Mutfak düzenleme fikirleri

Hanımların en büyük sıkıntılarının başında mutfak düzenleme yer alıyor. Onca karışıklıkla birlikte dolaplar ve çekmeceler bir yerden sonra yetersiz hale geliyor ve mutfak düzeni tümden yok oluyor. Mutfakta irili ufaklı birçok malzeme yer alıyor. Bu malzemelerin kullanış sırasına göre uygun yerlere koyularak tasnifinin yapılması gerekiyor. Sadece malzemelerin değil tabi, gıda maddelerinin de uygun koşullarda saklanması için bazı mutfak düzenleme fikirleri ve uygulamaları ihtiyaç oluyor.

Evin en çok kullanılan alanlarından olan mutfakları düzenli tutmak haliyle çok zor. Evinizin ilk günkü gibi düzenli olması herkes ister. Sizlere bu noktada hayatınızı kolaylaştıracak mutfak düzenleme fikirlerini sunmak istiyorum.

1Düzen abidesi çekmeceler!

Mutfak çekmece düzenleme

Çekmece düzeni için çekmece içi organizerlerden faydalanmak gerekiyor. Görselde gördüğünüz gibi çatal-bıçak takımlarını daha doğru bir şekilde organize edebileceğiniz bölümler yer alıyor.

2Kullanışlı çekmece ile mutfak düzenleme

Mutfak çekmece düzenleme

Doğru eşyayı doğru çekmeceye yerleştirdiğinizde çok daha düzenli bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Mutfak eşyaları saatlerce düzenlediğiniz bir dolapta çok kısa sürede dağılabiliyor. İşte sizlere pratik bir uygulama daha.

3Mutfak düzeni için pratik ürünleri tercih edin!

Mutfak depolama fikirleri

Patates, soğan ve sarımsak için kullanabileceğiniz pratik bir ürün. Buna benzer patates soğan sepetleri de gerçekten bir düzen sağlıyor. Patates soğan sepeti bağlantısına tıklayarak örnek modelleri inceleyebilirsiniz.

4Düzenli bir mutfak için tezgah altını değerlendirin!

Mutfak depolama fikirleri

Mutfak tezgahının altını deterjan vb. ürünler ile düzenleyebilirsiniz. Tezgah altı için fikir alabileceğiniz bir diğer içerik için mutfak dolapları için pratik çözümler bağlantısına tıklayabilirsiniz.

5Çekmece içleri için özel sistemler

Mutfak depolama fikirleri

Çekmece içi için kullanışlı sistemler mevcut. Mutfak dolaplarını yaptırırken bu alanları özellikle değerlendirmeyi düşünün. Mobilya firmasına uyarıda bulunarak mutfak dolapları için ekstra alanlar yaratabilirsiniz.

6Sebzeler için ayrı bir alan hazırlayabilirsiniz!

Mutfak içi düzenleri

Mutfak tezgahının içine gömülebilen sebze ve meyve dolapları tercih edebilirsiniz. Yine mobilya ustasına bu fikri iletmenizi öneriyoruz.

7Düzenli mutfaklar için çekmeceleri değerlendirin!

Mutfak içi düzenleri

Düzenli mutfak dekorasyonu için çekmecelerin içlerini sonuna kadar değerlendirmelisiniz. Bunun için eşyaları gruplandırmalısınız. Örneğin tencereler bir yere tavalar bir yere konumlandırılmalıdır.

8Mutfak düzeni için dolap kapaklarını da değerlendirin!

Mutfak içi düzenleri

Mutfak düzenleme fikirleri içinde sadece çekmeceler ile olmaz mutfak dolaplarını da düzenli hale getirmelisiniz. Bunun için dolap kapaklarının iç kısımlarını dahi değerlendirebilirsiniz.

9Tencereler için özel mutfak dolapları

Mutfak saklama çözümleri

Mutfak dolap sistemleri git gide daha kullanışlı hale geliyor. Görseldeki tencere saklama fikri ile alandan ekstra tasarruf sağlayabilirsiniz.

10Dikey çekmeceler ile tüm ürünleri düzenli saklayın

Mutfak saklama çözümleri

Mutfağınızdaki tüm ürünleri bir arada görmek ve mutfak düzenini bozmamak için çekmeceleri dikey bir şekilde de düşünebilirsiniz. Bunun için daha önce kaleme aldığım buzdolabı yanı boşluğu değerlendirme içeriğine bir göz atabilirsiniz.

11Tabaklar için organize olmuş dolaplar

Mutfak saklama çözümleri

Mutfak düzenleme içerisinde mutlaka yer alması gereken bir sistem, tabakları sıralayın gitsin. Tabakları tıpkı bulaşık makinesindeki gibi sıralayabileceğiniz harika bir sistem.

12Geniş çekmeceli dolaplar ile hayatınızı kolaylaştırın!

Mutfak fikirleri

Çekmece var çekmece var. İşte geniş çekmeceler farklı formdaki tüm ihtiyacınızı karşılayacak şekilde tasarlanmış. Mutfak düzenleme fikirleri içinde dikkat edilecek en önemli noktalardan birisi de geniş çekmecelerdir.

13Tavalar için özel askılıklar

Mutfak fikirleri

Dolap içerisinde mutlaka olması gereken basit bir sistem daha. Dolap içinde tavaları büyükten küçüğe sıralayabileceğiniz pratik bir dokunuş.

14Dikey formlu portatif çekmeceler

Mutfak fikirleri

Mutfak düzenleme içerisinde her türlü ihtiyacınızı karşılayacak tencere tava ve diğer aksesuarları kapsayacak bir sistem.

15Karmaşıklığı özel çekmeceli dolap ile giderin!

Mutfak düzeni

Mutfak düzenleme için geniş çekmecelerin yanı sıra böyle farklı formdaki araçlar için özel alanlar tasarlayın. Özellikle çatal kaşık gibi tek tek düzenlemenin zor olduğu eşyalar için hepsini bir çırpıda koyabileceğiniz bir uygulama.

16Soğan ve patates için özel alanlar

Mutfak düzeni

Soğan, patates gibi kuru ürünleri muhafaza edebileceğiniz özel dolap alanları. Yukarıda bahsettiğimiz soğan patates sepetleri gibi dolap içine konumlandırabileceğiniz özel sepetleri de kullanabilirsiniz.

17Düzenli mutfakların anahtarı düzenli çekmeceler

Mutfak düzeni

Mutfak düzenleme fikirleri içinde sürekli kullanılan çekmecelerin düzenli olması için ayrı ayrı bölümlere sahip olması gerekiyor. İşte güzel bir uygulama örneği daha.

18Dikey konumlandırılmış ilaç dolabı

Mutfak düzenleme

İlaç ya da konserveleri bir arada tutmak için dikey çekmeceler çok işlevsel. İşte uygulanabilir bir fikir daha!

19Köşeleri değerlendirin!

Mutfak düzenleme

Mutfak dolapları yapılırken özellikle köşeleri mutlaka değerlendirmek gerekiyor. Köşeler için farklı çözümler mevcut. Ölü alanları değerlendirmek gerekiyor.

20Köşe çekmeceler oldukça kullanışlı bir fikir

Mutfak düzenleme fikirleri

Bir başka köşe çekmece fikri daha. Bu ve buna benzer farklı çözümleri mutlaka mutfağınızda uygulamaya koyun. Daha önce kaleme aldığım mutfak dolabı nasıl düzenleme nasıl yapılır içeriğine de bir göz atmanızı öneriyorum. Keyifli dekorasyonlar dilerim.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here