Sıcak ve Samimi Okuma Köşeleri

Birbirinden Güzel Ranza Modelleri

Hayatınızı Değiştirecek 11 Akıllı Ev Sistemi

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 22 Kasım 2016
690

Çamaşır makinesi kireci de nedir? Diye soranlardansanız henüz makineniz kireçlenmemiş demektir. Çoğu insanın çamaşır makinesini giysilerimizi temizlemek için kullanması sebebiyle makinenin kirlenmeyeceğini düşünse de makineler de maalesef su ve deterjan atıkları sebebiyle hem kirlenir hem de kireç tutabilir.

Kirlenen parçaların temizlenmemesi halinde makinenizin ömrü azalacaktır. Makineniz eskisi gibi temizleme işlemi yapmıyorsa, çok fazla elektrik harcamaya başlamışsa bozulma sinyalleri vermeye başlamış demektir. Yapılması gereken en güzel yol makinenizin kireçten ve kirden temizlenmesi olmalıdır.

Çamaşır makinesinin kireci nasıl giderilir

camasir-makinesi-kireci-temizleme

Çamaşır makinesi kireci temizleme

Çamaşır makinenizin en fazla kireçlenen kısmı rezistans denilen ve suyun ısıtılmasında kullanılan parçasıdır. Bu parça yoğun kireçlendiğinde bazen makinenin şase yapmasına neden olur. Bu parçanın ve diğer parçaların kireçlenmesindeki en önemli sebep şehir şebeke sularının aşırı kireçli olmasıdır.

Şehirlerdeki kireçli suların bölgelere göre değiştiği bilinmektedir. Normalde on beş yıl olan rezistans ömrü çamaşır makinesi kireci ve kir sebebiyle kısalmaktadır. Sadece bu parça için değil aynı zamanda makinenin genel çalışma düzenini de etkileyen kireçlenme ve kirlenme sorunu nedeniyle çamaşır makineniz hiç beklenmedik bir anda sizi yarı yolda bırakabilir.

Bunun için izleyeceğiniz yöntemlerden biri marketlerde satılan kireç önleyicileri zaman zaman kullanmak olmalıdır. Ancak bunların maliyetlerini hesap ederek davranmakta fayda var. Hesaplamalarda astarı yüzünden pahalıya gelecek bir kullanım da doğru değildir.

Çamaşır makinesi kireci için bir diğer yöntem makinenize gidecek olan suyun kireçten arındırılmasıdır. Bunun için filtreleme sistemi kurmak gerekiyor. Bu sistem ile sadece kireç değil aynı zamanda toprak, kil vb. maddelerden de kurtulmuş olursunuz.

Yeri gelmişken çamaşır makinesi seçimi için daha önce kaleme aldığım önerileri okumanızı öneririm.

Çamaşır makinesi kireci temizleme

camasir-makinesi-kireci

Çamaşır makinesi kireci

Çamaşır makinesi kireci için sağlıklı bir yol da var. Bir bardak limon tuzu ile bir litre sirkeyi çamaşır makinenizin tamburuna dökün. Makinenizin su sıcaklığını 90 dereceye getirin. Makinenizi uzun programda çalıştırın. Bunları gerçekleştirmeden önce makinenizdeki kireç ve pisliklerin nasıl gittiğini test etmek için de çamaşır makinesi gider hortumunu klozete bırakabilirsiniz.

Kireç ve deterjan artıklarının nasıl çıktığını göreceksiniz. Bu doğal yöntemle makinenizi hem sağlıklı bir şekilde temizlemiş olacaksınız hem de ciddi bir masraf yapmaktan kurtulmuş olacaksınız.

Çamaşır makinesi kireci nasıl temizlenir videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Sponsor
İlginizi Çekebilir
Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
232
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
185
Bunlar da var!
Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

24 Haziran 2015
4.163
Deniz Temalı Ev Dekorasyonu

Deniz Temalı Ev Dekorasyonu

25 Haziran 2015
5.111
Online Dekorasyon Siteleri

Online Dekorasyon Siteleri

21 Mayıs 2015
2.210
Dekorasyonda Deniz Aksesuarları

Dekorasyonda Deniz Aksesuarları

26 Haziran 2015
2.036
Modern Lavabo Tuvalet Modelleri

Modern Lavabo Tuvalet Modelleri

21 Şubat 2016
1.852