10 Yaratıcı Fikir ile Mutfak Dolapları için Pratik Çözümler

Yüzde 50 Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Eskitme, Patine ve El Boyama

Modern Güneş Işığı Ayna Yapımı

Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 4 Aralık 2016
277

Evimizin her bölgesini temizlemek için uğraşırız ancak tuvaletin temizlenmesi ayrı bir öneme sahiptir. Tuvalette diğer bölgelere oranla daha fazla bakteri bulunur. Bu bakterilerin sağlığımız açısından zararlı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.Evinizde özellikle küçük çocuk varsa tuvalet temizliği için daha da özen göstermelisiniz.

Tuvalet temizliği

Tuvalet temizliği

Tuvaletin bu kadar kirlenmesinin sebebi ortak alan olmasıdır. Her ne kadar kullanan kişiler sifon çekme, temizleyerek çıkma gibi tuvaleti temiz bırakacak önlemler alsa da tuvaletler normalin üzerinde bakteri barındıracaktır. Bu bakterilerin vücudumuza bulaşması çok kolaydır.

Tuvalet temizliği sağlık açısından çok önemlidir. Bu sebeple de çocuklarımıza tuvalet eğitimi verirken tuvaleti nasıl kullanacaklarını, nasıl temiz bırakacaklarını da öğretmemiz gerekir.

Aksi halde çocukluk dönemlerinde öğrenilmeyen bu davranışlar maalesef evlerimizdeki tuvaletleri de umumi tuvaletlerin haline çevirebilir.

Tuvalet taşındaki sarı lekeler nasıl çıkar

sararan-tuvalet-tasi-nasil-beyazlastirilir

Sararan tuvalet taşı nasıl beyazlaştırılır

Tuvalet temizliğine geçmeden önce sadece tuvalet temizliği için kullandığınız eldivenlerini giyin. Eğer içeriğine güvendiğiniz bir kimyasal temizleyici varsa bu temizleyiciyi talimatlara uygun olarak kullanın.

Genelde temizlenmek isteyen yüzeylere temizlik maddesi kullandıktan sonra bir süre beklemek gerekir.

Bu bekleme işlemi kirli ve mikroplu yüzeylere temizlik maddesinin tam olarak işlemesi içindir. Bekleme süresi sonunda sadece tuvalet temizlemek için kullandığınız fırça yardımı ile tuvaletin her bölümünü fırçalayınız.

Fırçalama işleminin sonunda durulamaya geçin. Bol su ile kalan köpükleri temizleyin. Havlu peçete ya da bir bez yardımı ile kurulayın.

Sararan tuvalet taşları için bir miktar karbonatı lekelerin üzerine dökün ve bir süre bekleyin. Daha önce hazırladığınız eşit orandaki sirke, su karışımını lekenin olduğu yere dökün.

Spreyli şişe olursa daha iyi olacaktır. Bu işlem sırasında kullandığınız maddeler tepkimeye gireceği için bir miktar köpürme olacaktır. Fırçalayıp duruladığınızda sararmadan eser kalmadığını göreceksiniz.

Alaturka tuvalet temizliği ile klozet temizliğini ayrı ayrı ele almak gerekiyor. Bu noktada daha önce kaleme aldığım klozet temizliği nasıl yapılır yazımı okuyabilirsiniz.

Tuvalet taşını beyazlatmak için ne yapılır

tuvalet-tasini-beyazlatmak-icin-ne-yapilir

Tuvalet taşını beyazlatmak için ne yapılır

Tuvalet temizliği için en büyük problemlerden biri paslanmış ve kirlenmiş tuvalet taşlarıdır. Bunları gidermek için ponza taşı kullanabilirsiniz.

Beyaz olan her bölgeye kullanabileceğiniz ponza taşı için dikkat etmeniz gereken en önemli özellik taşın nemli olarak kullanılmasıdır.

Her sürtme aralığından sonra taşı nemlendirmezseniz tuvalet taşınızı çizebilirsiniz. Karbonat da tuvalet taşını beyazlatmada etkili bir maddedir.

Tuvalet temizliği nasıl yapılır videolu anlatım

İnternette alaturka tuvalet temizliği ile ilgili çok fazla video bulamasam da aşağıdaki video size fikir verebilirim.


Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Facebook'ta Takip Edin!


İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Banyolarda Küvet mi, Duş mu?

Banyolarda Küvet mi, Duş mu?

30 Nisan 2015
5.700
Mix & Match Sandalye ile Dekorasyon

Mix & Match Sandalye ile Dekorasyon

14 Ağustos 2015
1.332
Pembe Yatak Odası Dekorasyonu

Pembe Yatak Odası Dekorasyonu

1 Mayıs 2015
7.112
Ofis Dekorasyon Örnekleri

Ofis Dekorasyon Örnekleri

30 Nisan 2015
1.856
Lastikten Orta Sehpa Yapımı

Lastikten Orta Sehpa Yapımı

10 Ekim 2015
5.050
Giyinme Odası Dekorasyonu

Giyinme Odası Dekorasyonu

27 Mayıs 2015
4.670
Balkonda Şenlik Zamanı

Balkonda Şenlik Zamanı

26 Mayıs 2015
3.103