Yazlık Ev için Yapılması Gereken 9 Mühim Hazırlık

Traktör Lastiğinden Süs Havuzu Yapımı

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çok Hoşunuza Gidecek Kitaplık Modelleri

Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 29 Ekim 2016
241

Özellikle yaz aylarında sık kullanılan banyolarda temizlik aralığını sıklaştırmak gerekir. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız ve banyoyu da sık kullanan bir aileniz varsa küvet temizliği olmazsa olmaz hijyen kurallarındandır.

Vücut ile doğrudan temasın olması sebebiyle küvetlerinizdeki bakteri, mantar, virüs vb. hastalık üreten yapılar vücudunuza çok kolay geçebilir ve sizi hasta yapabilir.

Hassas derilere sahip insanların banyo gibi ortak kullanım alanlarının kirli olmasından kaynaklı rahatsızlıkları çok çabuk ortaya çıkmaktadır.

Kirli, kireçlenmiş, parlamayan hatta bazı köşeleri küflenmiş bir küvette kim temizlenmek ister? Tabii ki kimse istemez.

Sararan küvet için temizlik

Küvet temizliği nasıl yapılır

Küvet temizliği nasıl yapılır

Küvet temizliği için temel kural şudur: Haftada bir hiç olmazsa da on beş günde bir temizlik yapılmalıdır.

Temizlik aralıkları uzadıkça kirlenen küvetin temizlenmesi bir o kadar zor olacak üstelik kullandığınız temizlik malzemesinin miktarı dolayısıyla da küvetiniz için kullanılan kimyasal madde oranı artmış olacaktır.

Bazı küvetler aylarca temizlenmemektedir. Yeni taşındığınız bir evde böyle bir durumla karşılaşırsanız küvetin etrafında sararmaların ve küflenmelerin de başladığına şahit olacaksınız.

Küvet temizliğinin öncesinde kirleri yumuşatmak ve kirlerin daha kolay çıkmasını sağlamak için sıcak suyla küvetinizin her yerini ıslatın.

Piyasada satılan krem temizleyicilerin yanında çamaşır suyu küvet temizliği için en büyük yardımcınızdır. Çamaşır suyunu kıyı köşe küvetinizin her yerinde kullanabilirsiniz.

Kullandığınız çamaşır suyunun köşe bağlantılarına ulaşmasını sağlamak için kullanılmayan, eski bir diş fırçası ya da küçük bir fırça tedarik edin.

Çamaşır suyu uygulandıktan sonra küvet temizliğinde hemen fırçalamaya geçmeyin. Biraz bekleyin kirler bir süre sonra ortaya çıkacaktır. Fırçalama ve ovma işlemi bittikten sonra iyice durulamayı unutmayın.

Banyo ve küvet temizliği yaparken bir türlü temizleyemediğiniz fayans araları için üzülüyorsanız, artık üzülmeyin. Fayans araları nasıl temizlenir isimli konumu okuyarak kolayca fayans aralarını beyazlatabilirsiniz.

Küvet temizliği ürünleri

Kolay küvet temizliği

Kolay küvet temizliğinde kullanabileceğiniz ürünler

Küvetinizin temizliği için birçok markanın birçok farklı ürünü var. Bunlardan bir kısmı krem deterjan şeklindeyken bir kısmı sıvı olarak satılır. Püskürtmeli pratik küvet temizliği ürünlerinin de olduğunu biliyoruz.

Evde daha doğal bir ürün istiyorsanız yarım bardak limon tuzunu iki bardak su içinde eriterek küvetinizin kirli bölgelerine uygulayabilirsiniz.

Küvet musluklarının parlaması için de beze sıkacağınız az miktardaki diş macunu işinizi fazlasıyla görecektir.

Küvet temizliği nasıl yapılır videolu anlatımı

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Facebook'ta Takip Edin!


İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Ahşap Bebek Beşikleri

Ahşap Bebek Beşikleri

15 Temmuz 2015
4.053
Gelin Buketi Tasarımları

Gelin Buketi Tasarımları

11 Temmuz 2015
1.801
Dekorasyonda Parlak Orkide Moru

Dekorasyonda Parlak Orkide Moru

30 Nisan 2015
2.507
Çamaşır Makinesi Seçimi

Çamaşır Makinesi Seçimi

18 Mayıs 2015
2.043
İpten Saksı Yapımı

İpten Saksı Yapımı

27 Temmuz 2015
3.182
Paletten Sehpa Yapımı

Paletten Sehpa Yapımı

19 Temmuz 2015
3.119
Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Tül Perde Nasıl Temizlenir?

11 Mart 2016
13.252
Akrilik Boya ile Kavanoz Boyama

Akrilik Boya ile Kavanoz Boyama

24 Şubat 2016
6.123