Balkon Dekorasyon Fikirleri

2015 Köşe Koltuk Takımı Modelleri

Evde Olmazsa Olmaz 17 Ayakkabı Düzenleme Fikri

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Lavabo Tıkanıklığı için Ne Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 10 Aralık 2016
523

Lavabo tıkanıklığı için ne yapmalıyız sorusuna cevap aramadan önce lavaboların tıkanmaması için ne yapmalıyız sorusunu cevaplandırmak gerekir.

Pazardan aldığınız meyve sebzeler eğer çok fazla toprak barındırıyorsa bunları evyede yıkamamak gerekir. Evye içerisinde sebze, meyve soymak ve doğramak da tıkanıklığa sebep olabilir.

Özellikle çay posaları, yemek artıkları, yağ artıkları lavaboların en çok görülen tıkanma sebeplerindendir. Bu yanlış uygulamaları yapmazsak lavabonun tıkanmasına engel olmuş oluruz.

Bütün bu yanlış uygulamaları yapmamış olmanıza rağmen hala sık sık lavabo tıkanıklığı yaşıyorsanız lavabonuzla ilgili bir eğim probleminin olduğunu düşünmek mantıklı olacaktır. Bunun için bir tesisat ustası getirmeniz gerekir.

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

lavabo-tikanikligi-acma-yontemleri

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Bir şekilde lavabonuz tıkandı ve su gitmiyorsa usta çağırmadan önce birkaç yöntemle lavaboyu açmayı deneyebilirsiniz.

a) Pompa Yöntemi: En sık başvurulan, ilk akla gelen yöntemdir. Bunun için gider deliğinin kenarlarından hava almayacak şekilde pompayı oturtmalıyız.

Orta sertlikte 3-5 defa pompalama yapılır. Bu işlemin işe yarayıp yaramadığı bir iki kez kontrol edilir ve aynı işlem birkaç kez tekrar edilir.

b) Gider Açıcı Kimyasallar: Özellikle yağ ve yemek artıklarından oluşmuş bir tıkanıklık varsa bunları gidermede en etkili yöntemlerdendir.

Marketlerde katı ve sıvı şekilleri bulunan bu kimyasalları talimatnamesine uygun olarak uygulayın. Bu uygulama sırasında oluşabilecek fokurdama ve gaz çıkışına karşı maske ve eldivenle tedbirinizi alın.

c) Sirke ve Karbonat Karışımı: Bir buçuk su bardağı karbonatı giderin deliğine boşaltın üzerine yaklaşık bir litre sirke dökün. Sirkeyi döktüğünüzde iki madde tepkimeye gireceği için kaynama görüntüsü verecektir.

Bir süre beklerseniz eğer tıkanıklık yemek artıklarından kaynaklanıyorsa lavabonuzun açıldığını göreceksiniz. Bu yöntemi de uygularken gözlük, maske ve eldiven kullanmayı unutmayın.

d) Elbise Askısı Yöntemi: Eğer lavabo tıkanıklığı sert bir maddenin lavabo borusu içerisinde kalması sebebiyle oluşmuşsa eski tarz elbise askılarını kullanabilirsiniz.

Bu askılar metalin üzerine plastik kaplamalıdır. Düz hale getirdikten sonra giderden tıkanıklığın olduğu yere kadar askıyı salabilir tıkanıklığı bir iki vuruş yaparak açmaya çalışabilirsiniz.

Lavabonun Tıkanmaması İçin Öneriler

tikali-lavabo-nasil-acilir

Tıkalı lavabo nasıl açılır

a) Evyenin giderine muhakkak bir lavabo süzgeci koyun

b) Lavabo tıkanıklığı olmasa bile 10 günde bir lavabonuza kaynar su ve yağ çözüşü dökün

c) Mutfak lavabonuzdaki suyu kısmayın. Az gelen su birikmeye başlayan yağların daha da katılaşmasına neden olacaktır.

Tıkalı lavabo nasıl açılır videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Sponsor
İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Modern Abajur Modelleri

Modern Abajur Modelleri

27 Haziran 2015
2.589
Dekorasyonda Parlak Orkide Moru

Dekorasyonda Parlak Orkide Moru

30 Nisan 2015
2.515
Banyolarda Küvet mi, Duş mu?

Banyolarda Küvet mi, Duş mu?

30 Nisan 2015
5.762