Kolay Yapılabilen Ahşap Boyama Modelleri

Klasik Araba ile Oturma Odası Dekorasyonu

Yüzde 50 Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Modern Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir?

Çimstone Tezgah mı Granit Tezgah mı?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 10 Aralık 2016
279

Yeni bir ev sahibi olmuş ailelerin ikilemde kaldığı hususlardan biri de mutfakta Çimstone tezgah mı granit tezgah mı kullanmalıyım?

Sorusunun kendisine uygun cevabını bulmaktır. Bunun için çevresinde çimstone tezgah kullananları ya da granit tezgah kullananları arar dururlar.

Bu araştırmayı yapmak elbette önemlidir ama araştırmadan önce bütçenize ve kullanım durumunuza uygun tezgahın hangisi olduğunu belirlemek için bu tezgahların özelliklerini bilmeniz gerekir.

Bu özellikleri bilmeden sadece kişilere sorduğunuz memnuniyet bilgileri sizi yanıltabilir. Herkesin bildiği gibi zevkler ve renkler farklıdır.

Çimstone tezgah kullananlar

Çimstone tezgah kullananlar

 

Öncelikle çimstone tezgah nedir, özellikleri nelerdir? Kısaca ondan bahsedelim. Çimstone’un %92-95’ini doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan Kuvars oluşturur.

Hemen hemen hiçbir asit ve bazdan etkilenmeyen bu taş alev de almaz. Sertlik derecesi yüksektir bu sebeple aşınma ve çizilmelere karşı da dayanıklıdır.

Kılcal çatlak barındırmaması sayesinde sıvı emmez. Sıvı emiciliğinin olmaması da yüzeyde leke tutmamasını beraberinde getirir.

Çimstone parlaklığını kuvars taşından alır. Sonradan parlatma gerektirmez. Bakalım kullanıcılar çimstone tezgah ile ilgili neler demiş?

a) Granit daha parlak çimstone granite göre mat ona göre tercih yapın ama sakın hangi malzeme olursa olsun siyah pek kullanışlı olmuyor.

b) Beyaz Çimstone kullanıyorum ve ağır kimyasal ilaçlar kullanmazsam üzerindeki lekeleri çıkaramıyorum o yüzden granit.

c) Bak kardeşim herkes kendine göre bir şeyler söylüyor ben mermer ve granitçiyim doğal malzemenin yerini hiçbir şey tutmaz ama çimstone da istersen temizliğini asetonla yap, bu da benden size meslek sırrı çimstone yaptırırsanız kesinlikle kendi renginde lavabo kullanmayın.

Granit tezgah kullananlar

Granit mutfak tezgahı kullananlar

Granit, yerkürenin milyonlarca yıl süren jeolojik oluşum dönemlerinde çeşitli minerallerin birleşmesiyle oluşmuş doğal mağma kayalarıdır.

Bileşimindeki bu minerallerin oluşturduğu dokusuyla sağlam bir yapıya ve zengin renk skalasıyla estetik görünüme sahip olan granit, tarih boyunca aranılan, yeryüzünün en sert ve dayanıklı yapı malzemesi olmuştur.

Bakalım kullanıcılar granit tezgah ile ilgili neler demiş?

a) Kesinlikle granit. Yıllardır annem, ben granit kullanıyoruz. Hiç sorun yaşamadık. Doğal taş hem de dayanıklı. Nerdeyse her türlü kimyasala da geliyor. Bir de su akmasına karşı kenarlarına çerçeve dönme imkânı var.

b) Granit daha sağlıklı tercih sizin.

c) Granit volkanik kökenli bir taş. Denizli Pamukkale Üniversitesinin bir araştırması olduğunu ve radyasyon yaydığını okumuştum.

Örnek bir uygulama için çimstone mutfak tezgahı uygulaması yazımı da okumayı ihmal etmeyin.

Çimstone tezgah ve granit tezgah kullanımı


Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Sponsor
İlginizi Çekebilir
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
233
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
187
Bunlar da var!
Sıcak ve Samimi Okuma Köşeleri

Sıcak ve Samimi Okuma Köşeleri

31 Temmuz 2015
2.920
Kız Çocuk Odası Dekorasyonu

Kız Çocuk Odası Dekorasyonu

10 Temmuz 2015
2.413
Pembe Yatak Odası Dekorasyonu

Pembe Yatak Odası Dekorasyonu

1 Mayıs 2015
7.214
Dekoratif Yastıklar

Dekoratif Yastıklar

6 Temmuz 2015
2.031
Pet Şişeden Neler Yapılır?

Pet Şişeden Neler Yapılır?

6 Eylül 2016
8.136