Ünlü Sanatçı Gülşen’in Evi Mercek Altında!

30 Harika IKEA Oturma Odası Dekorasyonu

Açık Raf Üniteleri Seçimi ve Kullanımı için Fikirler

Dünyanın En Güzel Çocuk Odaları

Lavabo Tıkanıklığı için Ne Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 10 Aralık 2016
554

Lavabo tıkanıklığı için ne yapmalıyız sorusuna cevap aramadan önce lavaboların tıkanmaması için ne yapmalıyız sorusunu cevaplandırmak gerekir.

Pazardan aldığınız meyve sebzeler eğer çok fazla toprak barındırıyorsa bunları evyede yıkamamak gerekir. Evye içerisinde sebze, meyve soymak ve doğramak da tıkanıklığa sebep olabilir.

Özellikle çay posaları, yemek artıkları, yağ artıkları lavaboların en çok görülen tıkanma sebeplerindendir. Bu yanlış uygulamaları yapmazsak lavabonun tıkanmasına engel olmuş oluruz.

Bütün bu yanlış uygulamaları yapmamış olmanıza rağmen hala sık sık lavabo tıkanıklığı yaşıyorsanız lavabonuzla ilgili bir eğim probleminin olduğunu düşünmek mantıklı olacaktır. Bunun için bir tesisat ustası getirmeniz gerekir.

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

lavabo-tikanikligi-acma-yontemleri

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Bir şekilde lavabonuz tıkandı ve su gitmiyorsa usta çağırmadan önce birkaç yöntemle lavaboyu açmayı deneyebilirsiniz.

a) Pompa Yöntemi: En sık başvurulan, ilk akla gelen yöntemdir. Bunun için gider deliğinin kenarlarından hava almayacak şekilde pompayı oturtmalıyız.

Orta sertlikte 3-5 defa pompalama yapılır. Bu işlemin işe yarayıp yaramadığı bir iki kez kontrol edilir ve aynı işlem birkaç kez tekrar edilir.

b) Gider Açıcı Kimyasallar: Özellikle yağ ve yemek artıklarından oluşmuş bir tıkanıklık varsa bunları gidermede en etkili yöntemlerdendir.

Marketlerde katı ve sıvı şekilleri bulunan bu kimyasalları talimatnamesine uygun olarak uygulayın. Bu uygulama sırasında oluşabilecek fokurdama ve gaz çıkışına karşı maske ve eldivenle tedbirinizi alın.

c) Sirke ve Karbonat Karışımı: Bir buçuk su bardağı karbonatı giderin deliğine boşaltın üzerine yaklaşık bir litre sirke dökün. Sirkeyi döktüğünüzde iki madde tepkimeye gireceği için kaynama görüntüsü verecektir.

Bir süre beklerseniz eğer tıkanıklık yemek artıklarından kaynaklanıyorsa lavabonuzun açıldığını göreceksiniz. Bu yöntemi de uygularken gözlük, maske ve eldiven kullanmayı unutmayın.

d) Elbise Askısı Yöntemi: Eğer lavabo tıkanıklığı sert bir maddenin lavabo borusu içerisinde kalması sebebiyle oluşmuşsa eski tarz elbise askılarını kullanabilirsiniz.

Bu askılar metalin üzerine plastik kaplamalıdır. Düz hale getirdikten sonra giderden tıkanıklığın olduğu yere kadar askıyı salabilir tıkanıklığı bir iki vuruş yaparak açmaya çalışabilirsiniz.

Lavabonun Tıkanmaması İçin Öneriler

tikali-lavabo-nasil-acilir

Tıkalı lavabo nasıl açılır

a) Evyenin giderine muhakkak bir lavabo süzgeci koyun

b) Lavabo tıkanıklığı olmasa bile 10 günde bir lavabonuza kaynar su ve yağ çözüşü dökün

c) Mutfak lavabonuzdaki suyu kısmayın. Az gelen su birikmeye başlayan yağların daha da katılaşmasına neden olacaktır.

Tıkalı lavabo nasıl açılır videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Sponsor
İlginizi Çekebilir
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
232
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
185
Bunlar da var!
Harika Dekoratif Aksesuarlar

Harika Dekoratif Aksesuarlar

3 Temmuz 2015
2.544
Zebra Perde Modelleri

Zebra Perde Modelleri

30 Haziran 2015
2.550
Mix & Match Sandalye ile Dekorasyon

Mix & Match Sandalye ile Dekorasyon

14 Ağustos 2015
1.352