Abajur Modelleri Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
195

Çeşitli mekanlar için gerekli olan eşyalar birbirinden çok farklı özellikler içermektedir. Hem tasarım hem ev dekorasyonu ve hem de ihtiyaç olarak değerlendirilen bu eşyalar çok çeşitlidir. Bu eşyalar arasında yer alan her bir kategorinin de kendi içinde yüzlerce detayı vardır. Mekanlar içinde var olan en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi de aydınlanma ihtiyacıdır. Aydınlanma ihtiyacı için kullanılan eşyalar ve çeşitli materyaller bağlamında binlerce farklı özellikten bahsedilebilir. Aydınlanma ihtiyacının giderilmesi amacı ile kullanılan ürünler; formları, kullanım alanları ve aydınlatma performansları ile birbirinden ayrılmaktadır. Bu ürünler arasında, lambaderler, abajurlar, avizeler ve aplikler konumlandırma açısından farklı özelliklere sahip olan ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürünlerden bir tanesi olan abajur modelleri seçimi hakkında önemli fikirleri bulabileceğiniz bu yazıyı sizlere sunuyoruz.

Abajur Nedir?

Abajur nedir
Abajur ne demek?

Abajur, aydınlatma sistemleri içinde yer alan, masa, etajer, konsol, komodin gibi alanların üzerine konumlandırılan bir üründür. Konumlandırma özelliğine bakıldığında yukarıda sayılan yerlerin yanı sıra, tasarım ve dizayn gereği pek çok farklı alana yerleştirilebilecek özelliktedir.

Abajurlar çoğu zaman bir kablo yardımı ile bir prize bağlanarak aydınlanmayı sağlayan ürünlerden bir tanesidir. Yani bağımsız bir ürün olma özelliği göstermezler. Ancak bazı abajur modelleri farklı bir elektrik düzeneği ile kablosuz bir özellik gösterebilir. Bu ürünlerin çok fazla tercih edilmediği bilinir. Tercih edilmeme sebebi de sağlamlık açısından iyi bir segmentte yer almamalarıdır. Bu sebeple abajur konumlandırmalarında, bir prize yakınlık, önemli bir detaydır.

Abajur modelleri farklı mekanlarda kullanılabilecek ürünlerdir. Sıklıkla ev içinde, yatak odalarında abajurlar görülür. Yatak odasında, yatağın sağ ve sol baş tarafında, komodinlerin üzerinde yer alan abajur konumlandırması en çok bilinen ve en sık kullanılan yerleştirme biçimidir. Bunun yanı sıra salonlarda bulunan şık abajurlar, odanın havasını tamamen değiştirir.

Salonlarda, konsolların üzerine veya çeşitli yerlere yerleştirilmiş olan bu ürünler farklı tarzlarda dizayn edilmiştir. Geniş antreleri olan evlerin, bu kısımlarında da sıklıkla kullanılan abajurlar, ev dekorasyonunun önemli bir parçası yerinde değerlendirilir.

Abajur Modelleri için Fikirler

Abajur modelleri için fikirler
Abajur modelleri seçimi hakkında fikir verecek tasarımlar

Binlerce çeşit abajur modelinin var olduğunu söylemek mümkündür. Bu ürünlerin çeşitlilik özellikleri tasarımlarla şekillenir. Salonlarda kullanılan klasik başlıkları olan abajurlar salon havasını güçlendirir. Yatak odalarında tercih edilen abajur modelleri de, oda içinde var olan genel dekorasyonun önemli bir parçası haline gelir. Çocuk odaları ve genç odaları için de tercih edilen abajurlar, sevimli karakterlerle süslenmiş ürünlerdir. Abajur modelleri isteğe göre binlerce seçeneği içinde bulundurur.

Ben kendi abajurumu kendim tasarlarım kardeşim diyenlerdenseniz sizlere fikir verecek 3 abajur yapımı fikri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

1Çiçekli abajur modeli

Çiçekli abajur modeli
Çiçekli abajur modeli

2Çocuk odasına abajur

Çocuk odasına abajur
Çocuk odası için abajur modeli

3Dantel işlemeli abajur modeli

Dantel işlemeli abajur
Dantel işlemeye sahip abajur modeli

4Klasik abajur modeli

Klasik abajur modeli
Klasik dekorlar için abajur modeli

5Dresuar abajur modeli

Dresuar abajur modeli
Dresuar üzerine abajur modeli

6Erkek çocuk odasına abajur modeli

Erkek çocuk odası abajur
Erkek çocuk odalarına abajur modeli

7Koçtaş abajur modeli

Koçtaş abajur
Koçtaş abajur modeli

8Koçtaş abajur modelleri

Koçtaş abajur modeli
Koçtaş abajur fikirleri

9Kristal boncuklu abajur modeli

Kristal boncuklu abajur
Kristal görünümlü boncuklu abajur

10Vintage abajur modeli

Vintage abajur modeli
Vintage abajur modelleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here