Kitapseverlerin Bayılacağı Kitap Dekorasyon Fikirleri

Küçük Dolaplar için Dolap içi Organizer Yapımı

İlham Veren 16 Oturma Odası Dekorasyonu

Dikişsiz Emoji Yastık Yapımı Videolu

Yüzde 50 Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 20 Aralık 2016
573

Havaların soğumaya başlamasıyla doğalgaz faturalarının ciddi şekilde artacağı herkesin malumudur. Yazımızda okuyacağınız doğalgaz tasarrufu yolları ile yüzde elli tasarruf yapabilirsiniz.

Türkiye’de konutlarda kullanılan doğalgaz için ödenen faturaların büyük bir kısmında ısınma giderinin olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yapacağınız doğalgaz tasarrufu ile faturalarınızı en az yüzde elli oranında daha az ödeyebilirsiniz. Bu bütçeniz için oldukça önemli bir miktar olsa gerek.

Peki, doğalgaz tasarrufu için neler yapmalıyız?

Kışın doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır

Doğalgaz tasarrufu yapmanın yolları

Doğalgaz tasarrufu için temel kural doğru bir kombiye sahip olmaktır. Son teknoloji ile yoğuşmalı kombiler eskilere oranla daha az doğalgazla daha fazla verimlilik sağlamaktadırlar.

Bu sebeple yeni bir kombi alacak ya da eskisini değiştirecekseniz tam yoğuşmalı ve son teknolojiye sahip bir ürün olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Kombi ve petek bakımının sadece yetkili servis tarafından ve düzenli olarak yapılması hem enerji tasarrufu hem güvenlik hem de uzun kombi ömrü sağlayacağı için önem arz etmektedir.

Doğalgaz tasarrufu yapmanın yolları

Isı kaybına neden olan unsurlardan biri de peteklerin doğru bir şekilde kullanılmamasıdır. Peteklerin üzerinde ısının sirkülasyonunu engelleyecek herhangi bir eşya olmamalıdır.

Mümkün mertebe peteklerin etrafı açık olmalı ve sıcak havanın dolaşımı sağlıklı yapılmalıdır. Ayrıca peteklerde bulunan hava da peteğin ısınmasına engel olacağı için fazladan doğalgaz faturası ödemenize neden olacaktır.

Daha önce yayınladığım kışın evde tasarruf yapmanın 5 püf noktası yazımı da okumanızı öneririm.

Konutlarda ve iş yerlerinde doğalgaz tasarrufu için yapılacak en önemli işlerden biri de yalıtımdır.

Özellikle dış cephe kaplamasına sahip olmayan yapıların soğuğu çok fazla geçirmesi sebebiyle doğalgaz faturalarını ciddi bir biçimde artırdığını söylemek mümkündür.

Dış cephe kaplaması için ödediğiniz miktar, daire sayısına göre değişmekle birlikte, ortalama 3-4 yıl içinde faturalarınızın düşmesi sebebiyle size geri dönecektir.

Doğalgaz tasarruf cihazı işe yarıyor mu?

Doğalgaz tasarruf cihazı

Doğru kombi ile doğalgazın verimliliği %98’lere kadar çıkmaktadır. Televizyonlarda ve internette satılan doğalgaz tasarruf cihazlarının %30’a kadar verim sağladığı iddia edilse de bunun gerçeği yansıtmadığı ortadadır.

Manyetik alanla karbon parçalanması şeklinde tasarruf sağladığı iddia edilen doğalgaz tasarruf cihazı için çoğu makine mühendisinin açıklaması bunun doğru olmadığı yönündedir.

Özellikle kış aylarında ve zamlar sonrasında doğalgaz tasarruf sağlayan cihazları satmak için ortaya çıkan bu firmalara itibar edilmemesi gerekir.

Doğalgaz tasarrufu yapmak isteyenler özellikle kombi bakımı için gerekli tedbirleri kış öncesi almalıdır.

Doğalgaz tasarruf yöntemleri

Aşağıdaki videoları izleyerek de evde kendi imkanlarınızla doğal tasarrufu sağlamanız mümkün.


Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Facebook'ta Takip Edin!


İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Dekoratif Bahçe Ürünleri

Dekoratif Bahçe Ürünleri

17 Temmuz 2015
3.935
Halattan Raf Yapımı

Halattan Raf Yapımı

16 Eylül 2015
4.184
Mutfak için Duvar Saati Modelleri

Mutfak için Duvar Saati Modelleri

19 Haziran 2015
2.919
Ferforje Çiçeklik Modelleri

Ferforje Çiçeklik Modelleri

5 Temmuz 2015
9.075
Koridor Dekorasyon Fikirleri

Koridor Dekorasyon Fikirleri

1 Mayıs 2015
7.685