Mutfakta Olması Gereken Dekoratif Kavanoz Modelleri

Yuh Diyeceğiniz Dünyanın En ilginç Halıları

Dekorasyonda Kullanabileceğiniz 18 Geri Dönüşüm Fikri

Görünce Bayılacağınız 18 Farklı Driftwood Yelken Fikri

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 31 Aralık 2016
885

Rutubet havadaki nemdir. Bu oran denize yakın yerlerde daha fazladır. Özellikle kışın ve yağmurlu havalarda nemin artması rutubet kokusu için de tetikleyicidir. Yazın havadaki nemin artması hava sıcaklığının daha fazla hissedilmesine neden olur.

Evimizdeki eşyalar, giysiler, odalar rutubet kokusu sebebiyle can sıkıcı bir durum oluşturabilir. Öncelikle evin havalandırılması rutubet kokusunun giderilmesi için temel kuraldır. Her gün havalandırılan ve güneş gören evlerde rutubet kokusu hemen hemen yok gibidir.

Güneş almayan ve havalandırılmayan evlerin ve odaların ise rutubet kokusunu giderebilmek için çok uğraşmanız gerekecektir.

Rutubet sadece evinize ve eşyalarınıza sinmez aynı zamanda insanın psikolojisini ve sağlığını da etkiler. Baş ağrısı, bıkkınlık, yorgunluk gibi problemlerin sebebi ya da tetikleyicisinin nem olduğu tespit edilmiştir.

Rutubet kokusu nasıl önlenir

Rutubet kokusunu önlemek için

Evin içinde, özellikle kış aylarında çamaşır kurutmak odadaki nem miktarını hızlıca artıracaktır. Bu sebeple balkonda çamaşır kurutmak daha doğrudur.

Her ne kadar bazıları için vazgeçilmez olarak kabul edilse de evin içindeki bitkiler havadaki nem oranını artırır.
Evinizin boyanırken doğru boya tercihi önemlidir.

Nemle birlikte oluşan küf kokusu daha da rahatsız edici olacağından küf önleyici boya seçiminin yapılması daha doğrudur. Oda içindeki eşyalarınızı duvara tam yaklaştırıp hava sirkülasyonunu engellemeyin. Böyle yaparsanız eşyalarınız duvardan gelen nem ile kokacaktır.

Evinizin nemlenmemesi ve kışın yakıt tasarrufu sağlamak için binanıza dış yalıtım yaptırın. Dışarıdaki nemin duvarları nemlendirip içeri sirayet etmesi böylece önlenecektir.

Rutubet kokusu genellikle soğuk odalarda olduğu için mutfakta pişen yemeklerin buharları bu odalara gitmemelidir. Bunun için aspiratör kullanıp soğuk odaların kapılarını kapatmak doğru yöntem olacaktır.

Klimadan gelen küf ve rutubet kokusu için de çözümlerimiz var, klima temizliği yazımı okuyarak küf kokusuna çözümler bulabilirsiniz.

Rutubet kokusu giderici çözümler

Rutubet kokusu giderici çözümler

Yaklaşık bir kovalık suyun içine koyacağınız bir bardak karbonatla kıyafetlerinizi yıkarsanız rutubet kokusu ortadan kalkacaktır.

Bir portakalın üzerine 5-6 tane karanfil saplayın. Bunları ağzı açık kutunun içine konulmuş sofra tuzu ile rutubet olan odaya koyun. Rutubetin yavaş yavaş kaybolduğunu göreceksiniz.

Bir sprey kutusunun içine yumuşatıcı koyup rutubetli bölgelere günde birkaç kez sıkarsanız rutubet kokusunun geçici olarak da olsa kaybolduğunu göreceksiniz.

Evdeki rutubetin yok edilmesi için çözümler

Aşağıdaki videoları izleyerek evdeki rutubetin(küfün)ve rutubet(küf) kokusunun nasıl giderileceği ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Sponsor
İlginizi Çekebilir
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
232
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
185
Bunlar da var!
Portakal Kokulu Mum Yapımı

Portakal Kokulu Mum Yapımı

24 Mart 2016
1.678
Karton Rulo Dekoratif Raf Yapımı

Karton Rulo Dekoratif Raf Yapımı

23 Temmuz 2016
5.204
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
185
İstikbal Sehpa Modelleri

İstikbal Sehpa Modelleri

20 Haziran 2015
2.828