20 Farklı Sürgülü Vestiyer Modelleri ile Evinizi Süsleyin!

4
7290

Evinize gelen misafirlerin ilk gördükleri mobilya grubu vestiyerdir. Bu sebeple vestiyerlerin şık ve kullanışlı olması her zaman için evinizle ilgili dekorasyonda pozitif etki oluşturur. Vestiyerlerin temel amacı dış giysilerimizin ve aksesuarların muhafazasından ibarettir. Evinizin toplam dekorasyon uygulamasında ise vestiyer modelleri bütünün önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bugün sizlere sürgülü vestiyer modelleri ve özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Sürgülü vestiyer modelleri temel olarak alanları genişletmek amacıyla oluşturulmuş olsa da aslında holde kazanılan alanın dışında sürgülü vestiyer aynı zamanda dekoratif bir duruşu da sağlamaktadır.

blank
Sürgülü dolap vestiyer modelleri

Kapaklı vestiyerlerin açıldığında işgal ettikleri alan özellikle girişi dar olan evler için oldukça sorun olabiliyor.

İnsan trafiğinin engellenmesinin yanında girişin dar olması psikolojik açıdan da evin geneli hakkında olumsuz dekorasyon düşüncesinin oluşmasına sebep olabiliyor.

Bunu gidermenin tek yolu sürgülü vestiyer modelleri içinde uygun olanını seçmenizdir.

Sürgülü vestiyer modelleri seçiminde  dikkat etmeniz  gereken temel kurallardan biri renk uyumunun hol içindeki duvar renkleri ve diğer mobilya ve aksesuarlarla sağlanmış olmasıdır.

Bu uyumun sağlanması dekoratif bütünlük açısından gereklidir. Aksi halde evinizin çok karmaşık ve düzensiz durmasına neden olabilirsiniz.

Duvar renklerinizi değiştirebileceğiniz göz önünde tutulduğunda vestiyer rengini açık renklerden seçmeniz daha makul görülmektedir.

Özellikle beyaz ve bej rengi ile tonlarını kullanarak üretilen sürgülü kapak vestiyer modelleri arasında yapacağınız seçim, sizi memnun edecektir.

Bunun yanında dilerseniz tek renk seçeneğinin dışında iki rengin kullanıldığı vestiyer modelleri de tercih edebilirsiniz. Bu modellerde genellikle ikinci renk olarak kullanılan ahşap rengin çok fazla koyu olmaması gerekiyor.

Antre için fikir arayışlarınız varsa antre ve giriş dekorasyonu yazıma bir göz atabilirsiniz.

Sürgülü vestiyer modelleri ile dekorasyon

Sürgülü vestiyer modelleri tercihinde kullanacağınız alana uygun bir ölçü ile vestiyerin konumlandırılması dekorasyonun etkisi açısından önem arz eder.

Vestiyeri dekorasyonda odak noktası olarak düşünmüyorsanız tavan duvar bütünlüğü içerisinde bir sürgülü vestiyer tasarlamak her zaman için daha güzel dekorasyon sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır.

modern-vestiyer-fikirleri
Modern vestiyer fikirleri

Tavan yüksekliğine uygun biçimde dizayn edilmiş vestiyerin üst kısımlarına koyacağınız dolaplar sayesinde yazın kışlık; kışın da yazlık ayakkabı, aksesuar ve kıyafetlerin saklanması da mümkün hale gelebilecektir.

Sürgülü vestiyer modelleri arasında kullanacağınız alana göre bölme sayısı oluşturmanız gerekiyor.

Geniş alanlarda üç dört bölme ile üç sürgülü modellerin kullanılması gerekirken dar alanlarda iki bölmeli ve iki sürgülü vestiyerlerin yeterli olduğunu ifade etmeliyim.

Sürgülü vestiyer modelleri için kullanılacak tasarımlarda ihtiyaçlarınızı karşılayacak raf, askılık, çekmece gibi uygulamaların yeterli sayıda ve hacimde olması da önemlidir.

Bu ihtiyacı karşılarken sadece aile bireyleri için hesap yapılmamalı misafirler de hesaba dahil edilmelidir ki bu sayede vestiyerin günlük kullanımında geniş ve rahat bir alan kalabilmektedir.

Sürgülü vestiyer modelleri için aydınlatma önemli bir ayrıntıdır. Bu ayrıntı için de kullanılacak spot ışıklar ya da sarkıt avizeler oldukça başarılı bir sonuç verecektir.

Özellikle spot ışıkların vestiyer aydınlatılmasında kullanılması hem vestiyerinizin dekoratif özelliklerini ortaya çıkaracak hem de kullanımını daha pratik hale getirecektir.

blank
Lake sürgülü vestiyer

Vestiyer modelleri üzerine konumlandıracağınız ayna sayesinde hol içinde alan derinliği oluşturabileceğiniz gibi  dışarıya çıkmadan önce kılıf kıyafet kontrolünde gerekli olabilecek ayna ihtiyacınızın da karşılanması mümkün hale gelecektir.

Sürgülü kapak vestiyer modeli yaptırırken kullanılacak malzeme kalitesi ile işçilik kalitesine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kalitesiz işçilik ve malzeme kullanımı nedeniyle bir süre sonra vestiyerin sürgülü kapaklarının raylarından çıktığı, üst dolap menteşelerinin attığı, vestiyer üzerine uygulanan dekoratif desenlerin deforme olduğu ve benzeri birçok problemle karşılaşıldığı görülmektedir.

Vestiyerinizin uzun ömürlü bir kullanıma sahip olmasını istiyorsanız temizliğine de dikkat etmelisiniz.

Günlük ve periyodik temizliklerde ağır kimyasallar kullanmaktan kaçınmanızı ve nemli bir bez ile ahşap yüzeylerin temizlenmesini tavsiye ederim.

Koridora farklı bir hava katmak isteyenler için koridor dekorasyon fikirleri yazımı okumalarını öneriyorum.

Sizler için hazırladığım sürgülü vestiyer modelleri galerisinde birbirinden şık ürünlerden size uygun olanları seçebilirsiniz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here