Görünce Küçük Dilinizi Yutacağınız Cam Köşk

Yuvarlak Pullu Ombre Yastık Yapımı

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Klasik Araba ile Oturma Odası Dekorasyonu

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 27 Aralık 2016
160

Evinizde ya da iş yerinizde yapılan boyaların etrafa bulaşma riski her zaman vardır. Bu boyalar özellikle sentetik boya dediğimiz türdense yağlı boya lekesi sizin için kâbus haline gelebilir. Çıkarılması en zor lekelerden birinin de yağlı boya lekesi olduğunu bilmeyen yoktur.

Kırılıp dökülecek malzemeleri taşırken, kalabalık mekânlardan geçen insanların yol açma yöntemlerine kadar girmiş olan “Değmesin yağlı boya” ifadeleri de bu leke türünün ne kadar inatçı olduğunu gösterir.

Giysideki boya lekesi nasıl çıkar

Giysideki boya lekesi nasıl çıkar

Giysileriniz eğer pamuklu, yünlü veya keten kumaştan üretilmişse yağlı boya lekesi üzerine bol miktarda pudra serpilmelidir. Bir süre beklenildikten sonra lekeli olan kısım alkole batırılmış temiz bir bezle iyice silinmelidir.

Bu işlemi yaparken maske ve eldiven kullanmak ve temizleme işlemini hava sirkülasyonunun olduğu açık bir alanda yapmak, sağlık açısından önem taşımaktadır.

Bu yöntem başarılı olmamışsa ya da evde pudra yoksa amonyak kullanılarak da yağlı boya lekesi çıkarılabilir. Bunun için lekenin üzerine bir miktar amonyak dökülür ve 20 dakika kadar beklenilir. Daha sonra leke eter ya da alkol ile çıkarılabilir.

Yağlı boya lekesini kumaş üzerinden çıkarmanın diğer bir yöntemi de lekenin bulunduğu bölgenin ters çevrilerek ılık su ve deterjanla silinmesi ve bu işlemin leke çıkıncaya kadar sürdürülmesidir.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta deterjanın ağartıcı özelliğe sahip olmamasıdır. Bu özellik kumaşınıza ve kumaşınızın rengine zarar verebilir.

Yağlı boyaların lekelerinden bahsetmişken daha farklı leke olayları ile de karşılaşabiliriz. Bu noktada daha önce kaleme aldığım çikolata lekesi ve tükenmez kalem lekesi yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Yerdeki boya lekesi nasıl çıkar

Yerdeki boya lekesi nasıl çıkar

Yere damlatılan boya lekeleri için temel kural leke oluşur oluşmaz hemen müdahale etmektir. Yerdeki lekelere müdahale edilmezse lekenin çıkması biraz daha zor olacaktır.

Eğer zemininiz parke ise ve boya yağlı boya değilse zemindeki lekeyi önce sıcak su ile ıslatılmış bir bez vasıtasıyla yumuşatmalı ve akabinde leke silinmelidir.

Bunun yanında bu lekeleri çıkarmak için aseton da kullanılabilir ancak aseton parke zeminde çok fazla bekletilmemelidir.
Parke üzerindeki yağlı boya lekesi için en güzel uygulama tinerdir.

Tiner, boya lekesini parkeden uzaklaştıracaktır. Aseton gibi tinerin de zemin üzerinde çok fazla kalmamasına dikkat etmek gerekir.

Yağlı boya lekesi nasıl çıkar videolu anlatımAlperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Sponsor
İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

20 Ekim 2016
2.163
Dergiden Kapı Süsü Yapımı

Dergiden Kapı Süsü Yapımı

23 Temmuz 2015
5.002
Beyaz Renk ile Dekorasyon

Beyaz Renk ile Dekorasyon

17 Mayıs 2015
1.626
Dekorasyonda Renk Nedir?

Dekorasyonda Renk Nedir?

30 Nisan 2015
1.917
Paletten Masa Sandalye Yapımı

Paletten Masa Sandalye Yapımı

12 Ocak 2016
7.027