PVC Pencere Temizliği Nasıl Yapılır?

19 Farklı İpten Yapılmış Dekoratif Süs Eşyaları

Dekoratif Bahçe Ürünleri

Mutfak için Eğlenceli Dekoratif Tabak Yapımı

Evde Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 1 Aralık 2016
220

Halı temizliği günümüzde daha çok firmalar tarafından yapılmaktadır. Her firma kendisine uygun bir makine ile bu temizlik hizmetini vermektedir. Maalesef firmaların özensiz davranması sebebiyle halıların bazen zarar gördüğü bazen de tam yıkanmadığını söyleyebiliriz.

Kullandıkları kimyasalların halılarınıza yapışıp cildinizle doğrudan temas ettiğini söylemeye gerek yok sanırım. Özellikle evinizde küçük çocuğunuz varsa ve halı üzerinde çokça vakit geçiriyorsa halı temizliği sizin için daha fazla önem kazanmaktadır.

Islak kuru çalışan halı temizleme makinelerinde kullanılan kimyasallara da dikkat etmek gerekir. Bu kimyasallar halınızı temizlerken bıraktıkları toksik kalıntılarıyla uzun vadede size zarar verebilir.

Halı temizliğinde çoğu temizlik işleminde olduğu gibi temel kural, “erken müdahale” olmalıdır. Bu müdahale gecikirse kirler halı yüzeyine ineceği için oradan kirleri çıkarmak oldukça güç olacaktır.

Evde halı nasıl silinir

evde-hali-nasil-silinir

Evde halı nasıl silinir

Halı temizliği eskiden bayramların öncesinde evin çocuklarının da katılımıyla bir tören edasında yapılırdı. Eğer kış vakitlerine denk gelmişse halılar sabunlu suyla silinirken yazları, imkânı olan aileler halıları beton zeminde bol suyla yıkarlardı. Halı temizliği için silmek yorucu olsa da lekeleri çıkarmak için doğru bir uygulamadır.

Leke çıkarmak için genellikle lekenin cinsine göre hareket etmekte fayda var. Eğer sakız gibi bir nesne halınıza yapışmışsa önce soğutup sonra çıkarmak gerekir ama genel lekelenmeler için öncelikle halınızı elektrikli süpürge ile güzelce süpürün. Halınız artık işleme hazır.

Karbonat ve mısır nişastasını karıştırarak halınızdaki özellikle lekeli olan bölgeler olmak üzere her alana serpin. Buradaki karışımda karbonatı fazla koymanızda fayda var. İkiye bir oranda yapabilirsiniz. Serptiğiniz karbonatın halınız üzerinde herhangi bir işleme tabii olmadan en az iki saat durmasını sağlayın. Elektrikli süpürge ile halınızı tekrar süpürdüğünüzde lekelerin gittiğini göreceksiniz.

Halı silmenin püf noktaları

Halı silmenin püf noktaları

Halı silmenin püf noktaları

Halı temizliği için sprey de kullanabilirsiniz. Sprey karışımı için en doğal ve güzel yöntem damıtılmış beyaz sirke ile suyu eşit miktarda kullanmaktır. Yaptığınız karışımı halınızda kullanmadan önce küçük bir bölgede denemek her zaman için doğru bir uygulama olacaktır.
Halı temizliği için diğer püf nokta Arap sabunu kullanmaktır. Yıllardır annelerimizin hemen her temizlik işleminde kullandığı bu yöntem, halı temizliğinde de güvenle kullanılabilir.

Halı temizliği nasıl yapılır videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Sponsor
İlginizi Çekebilir
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
215
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
154
Bunlar da var!
Ofis Dekorasyon Örnekleri

Ofis Dekorasyon Örnekleri

30 Nisan 2015
1.913
Dekoratif Yastıklar

Dekoratif Yastıklar

6 Temmuz 2015
2.026
İstikbal Sehpa Modelleri

İstikbal Sehpa Modelleri

20 Haziran 2015
2.807
Online Dekorasyon Siteleri

Online Dekorasyon Siteleri

21 Mayıs 2015
2.209
Çamaşır Makinesi Seçimi

Çamaşır Makinesi Seçimi

18 Mayıs 2015
2.082
Birbirinden Güzel Ranza Modelleri

Birbirinden Güzel Ranza Modelleri

16 Şubat 2016
4.415
İlhamveren Lake Mutfak Dolapları

İlhamveren Lake Mutfak Dolapları

31 Ağustos 2015
4.721
3 Boyutlu Duvar Kâğıtları

3 Boyutlu Duvar Kâğıtları

19 Haziran 2015
4.220
Portakal Kokulu Mum Yapımı

Portakal Kokulu Mum Yapımı

24 Mart 2016
1.676