Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Evinize Renk Katacak Dekoratif Raf Modelleri

Evinizin Görünümünü Değiştirecek 15 Asma Tavan Modeli

Bahçenizi Havaya Sokacak 20 Harika Bahçe Dekorasyonu Fikri

Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 10 Ocak 2017
446

Suyun temas ettiği hemen her yüzeyde bir süre sonra kireç kalıntıları birikecektir. Bu kalıntılar banyoda ve tuvalette rahatsız eden bir görünüm sergilerken mutfakta da sadece gözünüzü rahatsız etmez aynı zamanda çaydanlık ve su ısıtıcı gibi aletlerinizin de doğru çalışmamasına neden olur.

Çaydanlık dibinde biriken kireç sebebiyle su geç ısınır ve bu da sizin daha çok enerji harcayıp daha fazla para ödemeniz ile sonuçlanır. Böyle bir sonuçla karşılaşmak istemiyorsanız çaydanlıktaki kireç için düzenli olarak temizlik yapmalısınız.

Yapacağınız bu temizleme işleminin süresi tamamen bulunduğunuz bölgedeki şebeke suyunun kireci ile ilgilidir. Bazı illerin suları çok kireçli olduğu için sık çaydanlık kireci temizliği istenirken bazı illerde de kireç oranı düşük sular sebebiyle temizlik araları daha fazladır.

Çaydanlıktaki kireç önleme

Çamaşır makinesinde de kireç oluşumu görülür. Bu noktada daha önce kaleme aldığım çamaşır makinesi kireci nasıl temizlenir yazımı okumanızı öneririm.

Çaydanlık kireçlenmesi nasıl önlenir

Çaydanlıktaki kireç temizliği için temelde iki farklı yöntem vardır. Bunlardan birincisi kimyasal temizleyiciler diğeri ise doğal temizlik ürünleri.

Günümüzde evimizin birçok alanında kullandığımız kimyasal temizleyicileri gıda ile temas halinde olan mutfak aletlerinde kullanırken iki kere düşünmeliyiz.

Bunların uzun vadede insan sağlığı için ne kadar tehlikeli olacağını unutmamalıyız. Bu sebeple bizim önerimiz ikinci yöntem olan doğal temizlik yöntemidir.

Çaydanlıktaki kireç için en bilinen ve etkili yöntem limon tuzu kullanmaktır. Bunun için çaydanlığınıza kireçli bölgeyi biraz geçecek kadar su koyun. Suyun içine iki yemek kaşığı limon tuzu ilave edin.

Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir

Yaklaşık 15 dakika kaynattığınızda kireçlerin döküldüğünü ve çaydanlığınızın eski parlak haline kavuştuğunu göreceksiniz.

Doğal yöntemlerden biri de sirke kullanmaktır. Bir yemek kaşığı tuz ve bir çay bardağı sirke karışımını çaydanlıkta 15 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda süngerle ovduğunuzda kirecin çıktığını göreceksiniz.

Patates kabuklarını soyup suyla 30 dakika kaynattığınızda da çaydanlıktaki kireç sizin için dert olmayacaktır. Aynı işlemi yumurta kabuklarını kaynatarak da yapabilir ve etkili sonuç alabilirsiniz.

Kullanıldıkça ütüler de kireç tutar. Ütü kireci nasıl temizlenir merak edenler yazımı okuyabilir.

Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir videolu anlatım

Çaydanlık kireç tutmaması için kalıcı çözüm

“Kireçten ve etkilerinden bıktım. Temizle temizle nereye kadar” gibi bir düşünceye sahipseniz. Yapacağınız en mantıklı ve etkili çözüm musluklarınıza filtre taktırmak olacaktır. Tabii filtrenin de bir süre sonra değişimi gerekmektedir. Bunu da hesaba katmak gerekir.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Facebook'ta Takip Edin!


İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Tül Perde Nasıl Temizlenir?

11 Mart 2016
13.570
Birbirinden Güzel Ranza Modelleri

Birbirinden Güzel Ranza Modelleri

16 Şubat 2016
4.342
Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

24 Haziran 2015
3.968
Karton Rulo Dekoratif Raf Yapımı

Karton Rulo Dekoratif Raf Yapımı

23 Temmuz 2016
4.789
Çocuk Odası Raf Modelleri

Çocuk Odası Raf Modelleri

25 Şubat 2016
3.241
Dergiden Kapı Süsü Yapımı

Dergiden Kapı Süsü Yapımı

23 Temmuz 2015
4.971