Çimstone Tezgah mı Granit Tezgah mı?

Bebekleri Mutlu Eden 20 Ahşap Beşik Modeli

Dekorasyonda Kullanılacak Aydınlatma Türleri ve Aşamaları

Yatak Odalarını Düzenleyen 15 Farklı IKEA Gardırop Modeli

Dekorasyonda Renk Nedir?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Tasarım Fikirleri 30 Nisan 2015
1.910

Renk, kısaca davranışlarımıza yön veren iletişim ve frekans yansımasıdır. Sahip olunan elektromanyetik alanları ve aurayı belirleyen dolaşım ve sinir sistemidir. Bu yazımızda sizlere renklerin dekorasyon üzerindeki etkilerine değineceğiz.

Newton’un yaptığı çalışmalar neticesinde 7 renk elde etmiştir. Bu 7 ana renk; kırmızı-turuncu-sarı-yeşil-mavi-çivit-mavi-mor şeklindedir. İnsan bedeni 7 enerji merkezine sahiptir. Bunlar hormon bezlerine tekabül eder, hormon bezleri ise renk enerjilerine duyarlı olması sebebiyle reaksiyon verir.

ev dekorasyonu ve renk uyumu

Renklerin psikolojik etkisi

Renklerin insanlar üzerinde fizyolojik ve psikolojik etkileri vardır. Sağlık, mutluluk ve başarı için algılarda yer açmalı, renkleri tanımalı ve hayatımıza almak zorundayız. İnsanoğlunun yaşantısının büyük bir çoğunluğu kapalı alanlarda geçmektedir. Dolayısıyla renkleri hayata sokmanın en kolay yolu, duvarları boyamak olmaktadır.

Duvar boyaları davranışlara yön veren kimyasallar içerisinde olması nedeniyle duvar boyası seçerken ayrı bir özen göstermelidir. Duvar boyanızı değiştirerek hem evinizin dekorasyonuna hem de kendinize yeni bir enerji katabilirsiniz. Duvarınızı boyattığınızda hayatınızın değiştiğini, enerjinizin çoğaldığını ve davranışlarınızın olumlu yönde etkilendiğini görebilirsiniz.

duvar renkleri

Her yerde renkler!

Evinizin her köşesinde renklerin etkisi ve enerjisini hissetmeniz için sadece duvar renkleriyle oynamak yetmez, evinizin mobilyasında ve dekoratif eşyalarında da renkleri kullanmanız, gereken değişiklikleri yapmanız gerekiyor. Örneğin rengârenk döşenmiş bir oturma odası günün yorgunluğunu atmanız için yeterli olabilir. Hayatınızdan renklerin ayrılmaması dileğiyle.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Ayhan 27 Haziran 2014

Çok faydali bir makale olmuş. Elinize saglik…

Facebook'ta Takip Edin!


İlginizi Çekebilir
2016 Ev Dekorasyon Trendleri

2016 Ev Dekorasyon Trendleri

7 Mart 2016
1.910
Karşınızda Rüya Ev Dream House

Karşınızda Rüya Ev Dream House

17 Şubat 2016
4.019
Bunlar da var!
İstikbal Sehpa Modelleri

İstikbal Sehpa Modelleri

20 Haziran 2015
2.622
Mandaldan Saksı Yapımı

Mandaldan Saksı Yapımı

11 Eylül 2015
2.775
Rustik Yemek Odası Fikirleri

Rustik Yemek Odası Fikirleri

1 Mart 2016
1.626
Dekorasyonda Yeşil Renk Stili

Dekorasyonda Yeşil Renk Stili

18 Haziran 2015
1.038
Güzel Kokan Evler için Öneriler

Güzel Kokan Evler için Öneriler

22 Mayıs 2015
2.589
Emaye Tencereden Obje Yapımı

Emaye Tencereden Obje Yapımı

9 Ocak 2016
3.818