarını kafanızdan silmeniz anlamına geliyor. Daha sağlam yapı malzemesine sahip dayanıklı ahşap açık raf üniteleri işinizi kolaylaştıracaktır.

Açık raf fikirleri

Açık raf fikirleri

Açık raf ünitesi nasıl kullanılır?

Açık raf üniteleri evin mutlaka bir yerinde karşınıza çıkacak bir yardımcı dekorasyon elemanıdır. Açık raf ünitesi seçimini tamamladıysanız nasıl kullanacağınız konusunda da bazı fikirlere ihtiyacınız olabilir.

Mesela açık raf ünitelerini yatak odası gibi bir mekanda kullanmak isterseniz, montajını sağlam yapılan ve üzerinde yatağın üzerine düşme riski bulunan şekilde olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Dekoratif özelliklerle göze hitap eden açık raf ünitelerinde ağır eşyalar yerine hafif ve dekorasyonu destekleyici objeler kullanmanız daha doğru olacaktır.

Hem olası yaralanmaların önüne geçebilir hem de daha düzenli ve dekoratif bir dekor elde etmiş olursunuz.

Hem evde hem de iş yerinde yani ofiste açık raflarda küçük biblolar, fotoğraf çerçeveleri, vazolar ve bu tarz dekoratif eşyalar kullanmak hoş bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Raf modelleri için size fikir vermesi bakımından küçük bir galeri hazırladım. Açık rafları daha yakından görebilir, farklı fikirler edinebilirsiniz.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

hasan ünlü 24 Ocak 2016

Evde işinizi kolaylaştıracak en önemli yardımcılardan biri raflar… İster kitap koyun isterseniz de kıyafetlerinizi her zaman gerekli bir şey.

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!
Balkonda Şenlik Zamanı

Balkonda Şenlik Zamanı

26 Mayıs 2015